Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

halberdier

Stůj při mně společně se Zelenou mílí a Vykoupením z věznice Shawhank představuje to nej ze zfilmovaných nehorrorových knih Stephena Kinga. Je až s podivem, že ač King píše především psychologické horrory, tak právě tato trojice nehorrorů dopadla na filmovém plátně nejlépe a pravidelně se objevují v top žebříčích nejoblíbenějších filmů (minimálně Míle a Vykoupení). Stůj při mě je pro mě jeden z nejlepších filmu o dospívajích chlapcích a přesně vyztihuje pocity, touhy, obavy a bolesti této generace. Všichni mladí herci jsou skvělí. Škoda, že většina z nich se nedokázala přerodit do hvězd dospělých, jednomu z nich v tom zabránila smrt. Rob Reiner skvěle zfilmoval i další Kingovku - Misery. ()

Misterioso

Stůj při mě je údajně jednou z nejlepších adaptací Kingových knih a v Americe v podstatě kultovní film. Mně ale nepřijde vůbec ničím výjimečný. Pár zajímavých okamžiků se sice najde, herci vesměs ujdou, ale v podstatě jsou klady tohohle filmu jen malými střípky, které výborný film dohromady nedají. Na mé dětství jsem si skutečně nevzpomněl, též jsem nefilosofoval nad složitostí dospívání. Což jsem podle mnohých měl. Někde asi chyba byla. Takhle kolem mě tenhle film jen profrčel jako rychlík. Svezl jsem se a cesta to nebyla veskrze nepříjemná, ale hodně rychle na ni zapomenu. ()

hlob

Davam 5 z 5, pretoze viac ako o lese a mrtvole je to o "casnikoch", ktory prechadzaju nasimy zivotmi. Ked mas po tridsiatke a v sucanosti mas iny okruh kamaratov akych si mal na zakladke/strednej/vyske, je to film pre teba. ()

gezper

Může být film, ve kterém se toho až tak moc nestane skvělý? Nestává se to často, ale tohle je ten případ. Skromný malý film o cestě party 12-ti letých kluků za něčím co není ve výsledku až tak podstatné, jejich vzájemných vztazích a čistém přátelství. Herecké výkony a vykreslení všech čtyřech postav je věrohodné a přirozené. A jsou zde k vidění taková jména za mlada jako River Phoenix (jehož talent byl přerušen předčasně, smrtí ve 23 letech), John Cussack, Kiefer Sutherland (zde jako despoticky psychopatický Ace) nebo Will Wheaton (hrající sebe sama v BBT a porážejíc Sheldona). Natočeno podle povídky Stephena Kinga, kterou jsem bohužel nečetl, ale alespoň nemám potřebu porovnávat předlohu s filmovým zpracováním. A kdo že to je režisér této perly? Rob Reiner, mající na svědomí neméně skvělý film podle Kinga - Misery! Aha, tak to už chápu. Zapomeňte na hororový žánr, tolik 'Královi' vlastní, a vraťte se do klukovských let (holky mají uznávám při sledování malinko handikap, ale ne nepřekonatelný). Voiceover dospělého hrdiny spoustu banálních situací vhodně dokresluje a zároveň kontrastuje s dětských pohledem na svět. Naprosto nenápadný masterpiece. [100%] a trocha hudby, která k tomu ne náhodou sedne ()

Kozlowski8

Příběh čtyř dospívajících kamarádů, kteří se vydali na dlouhou cestu, aby našli mrtvolu mladého muže z jejich městečka... Rob Reiner zde ukázal skvělý cit pro vykreslení prostředí a atmosféry městečka, chajdy, kde se kluci scházeli a také vlastní jejich cesty po kolejích mezi lesy a loukami. Stejně tak charakteristika kluků byla krásně filmařsky ztvárněna. ti hoši sice byli grázlíci, ale hlavně to byli také citlivé duše, se kterými se život nemazlil. Každý byl jiný, a ta jejich rozdílnost povah byla postupem času krásně vymezena s velkým citem pro věc. Vše podpořily krásné dialogy a samotní mladí herci, kteří byli úžasní. Celý film měl prostě duši a moc hezky se na něj koukalo. Něco mi ale přece jen chybělo - samotná linie příběhu byla příliš jednotvárná, jednoduchá. 75%. ()

ariari

dokonalé...grcacia scéna je na guinessa. film sa vidieť veľa krát a zakaždým človek žasne, aký flm sa v roku 1986 natočil. navyše hlavný protagonista teraz žiari ako vedlajšia postava v Big bang theory , kde si ho Sheldon doberá za postavu, ktorú stváril práve v tomto filme ()

Keytt

Dojemný a přece tak reálný příběh patří dle mého názoru k nejlepším nehororovým příběhům z Kingovy dílny. Krása tohoto nepříliš složitého snímku spočívá v uvědomění si toho, jak moc je čtveřice chlapců na svůj věk dospělá a zároveň jsou všichni ještě ve spoustu ohledech dětmi. Všichni dětští herci jsou skvělí, ačkoliv River s Wilem jednoznačně převyšují ostatní. ()

PeteBuck

Skvelý film. Funguje aj po rokoch. Kiefer Sutherland, River Phoenix, Corey Feldman, Will Wheaton (alias Wesley Crusher), tí všetci hrali parádne. Malé úlohy Richarda Dreyfussa a Johna Cusacka tiež potešili. Skvelý film, zábava, tak trochu road movie s morbídnym nádychom. Ideme hľadať mŕtvolu, budeme slávni! Keď som to prvýkrát videl, tak to dávali, myslím, v polovici deväťdesiatych rokoch na Nove alebo ČT1 a najviac sme sa rehotali na tých neuveriteľných šabliach, ktoré po sebe hádzali zúčastnení onej súťaže v jedení koláčov. Skvelá oddychovka. ()

Hilly

Ohlédnutí se zpět do krajin dětství. Návrat k prioritám v době rané pubescence, chlapecká dobrodružství, to vše zachycuje snímek Stand by Me. Důvodem shlédnutí filmu byl původně Wil Wheaton, kterého bych ani za mák nepoznal. Film provází známý a stejnojmenný hit a jeho opakující se motivy. Výborně zachycená psychická stránka mladíků, slušné herecké výkony a drsňák Kiefer Sutherland. ()

ekzorcist

"I'm never gonna get out of this town am I, Gordie?" Geniálna sonda do chlapčenských duší, do duše zapadákova, do malomeštiakov, ktorí chcú váš osud napísať podła chýb či úspechov vašich rodičov a blízkych. Od začiatku do konca nenudí a nezkĺza do gýču a trápnosti. Toto je detstvo! Nie Ratatuj a Ako podojiť draka, ale strašidelné príbehy a mŕtvoly, tajomstvá, strach, smútok, šikana a smiech. Je to výborné, lebo je to tak blízke pravde, ako to len dospelák vie spraviť. ()

wray

Nejaky cas som premyslal ci je to velmi dobry film, alebo az vyborny, ale napokon - preco nie. 5*. Myslim ze z velkej casti za to moze Stephen King, ale spracovanie myslim v nicom nezaostava a tu atmosferu tam proste citit od zaciatku az do konca. Cely cas to ma spad, aj ked je to len o 4och chlapcoch z maleho ospaleho mesta a nic velke sa tam vlastne nestane. Ked to prezeniem tak podobnu "vypravu" zazil v detstve asi kazdy z nas a urobit z toho takto dobry pribeh co nebude nudit - bez nejakych akcnych scen, bez vizualnych efektov a trikov, bez umrti niektorej z hlavnych postav... Poriadna davka nostalgie k tomu - Neda sa inak ako 5*, som prekvapeny ze som sa k tejto lahodke dostal az teraz po 30 rokoch, a aj dnes je to stale vyborne (este aj farby akoby v tom filme vobec nevybledli!) Urcite odporucujem, a keby existovalo nieco podobne ako povinna literatura aj pri filmoch, tak Stand by Me by som zaradil k povinnej kinematografii... ()

Azareth

Kingovu knihu som nečítal a hoci filmová verzia ma pár nedostatkov, ostala pre mňa veľkým prekvapením. Chlapci to hrajú veľmi dobre a doprovod či soundtrack je tiež veľmi dobrý. Perfektne natočený kúsok, u mňa spokojnosť. ()

brasek

Tento film má čaro pokiaľ ho vidíte ako dieťa resp. teenager, inak stráca na pôvabe a čare. Na 80. roky jedno z najlepších detských dobrodružstiev, žiaľ časom už zapadnuté prachom a bez silnejšieho momentu. ()

pds

Perfektná adaptácia knihy S.K. Film o priateľoch, rodinných problémoch, ich dobrodružstve a cestou životom. Kto by nechcel mať priateľa ako Chris a Gordie .. 80% ()

Retrostalker

Ako zaspomínať si na svoje detstvo, partiu a bláznovstvá to zafungovalo. Ale ako film ktorý by som chcel vidieť viackrát NIE. Jednorázová úbohá jazda.. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)