Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

kamigava

Jako malému se mi Hercule Poirot nelíbil a David Suchet už vůbec ne, ale dnes jsem po letech radikálně změnil svůj názor. Suchet je podle mě ten nejlepší Poirot, který hlavně na konci filmu exceluje. Celkově se mi tahle verze líbí víc než ta ze 70. let. Krásně ukazuje Poirotovo dilema a jeho psychické rozhození nad jeho rozhodnutím. 80 %. ()

Garch

Pominu-li, že David Suchet je pro mne až reinkarnací Hercula Poirota a veškeré případy, které jsou předkládány v jeho podání považuji za nejbližší předloze, pak je od začátku této adaptace Vraždy v Orient expresu kladen zdaleka největší důraz na morální dilema slavného detektiva. Jak krutá může být spravedlnost, aby ještě zůstala spravedlností? Poirot skutečně trpí. Filmové ztvárnění i hudba jsou také temnější. Vražda v Orient expresu (S12E03) není dokonalá, ale má nejsilnější přesah, právě důrazem na vnitřní boj v myslích čestných lidí, postavených před vážné rozhodnutí. ()

raduna01

Viděl jsem několikrát verzi z roku 1974 a na to v té době naprosto hvězdné obsazení Albert Finney, Sean Connery, Ingrid Bergmanová, Michael York, John Gielgud, Jacqueline Bissetová a další stačil jeden člověk. David Suchet. Naprosto dokonalá verze nejslavnějšího románu Agathy Christie. ()

Echelon1

Páni, asi najtemnejší a jeden z najlepších dielov Poirota. Záver ma dorazil ako ešte nikdy. Nejdem spoilerovať, ale tí čo videli, určite na Poirotovo záverečné rozhodnutie má každý svoj názor, čo sa týka mňa, považujem ho za nesprávne...Ale...Skutočne tento diel vrelo odporúčam. ()

PhillM.

Je to dobré, je to dobré, je to dobré. Na několikáté se mi dokonce podařilo nalézt ve scénáři pár vtípků (které ovšem dusí nervní hudba - mimochodem skvělá). I'd have ripped the bastard's heart out. Pardon my French. POIROT: It is indeed a French word. Temnota a ještě temnější temnota, růženec v rukou nejustaranějšího Sucheta, kterého kdy uvidíte. Zločin a trest z pera Agathy Christie, právem její nejslavnější dílo. Brilantní, i když úplně jiné, než zbytek seriálu. ()

Meteorista

Nádherně zahraný a temný Poirot. Vizuálně na velmi vysoké úrovni a konec, kdy Hercule ronil slzy, jsem začal natahovat s ním - ale ne kvůli tomu, že by to snad bylo nějak sladký. Tohle byl Konec a velké K je na místě! ()

Grafito

Překvapivě mnohem lepší než film z roku 1974.. mnohem vážnější, temnější.. výkon Sucheta v závěru příběhu byl mimořádný.. ()

Košoun

Dost rozpuroplné, alespoň co se mě týče. Miluji jakékoliv adaptace Poirota, kam se hrabou CSI a podobné s prominutím srágory... Miluju Sucheta, jehož výkon je tady excelentní. Geniální kamera, zajímavý vizuál (na TV film). Ale ten scénář a samotné plynutí děje mě prostě nezabavilo. Prvních 30 minut se nic neděje, ten "akční" začátek s vystříknutím krve a kamenováním je možná líbivý pro současné diváky, ale z mého pohledu tam neměl co dělat, tohle je Poirot ne Bourne. Samotná vražda a vyšetřování je pak směšně krátké, náhle přichází odhalení vraha a pak přichází 15 minut nábožensko-filozoficko žvástů. Je to sice efektní, ještě doplněné zajímavou hudbou, ale čekal jsem o mnoho více. Něco mezi 3* a 4* a jen tak ze "soucitu" dávám 4*. Především za Sucheta. ()

Finarfin

Jejejej. Tohle byl prostě přešlap. Hrozně moc jsem se těšil na nejzpracovávanější (a možná i nejlepší) předlohu A. Christie a na to jak v ní bude vypadat David Suchet. Stalo se, ale co jsem nečekal. Po množství filmů, kde je Poirot v Suchetově podání vykreslen jistým způsobem, je z nepochopitelných důvodů jeho profil v tomto filmu změněn na moralistického, katolického (přestože se předchozí filmy tomuto tématu poměrně pečlivě vyhýbaly) zabšklého páprdu, pro kterého je zákon nade vše (viz. schválení ukamenování ženy). Skvělá detektivní zápletka s neuvěřitelným vyvrcholením se pak bohužel ztrácí v morálním dilematu. Je to v naprostém rozporu s předchozími příběhy, kdy Poirot nechá třeba i hlavního padoucha uprchnout, protože k němu chová sympatie potěšen tím, že případ vyřešil. Připomeňme si například jeho chování v závěru adaptace Smrt na Nilu, to byl pravý Poirot, nostalgický, chápající. Nemohu si pomoct, ale stará zpracování Vraždy v Orient-expresu toto nepřekoná a nezachrání to ani tradičně brilantní David Suchet. ()

ellegrey

Pravděpodobně nejlepší zfilmovaný příběh Hercula Poirota vůbec. Velmi silné téma doplněné skvělými hereckými výkony, zejména ze Suchetovy strany, nádhernou hudbou a brilantní režií. 5* je zde naprosto namístě. ()

Bozvav

Velmi zdařilá filmová adaptace tohoto knižního klenotu. David Suchet, ač stárnoucí je pořád ten nejlepší Poirot, který kdy chodil po naší planetě. Přesto všechno bych měla ke zpracování jednu výhradu. Na můj vkus působil Poirot příliš zlomeně a pánbíčkářsky. Do příběhu se to hodilo, to ano, ale k němu mi to nesedlo. Za mne 90%. ()

Wargoo

Série o Poirotovi ma vždy dookola obchádzali, asi preto, že som nikdy nebol na podobné detektívky. Tu ale zavítala náhoda a hľa, ja som žral herecký um pána Sucheta. Vynikajúci scenár, osadenstvo dostávalo dostatok potrebného hereckého priestoru, ale Suchet skoval do vačku každého zúčastneného. Temno, napätie, konečná morálna aj náboženská dilema - takto si predstavujem kvalitnú detektívku. 4**** a 78,183% ()

Pet 510

Strhující... dokonce jsem si říkala že by některé úpravy prospěly i samotné adaptaci. Asi nemá smysl vyjmenovávat všechny klady filmu takže mám jenom dvě poznámky. Za prvé: Atmosféra byla opravdu vyšroubovaná na maximum a tvůrci vytřískali z celé situace vlaku uvízlého v sněhové závěji úplně všechno. (Přerušení proudu a vody bylo geniální. Není nad to pozorovat Poirota sedíc zachumlaného a ozářeného pouze svíčkami jak vynáší pravdu na povrch.) Za druhé: Opět se musím sklonit nad hereckým uměním Davida Sucheta. Asi nikdy nezapomenu na jeho tvář při posledním záběru, v které se tak dokonale odrážel vnitřní konflikt, který Poirot prožíval. Takže nejvěčích pět hvěz co jsem kdy dala kterému Poirotovi. ()

lemonova

Úplne iný prístup k Poirotovi, než na aký sme zvyknutí. Takmer artový počin, najmä vďaka skvelej hudbe a zameraniu sa na psychológiu rozpolteného, nahnevaného, bezradného Poirota, na riešenie morálnej dilemy, ktorá ho úplne položila. Krása. ()