Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Torgal

Poviedka v pravom zmysle slova a na filme je to negatívne cítiť. Príbeh je skrátka oholený až na kosť, pričom v tomto prípade na sto percent platí, že cesta je viac ako cieľ. Partia chalanov je sympatická a z filmu sála atmosféra chlapčenských dobrodružstiev keď sme podnikali výpravy do neznámych končín. Toto sú ale jediné devízy filmu, lebo počas putovania sa udeje len málo zaujímavého (vlak, pijavice) a finále vyšumí do stratena. 6/10 ()

kondor77

Jsem invalidní důchodce. A stal jsem se jim mimojiné proto, že jsem nikdy nevyrostl (mentálně). Proto nemůžu hodnotit jinak. Dokonalý dětský biják. ()

Šípek

Jistě není bez zajímavosti, ani náhodou, že tři filmové perly, Nadaný žák (1998), Vykoupení z věznice Shawshank (1994) a Stůj při mě (1986) vycházejí z téže povídkové knihy Stephena Kinga. Právě poslední jmenovanou adaptaci mám osobně nejraději. Způsobem vyprávění, napětím, hudbou, atmosférou 50.let, humorem a zejména pozitivními lidskými hodnotami jako je opravdové přátelství. Doporučuji jak shlédnout tyto tři jmenované filmy, tak i přečíst knihu. Je to vhodné zejména dnes, kdy světu vládnou opět peníze a nezodpovědní politici. ()

ecis

Malokedy kedy sa mi stava, ze film z IMDB Top 250 cezo mna prefuci ako jarny vanok. Neviem preco, ale vobec sa ma nedotkol tento "citlivy" film o priatelstve. Herecke vykony chlapov su profesionalne, ale nestacia na to, aby vyplnili akusi scenarsku prazdnotu. Je to dlha filmova prechadzka lesom - ale ziadny prales...len ovocny sad. ()

gemi

Páni, škoda, že jsem to neviděl, když mi bylo dvanáct. Chrochtal bych blahem ještě týden potom. Ani dnes se filmu nedá upřít určitá atmosféra. Jedná se o doslovnou adaptaci povídky Stephena Kinga, která se mi při sledování vybavovala stránku po stránce. ()

danny_21

Zase jednou dobrá adaptace Kingovy novely, která sama o sobě je velice dobrá a film jí věrně kopíruje ( vypadá to, že STevie měl zajímavé dětsví ). Donrodružství, přátelství, klukovské problémy a dospívání, předstírané chlapáctví a trochu toho tajemna - kruci vždyť všechno tohle jsme jako kluci prožívali ( nebo prožít chtěli ) a věřím, že spousta z nás dnešních dospěláků ků se v těch postavách pozná. Věčná škoda, že jsem se k tomuhle filmu dostal až po třicítce, vidět to daleko dřív, určitě by se zařadil k těm srdcovým - 80 % ()

lakart

Úžasný příběh o pevném přátelství 4 dospívajících kluků, kteří se vydají na dobrodružnou cestu, v níž netuší, co je čeká. Adaptace Kingovy novely se vskutku velmi povedla. Herci jsou skvělý a hlavně uvěřitelní, což je v případě dětských rolí téměř vždy kámen úrazu. Myslím, že všichni 4 podali neuvěřitelné výkony na svůj věk. Film je skvěle natočený a celkový výsledek je podpořen vybroušeným scénářem. 100% ()

Mistr.Proupr

Film na první pohled téměř o ničem, na druhý o tom, co je v životě nejdůležitější - přátelství. A navíc ta nostalgie a vědomí, že jsem součástí poslední generace, která podobné dětství zažila... ()

GAVIN17

Velice působivý příběh o chlapeckém přátelství. To, že od uvedení filmu uplynulo již skoro 30 let vůbec neubralo na kvalitě tohoto snímku. Nejvíce mne zaujal vztah hlavního hrdiny, sympatického Gordiho (Wil Wheaton), a jeho nejlepšího kamaráda Chrise. Film je natočen ve velmo svižném tempu a běží, pro mne až příliš rychle. Výkony všech čtyř ústředních hrdinů je bravůrní a působí velice pravdivě, že jsem film vnímal spíš jako skutečnost, než jako film. Svoji roli v příběhu sehrála i čistá oregonská příroda. Film by si zasloužil jednoznačně pět hvězdiček, ale mě osobně trochu vadilo trochu jeho zaměření, které mi je dost vzdálené, a proto, i když uznávám jedinečné kvality tohoto snímku, dávám 4 hvězdičky a rád se jistě vícekrát ještě na film podívám. ()

Veronica27

Kluci se vydávají na trochu neobvyklý výlet.Jen se tak sebrat a vyrazit někde za dobrodružstvím proč ne ? A ještě k tomu, když máme skvělé kamarády, což je dnes poměrně těžká věc.Hezky natočeno, dobří herci.Hold taková výprava dětí za mrtvolou. ()

neo93

Skvělý dramatický snímek, který pojednává o přátelství, odvaze a vlastním poznání. Děj se točí kolem jedné party 12letých kluků, kteří se po informaci od jednoho z nich, že se poblíž řeky v lese nachází mrtvé tělo pohřešovaného mladého chlapce, vydávají na jednu nezapomenutelnou dobrodružnou cestu. Na ní se střetávají ze svým strachem, osobními problémy, přírodou, tak i další skupinou dospívajících mladíků, jenž mají stejný cíl jako oni. Výborně odvyprávěný příběh s přívětivou atmosférou 50.let, kterou podtrhuje podařená hudba a neméně výteční dětští představitelé. Být o něco mladší, prožíval bych celý film ještě mnohem více, ale i přesto jsem si tento trip naplno užil s touto zajímavou bandou kluků. ()

Maximilianus

Síce pekný film a asi aj s posolstvom, ktoré som síce pochopil, ale nejako ma nechytilo za srdce. Priateľstvo chlapcov bolo ale pekne zobrazené a atmosféra 50. – tych rokov bola tiež podmanivá. 7/10 ()

boni

Stephen King označil Stůj při mně za nejlepší zpracování jeho knihy, máme tu Shawshank, Zelenou míli, Osvícení a mnoho dalších skvělých adaptací, ale upřímně, a se vší úctou ke všem výše zmíněným a dalším, zdravím pana Darabonta, může se mu někdo divit? Tuhle epesní odyseu z let dětských do let dospělých jsem poprvé viděl někdy před pěti lety a jsem za to rád, protože tím, čím jsou Páni kluci, potažmo Tom Sawyer pro děti, tím může být a je Stůj při mně pro dospělé. Slovy těžko popsatelné, nostalgické, ale ne plačtivé, prostě lidské, jednoduché a s takovou dávkou životní energie, že se budete chtít do Castle Rocku vracet a znovu a znovu absolvovat těch pár okamžiků čiré filmové radosti. Musím říct, že filmový konec mi sedí o mnoho více než knižní. Tuhle větu vskutku moc často nepoužívám. __ Jinými slovy to nejryzejší klukovské dobrodružství, jaké si dovedete představit, o kterém snil snad každý dospívající špunt, a na jaké se slzou na krajíčku vzpomíná každý dospělý muž, protože "Nikdy potom už jsem neměl takové kamarády jako tenkrát, když mi bylo dvanáct. Bože, je to u někoho jiné?" ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)