Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

honajz2

Tohle je jasná inspirace pro Shreka, který tu parodii ve svých prvních dvou dílech dotáhl k dokonalosti. Princezna Nevěsta je tak fajn předzvěst, která ale není tolik parodická jak by mohla být, takže lavíruje někde na hraně "boříme pohádková klišé" a "točíme klasickou pohádku". Přičemž je jasné, kam se to víc kloní, ale já radši parodie neznající hranice. Ale aspoň to dokáže být multifunkční, takže si v tom každý může najít svoje. I tak mě to víc bavilo než ne, jelikož to nebyla klasická pohádka a tak jsem se tu mohl bavit nad rozsáhlými rozhovory namísto bitev, rolí Andrého Gianta i závěrečným vniknutním na zámek, kde to připomíná Shreka nejvíc. A strašně se mi líbí, SPOILER jak je Inigo smrtelně zraněný, ale vzchopí se a to až tak, že pak může z okna skočit na čtyři právě nalezené bílé koně a samotná rána se pak vůbec neřeší; prostě přesný obraz happy endu za každou cenu. KONEC SPOILERU Za mě fajn film, ale má konkurenci. Slabé 4* ()

Joe321

Pro mě asi nejlepší taková ta "obyčejná" pohádka. Pěkné, romantické, odsýpající, krásné hudební téma. - "As you wish." ()

Nuala

Tak tohle je vážně úžasné dílko. Snad nikdy jsem se u pohádky tak nepobavila, jako když jsem viděla Princeznu Nevěstu. A že jsem ji viděla hodněkrát. :) Úžasný vtip, sebeironie a skvělé herecké obsazení. Mezi mé nejoblíbenější scény patří souboj Westleyho s Inigem, scéna s jedem a samotné dobývání se do hradu.Tenhle film proste stojí za to shlédnout! Nemyslitelné! ()

Lischai

Kdykoli znovu! Určitě jedna z mých nejoblíbenější pohádek. I když má místy trochu televizní ladění, ani na vteřinu to nevadí. Dobrodružství! Láska! Odvaha! Skvělí šermíři! A mnohem víc! "Hello, my name is Inigo Montoya. You killed my father - prepare to die." ()

M.i.k.e

jedna z těch hojně zmiňovaných dnes již prakticky klasik, kterou sem neměl možnost vidět jako dítě, což má svoje plusy a mínusy. Vidět Princeznu nevěstu před třiceti lety, určitě bych víc docenil onu pohádkovou stránku. Tím, že sem jí viděl až teď sem naopak docenil onu lehkost a netradiční pojetí. Cary Elwes je tu super a svým ironickým pojetím na hraně parodie mi nejednou připomněl svého Robina Hooda. I po třiceti pěti letech od vzniku stále velmi slušná zábava, které nijak neubližuje ani nevyrovnané tempo a papundeklový vizuál...70% ()

Elyssea

Nádherná pohádka, která nevypadá staře ani v dnešní éře super počítačových triků. Úžásné hlášky padají pořád, herecké výkony jsou famózní. Dokonalé... :-) P.S: České titulky k DVD dělal asi úplný idiot, protože tolik gramatických chyb pohromadě jsem už dlouho neviděla. Zpátky do školy! ()

joker.george

Po dlouhé době film, na který jsem se podíval proto, že bych ho měl vidět než kvůli tomu, že bych ho chtěl vidět. Jenže to vůbec nevadilo. Už to asi nemohlo být srdceryvnější a romantika přeslazenější, ale nebýt toho, tak by tolik nevynikl smysl pro humor, který se přesně strefoval do klišé, které (nejen tento) snímek používal. A funguje nejen hra se slovy, ale i akčnější pasáže, které dají zapomenout na lacinější, ale stále krásně pohádkovou výpravu. ()

baaaja

Tak podle hodnocení sem čekala vážně hodně, ale ta realita mě dost zklamala... Hlavní hrdina (C. Elwes) mi nebyl ani trochu sympatickej, takovej nagelovanej nepřesvědčivej panák, a navíc většina těch scén byla na hranici s trapností. Kdyby to byla vyloženě pohádka pro děti, tak bych napsala, že z dětí timhle dělaj akorát blbce, ale když to má být dobrodružný fantasy, takže i pro ostatní věkové kategorie, tak co potom dělají z těch ostatních... Jediný plus dávám těm už na stokrát zmiňovaným hláškám, pár jich tam dost sedlo.. Ale jinak nevim, asi sem ztratila svůj dětský pohled na svět, protože tohle se mi vážně moc nelíbilo... ()

Lopic

Krásná americká pohádka, která se nebere vůbec vážně. Druhá polovina filmu už mi přišla slabší a nadsázka filmu už mi přišla trošku přehnaná. Taky mi vadil knírek hlavního hrdiny, ale to bude asi jen můj osobní problém. A jinak Mandy Patinkin je božan jak sviňa ()

DruidKarel

992. hodnocený film: Výborná kombinace pohádky, komedie a fantasy - to vše na jednom místě, v jednom filmu. Žádná Princezna Fantagiro se naštěstí ale nekoná a tenhle film vás jistě chytne. Mně se líbil moc a i když již nejsem žádný náctiletý puberťák, určitě bych se nebránil se na něj někdy znovu podívat. Jen si představte tu kombinaci: Peter Falk coby dědeček vypráví svému nemocnému vnukovi (Fred Savage - Báječná léta) pohádku, kde je princem nezlomný bojovník za dobro (Cary Elves - Saw: Hra o přežití) a za svou vyvolenou princeznu (Robin Wright - Forrest Gump). Jestli vás už tohle nenalákalo, tak pak nic. 5* si tahle moderní pohádka zaslouží každým coulem, protože se dokonce drží v top 250 na IMDB.com. 5* ()

C0r0ner

Těžko říct, jestli je Princezna Nevěsta pro dospělé nebo pro děti, ale nejspíš bych si tipl, že pro všechny, což jde na vrub genialitě Roba Reinera. Moc se mi líbilo i obsazení, které sice vystupovalo v předvídatelném příběhu, který byl ale veselý a milý, a tak jsem s tímhle filmem spokojený. 85% ()

PEEPA

Videl jsem to podruhe. Ale tahle pohadka proste JE dokonala. Jsou v ni absurdni sceny, ktere jsou neskutecne vtipne, cele je to vlastne strasne ujete, ale je to kouzelne. Opravdu kouzelne. Fakt nevim, komu by se tato pohadka mohla nelibit. Ja ji zacinam zboznovat cim dal tim vic :-) ()

carly

keď som ten film videla prvý krát, neuveriteľne som sa pobavila. odvtedy s márne snažím si to zopakovať, aby som si tento dojem potvrdila. ale prvý dojem je za 5*. a druhý dojem mi to len potvrdil. ()

Fallen_One

Opravdu moc pěkná (pěkně udělaná) pohádka, která potěší malé i velké. Hlavní klaďasové jsou tak sympatičtí, že si je zamilujete. A Peter Falk jako vypravěč? Co chcete víc?:-) ()

Pajky3

Vtipná podíváná, která chtěně nebo nechtěně paroduje spoustu zaběhlých věcí v pohádkovém žánru. Vynikající postava Španěla, pěkňoučká princeznička a hlavní hrdina se mi vážně líbily. K zahození nebyl ani obr nebo princ. Pohádka byla příjemná, ale já radši Hvězdný prach. ()

U_S_O

Z miestneho hodnotenia a aj z umiestnenia filmu v mnohých rebríčkoch najlepších paródií som nadobudol dojem, že pôjde o aspoň trochu výnimočný film. Bohužiaľ moje očakávania sa nenaplnili. Niekedy vtipné, niekedy nie. A režisérov zámer natočiť paródiu úplne nevyšiel. Ale na zabitie nudy to rozhodne postačilo aj keď niekedy film musel zabíjať nudu spôsobenú sebou :) ()

Sammya

Nevím, co jsem čekala, ale tahle pohádka by nějaká divná. Nejdřív jsem byla děsně distracted tím, jak mladě vypadal Cary Elwes, pak to bylo nudný a ukecaný, princezna by se taky pořád zabíjela, jakmile něco není po jejím. Upřímně mě to nebavilo. Nevím, jestli jsem nepochytila nějaký skrytý smysl nebo jen prostě Američani mají jiný smysl pro pohádky. Ale Inigo Montoya byla skvělá postava, asi nejzajímavější. ()

c.tucker

Jedna z nejlepších amerických pohádek vůbec, je zde ta správná nadsázka a kouzlo, co má v pravé pohádce být. Jsou tu také všechny klasické postavy - zlý princ a zamilovaný chuďas, který umí vše pře souboj s mečem po sílu intelektu, a také krásná princezna v podání Robin Wright. Některé zajímavé postřehy, které jsem si v mládí z této pohádky zapamatoval se mě drží dodnes, jako např. můžete si zvyknout na jed. ()