Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

xKatiex

Ešte aspoň desať minút som sedela a pozerala do prázdna. "Kto si bez viny, hoď kameňom." A ak tým povestným kameňom hodí 12 zdanlivo neznámych ľudí a spravodlivo (?) odsúdi vraha, aj Poirot a jeho racionálny prístup je prikrátky. ()

Jaxx84

Výborně vykonstruovaný příběh, atmosféra, prostředí, zápletka. No prostě paráda v mém jinak nepříliš oblíbeném krimi žánru. Vřele doporučuji pro pěkné nedělní odpoledne. 7/10. ()

Adiemus

Musím konstatovat, že jsem zhlédnutí této verze odkládala, protože i po letech jsem si (jako snad všichni) pamatovala nezvyklé rozuzlení. Ale zatímco se mi původní verze navzdory špičkovému obsazení nelíbila (hrubě mi vadil Albert Finney jako Poirot a jinak pohledný Michael York vypadal v nakadeřených vlasech trapně), verzi se Suchetem nemůžu nic vytknout. Jeho Poirot byl sice místy až nepříjemný, ale není divu: člověk, který se už před patnácti lety (ve Vánocích H. P.) byl ochoten přemístit do neznámého prostředí jen kvůli nefunčnímu topení, se octne při předem nezamýšlené cestě v nevytápěném vlaku za venkovní teploty 10 stupňů pod nulou! A náhlou příchylnost k náboženství mohly vyvolat dva traumatizující zážitky před Poirotovou cestou, které končily smrtí. A propos - motivem k napsání knihy byla skutečná událost z roku 1929 - únos dítěte letce Charlese Lindbergha. ()

Jonatána

Před 14 dny jsem viděla verzi s Albertem Finneyem. To byl klasický Poirot, tak jak ho znám - prostě příjemná detektivka podle paní Agáty. Tohle byl dokonalý, temný, netypický Poirot, na němž klasický byl vynikající David Suchet. A snad poprvé u Poirota mi skoro běhal mráz po zádech při závěrečných 20 minutách. Za mě to je bez jakéhokoli rozmýšlení pět hvězdiček. ()

Dantte..

Když vidím ty komentáře tak nevim co napsat protože vše bylo už řečeno, výrazy jako "nejlepší Poirot, dokonalý Poirot" se tu skloňují vskutku zaslouženě a já k tomu přidávám " OSCAR PRO DAVIDA SUCHETA !!!! (nejlepší jeho herecký výkon, který mě dostal do kolen). Bravo 100 % ()

donkocicak

Chápu, že nové zpracování dnes již klasického detektivního příběhu se snažilo co nejvíce se odlišit od slavného filmového přepisu románu Agathy Christie ze 70.let. Ale já zůstanu raději u klasiky. Konzervatismus? Možná. ()

Nightswimmer

(Uviaznuty) Vlak, (snehova) Vichrica a (neznamy) Vrah - tolko osnova, ktoru doplna sugestivny hudobny podmaz, podmaniva hlavna postava a napatim napumpovany dej. A samozrejme, originalne vyvrcholenie s moralnou dilemou - tak preco nie plne hodnotenie. ()

Godhaj

,,Právo a zákon se musí vysoko ctít, a když selžou, zvedněte je a chtějte o to víc!" Jednoznačně nejlepší zpracování Poirota, co jsem zatím viděl. Poirot je v tomto příběhu starý, zlomený a s největším morálním dilematem, jaké snad detektiv může mít. Scénář bezchybný, výkon Davida Sucheta naprosto famózní. Nejvíce se mi ale líbila práce režiséra - nezvyklé úhly kamer či navození klaustrofobní atmosféry jedoucího vlaku, to vše zvládá s přehledem. V některých scénách se ale bohužel až příliš tlačí na pilu a navozuje se atmosféra napětí tam, kde naprosto není nutné, viz nastupování do vlaku. Celkově se tento film povedl na jedničku, nejspíše kvůli tomu, že se vůbec nesnaží zařadit vedle těch unylých starších zpracování, ale naopak jde si vlastní cestou. ()

Sebastianek1

Šleha. Dokonalá v každém ohledu. Davida Sucheta mám moc rád, tady se ovšem naprosto překonal. Tento díl pokládám za mistrovské televizní dílo, hudba- klenot mezi filmovými skladbami. ()

stainboy

Vždycky když vidím něco takového, mám chuť Janečka nakopat do řiti. Takhle má vypadat televizní tvorba, himbajs! ()

maoc

První polovina byla neskutečná. Depresivní mrazivá jízda přetékající paranoiou, smršť náznaků, podezření, nervozní hudba střih i kamera. Mé oči byly k obrazovce snad přikované. Druhá polovina už byla slabší, koneckonců udržet napětí při shánění důkazů a vytváření teorií není žádná psina. Závěr s morálním dilematem už byl zase pořádně mrazivý, a hlavně dokonale zahraný. David Suchet je machr. Ostatní postavy mě moc nepřesvědčili, ale on tomu dal nadpozemskou kvalitu, kterou snad ani nejde hodnotit jinak než plným počtem. EDIT 2016: Nejspíše mělo jít o poslední díl, ale po odmlce se tvůrci k Poirotovi vrátili v 13. sérii. Orient Expres znamenal v boji se zločinem a zlem pro Poirota obrovské osobní morální dilema. V posledním díle 13. série, Oponě, jde Poirot ještě dál a oba díly jsou tím nejlepším a nejhutnějším, co nám tento seriál nabídl. Poupravují obraz Poirota jako sice hnidopišského podivínského a uhlazeného genia, který je ovšem schopen přinést veliké oběti a snést neskutečná příkoří, aby dosáhl vyššího cíle - spravedlnosti a dobra. Skláním se před plastičností tohoto meziválečného mohykána a jen tiše závidím jeho dokonalou sebekontrolu a pokoru. Monsieur Hercule Poirot, jste mým nedostižným vzorem. ()