Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Motinski

Jednoduchý, ničím extra výnimočný film, no ajtak svojim spôsobom krásny a príjemný na pozeranie. Páčilo sa mi dobové zasadenie a voľba hudobných skladieb. Sympatický feeling zo začiatku ale s pribúdajúcimi minútami upadá a stále viac a viac sa spomaľuje. Postupne sledujeme len bľudenie po lesoch kde funguje chémia medzi hlavnou štvoricou, no všetko ostatné je zrazu fuč. Príbeh o tlstoprdovi je najpodivnejšia odbočka v príbehu akú som za posledné roky videl a ajkeď koniec sa mi páčil tak to stále beriem ako priemer. Postupne začal až moc absentovať dej na úkor rozboru pocitov postáv. ()

David.Darco

Ani si nepamätám, kedy som naposledy videl takto komorne-výpravný film. Svojim spôsobom mi pripomína (síce neskorší ale mnou skôr zhliadnutý) Most do krajiny Terabithia. Dráma detskými očami. Nádherná a na druhej strane mince smutne osudová ako život sám. Toto je iný King. Komornejší, skromnejší, realistickejší a o to živší a smutnejší zároveň. A takýto čierny kôň Kingovej tvorby sa mi naozaj páči. ()

Avathar

Možno aj lepšie ako predloha. Príbeh štyroch kamarátov – rozprávača a začínajúceho literáta Gordieho, drsného Chrisa, bláznivého Teddyho a ustráchaného Verna - ktorí jedného letného dňa dostanú skvelý nápad, ako zabiť čas. Podľa miestnych táračiek sa v lesoch, niekoľko míľ od ich mesta nachádza mŕtve telo istého mladíka, ktorý nemal toľko šťastia a nestačil uskočiť pred rozbesneným vlakom. Chlapci, natešení na poriadne dobrodružstvo, okorenené tým pravým detským strachom a vzrušením sa vydajú na cestu, počas ktorej zažívajú niekoľko viac-či menej nebezpečných a napínavých príhod. Napokon sa ich „putovanie,“ ktoré malo takpovediac iba zaplácnuť nudu stáva neobyčajnou odyseou, ktorá – možno nepoznateľne – zmení život každého z nich. Čo povedať, deťmi sme boli všetci a čítanie Kingovej poviedky TELO, ako aj pozeranie tohto filmu privodí správnu dávku nostalgie. Kto by sa nechcel vrátiť do doby, kedy si s kamarátmi staval bunkre a podnikal podobné dobrodružné výpravy? Okrem tejto pôvabnej letnej atmosféry sa však nezabúda ani na napätie (útek pred vlakom, finálny stret), dávkované je však s rozumom a uveriteľne. Film obsahuje mnoho myšlienok o živote, náročnom období prechodu od puberty k dospelosti ale zobrazuje aj predpojatosť a škatuľokvanie amerického malomesta. Režisér dokázal dokonale navodiť atmosféru detstva, s hrdinami nie je problém sa stotožniť (herci sú výborní!), ich emócie sú skutočné a uveriteľné... A aj napriek tomu, že na konci začína dosť prituhovať, čo sa napätia týka, zostáva STOJ PRI MNE! mimoriadne emocionálnou poctou priateľstvu, detskej radosti a nevinnosti, na ktorú mnohí ľudia dnes zabúdajú. Jedna z najlepších adaptácii Stephena Kinga. ()

Ryuuhei

Smysluplný, hluboký film o přátelství, který nepřehrává, udržuje si realistickou rovinu a rozvíjí zajímavé myšlenky. Možná jsem postrádal leda silnější melodrama. 80% ()

Hillock

Stephen King není moje krevní skupina. Filmy podle jeho knížek mě z nějakého nepochopitelného důvodu neberou, za což ale on nemůže. Na druhou stranu, i když jsem žádné jeho dílo nečetl, nevěřím, že pokud je tak skvělý spisovatel, není skoro nikdo schopen vyjevit na plátno výborným způsobem jeho myšlenky. Tohle je další případ filmu chváleného téměř do nebes a já měl při jeho sledování pocit, že jsem mešuge já nebo ti, co ho chválí. Každopádně viděno s dabingem, kterému musím vytknout jednu věc. Dabingovému studiu očividně chyběli ti správní chlapečci, jinak si nedovedu představit, proč by zkurvili hlas postavě jménem Vern, který byl sice z hlavní čtyřky nejmladší, ale hlas se k němu vůbec nehodil, a to mě sralo po celou dobu snímku. Teď jsem si z jednoho webu přehrál ukázku jiného dabingu a světe div se, hlas Verna zde sedí dokonale. Myslím, že to je původní dabing a ten zkurvený hlas je předabovaný. Takhle to dopadá, když někdo nechce koupit původní dabing, protože výroba nového dabingu vyjde levněji než vypláznutí prachů za původní a kvalitní. Takže nyní mě mrzí i to, že jsem film viděl s méně kvalitním dabingem, i když celkové hodnocení filmu by to dramaticky neovlivnilo. ()

Tosi

Velké klukovské dobrodružství bez efektů, fantasmagorie a dalších zbytečností dnešní doby. Nostalgie mě zasáhla v plné parádě. ()

KRYSIOPICE

Dnes už americká klasika, na můj vkus trochu moc kýčovité, přeslazené, ale když to tak Amicí mají rádi je to jejich věc. ()

JimmyII

Skvělá drobnokresba konce dětství, v tom je King možná vůbec nejlepší. Ale když jsem film viděl poprvé a bylo mi taky -náct, byl to silnější zážitek, než teď po letech. ()

lennyd

Čtyři kamarádi (Gordie, Chris, Teddy a Vern) se doslechnou o mrtvém těle pohřešovaného chlapce. Vydají se na "výlet", najít mrtvolu a zajistit si tak "nehasnoucí" slávu. O stejné mají zájem skupina místních teenagerů v čele s Ace Merrillem (Kiefer Sutherland). Ani jeden z nich netuší, že tento výlet změní na trvalo jejich pohled na svět.... Adaptace knihy Stephena Kinga (bohužel předlohu jsem nečetl), ale jako film je velmi povedená. Jak již kdosi psal, režisér Rob Reiner velmi dobře vybral ústřední čtveřici (za zmíňku stojí např mladý River Phoenix - který se pár let po natočení tohoto snímku předávkoval drogami :( nebo již jako mladý skvělý Kiefer Sutherland (mimochodem, jeho Ace Merill je oblíbená postava Stephena Kinga - např. v Nezbytných věcech, atd)... ()

danoo

Kingovi & Reinerovi vyšlo niečo, čo nevyjde hocikomu: zachytili ono prchvé kúzlo predpubertálneho veku - času nevinnosti - keď sme ešte neochutnali ovocie zo stromu poznania, no v blízkej dobe tak neodvratne urobíme. V ostatných ohľadoch ide o moderného Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Predsa len k dokonalosti mi chýbalo viac napätia a odstránil by som i komentár mimo kameru, samozrejme s výnimkou úžasného momentu, keď rozprávač hovorí o tom, že sa mali fajn, a to ani nie tak vzhľadom na malé dobrodružstvá, ktoré spolu prežívali, ale predovšetkým preto, že presne vedeli kto sú a kde presne idú... ()

tnp101

Příběh čtyř chlapců hledajících mrtvolu na motivy povídky S. Kinga není hororem, ani rodinnou podívanou, je to ve své podstatě komediálně odlehčené drama s pomalu dospívajícími dětskými herci v hlavních rolích s výbornou chemií, kteří své postavy ztvárnili naprosto hodnověrně. Každá z nich má výrazně odlišný charakter a jejich propracovanost a interakci mezi sebou lze označit za ukázkovou. Co filmu dodává ještě více na hodnotě, je jeho nekonvenčnost. Stěží budete hledat obdobně natočený kousek s alespoň lehce se podobajícím námětem. Nezaměnitelná atmosféra, fantastický retro soundtrack, bezchybní herci i humor, žádná klišé … výborný film. Škoda, že je v našich končinách tolik přehlížen. Ode mě silné čtyři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a hned na začátek vyzradím, že se z pohledu audiovizuálního zážitku nejedná o nic, co by člověka výrazněji nadchlo. Ani v nejmenším za to přitom nemůže kvalita přepisu. O ten se postarali lidé v Sony a jak již víme ze zkušeností z ostatních modrých titulů pod jejich záštitou, na Blu-ray titulech si dávají záležet. Obraz je prezentován ve formě 1,85:1 (skoro plnohodnotné 16:9) a již na první pohled lze poznat, že nám disk přináší film v té nejlepší možné a zároveň umělecky korektní podobě. Ten věk na něm poznat je a to především díky velkému množství přirozeného filmového zrna (občas bohužel i s troškou nepříjemnějšího bílého), což má však za následek velmi dobrou ostrost i vykreslování detailů. Obraz přitom působí velice jemně, což je způsobeno občasnou přesvícenností. Kontrast je však perfektní, s tím i černá, specifické jemnější podání barev a k tomu všemu navíc bez známek sebemenší komprese. Jednoduše víte, že takto má snímek vypadat a při sledování vás bez problému vtáhne. Originální anglický zvuk je zastoupen formou DTS-HD 5.1 MASTER - přemixováno z původní mono stopy, která je na disku v DD 2.0 podobě zastoupena také. Není to sice žádný rachot, ale snímek prezentuje hodnověrně s pěknými prostorovými efekty přírody, víceméně čistými dialogy a hudbou rozprostřenou po všech kanálech. Titul pochopitelně nemohu doporučit pro testování domácího kina, avšak fanoušci (a určitě i ostatní) budou naprosto spokojení. Stopa s českým dabingem v DD 5.1 zní zvukově docela slušně (i když ta originální pořád o něco lépe), ale dabing mi velmi nesedl a pokud možno se držte originálu. Jedná se o verzi z roku 2010, postaralo se o něj „LS Productions“ a v hlavních rolích uslyšíte Davida Štěpána, Matiáše Valentu, Odřeje Havla, či Michala Maříka. Bonusy odstartuje BD exkluzivním PiP komentářem s režisérem (Rob Reiner) a představiteli dvou hlavních rolí (Will Wheaton a Corey Feldman), navíc se 4 minutovým úvodem ze setkání v rámci nahrávání tohoto komentáře. Pokud již nic jiného na disku, tohle určitě stojí za to. Jednak v něm panuje velice příjemná atmosféra a navíc se dozvíte hromadu podrobných informací o natáčení specifických scén. Kromě toho se přijde řeč i na hromadu věcí ze života herců, jejich (na svůj tehdejší věk) občas hodně bláznivě znějící vzpomínky a všichni se čas od času rozpovídají i o zesnulém Riveru Phoenixovi. V sekci bonusů se pak nachází ještě druhý komentář samotného režiséra, tentokrát klasicky ve formě zvukové stopy. Nedá se jí samozřejmě upřít kvalita, ale pokud jste již projeli výše zmíněnou PiP stopu, zde se nic moc nového nedozvíte. Následuje 37 minutový „making of…“ dokument v SD, o němž se dá říci to samé, jako o druhém komentáři, přece jen ale stojí za zhlédnutí. Mimo jiné obsahuje i rozhovory se Stephenem Kingem a několik zákulisních fotografií. Poté tu máme videoklip „Stand by Me“ v SD a několik trailerů na filmy z produkce Sony v HD. Žádný z přídavných materiálů není vybaven českými titulky, nechybí však všudypřítomné anglické. Disk je mimoto vybaven také základní „BD-Live“ fíčurou a funkcí „MovieIQ“, kterou lze zapnout při sledování filmu a sledovat tak aktualizované produkční informace všeho druhu. Jedná se o velmi povedený titul. Film je prezentován v maximální možné kvalitě obrazu i zvuku a vybaven zajímavými bonusy, v nichž se dozvíte vše, co vás napadne plus hromadu dalšího. Pro fanoušky výborná koupě, pro ostatní (vzhledem ke kvalitám filmu) více než uspokojivá. Lepších 70%. () (méně) (více)

Pavlínka9

Pro mě má tento film určité osobní kouzlo již od dětství, kdy jsem ho poprvé viděla a více než o tajemno a záhadno, jako je zvykem u Stephena Kinga, z jehož literární předlohy se čerpalo, se jedná o příběh o přátelství čtyř dvanáctiletých kluků. Prostředí, herecké výkony, téma - to vše se mi moc líbí a divák jen čeká co tedy uvidí na konci cesty, na kterou se kluci vydali. Pokud se ovšem chystáte na film kouknout na základě přečtené literární předlohy a čekáte to tajemno a mrazení po celém těle, které jste zažívali při čtení, můžete být dosti zklamáni... ()

neoBlast

Můj účet s historií kinematografie je zase o trochu více srovnán a dohnal jsem jeden z povinných restů ve svém "have to watch" seznamu. Rob Reiner vždy šel trochu proti proudu a tak jsou jeho filmy většinou esencí originality, zde má oporu v předloze Stephena Kinga (toho jsem v titulkách vůbec nečekal) a tak je na propracované postavy spousta prostoru. Po trochu přemýšlení již ale přesné kroky Kinga uvnitř vidím a je jedním z hlavních důvodů proč prostý film uvnitř funguje tak dokonale. Stůj při mně má sice daleko do roztomilých Goonies či rošťáckých hrdinů Bylo nás pět, ale dýchá na krk Shawshanku. Může se filmu dostat větší pochvaly? 80 % ()

rockwoman

"Přátelé vstupují do vašeho života a zase mizí jako náhodní spolucestující." .....Jedna z nejlepších adaptací od Stephena Kinga. Svět očima dvanáctiletých kluků,jejich bezstarostnost,touhy,trápení. Přátelství je jedním z nejkrásnějších darů který člověk může získat. Citlivě natočený příběh o zkoušce odvahy a síle přátelství. A především nezapomenutelný River Phoenix ( drogy jsou svinstvo Rive je tě velká škoda chlapče) ................."Nikdy potom už jsem neměl takové kamarády jako když mě bylo dvanáct. Ale bože,kdo z nás má?" ()

venison

Před dlouhou dobou jsem viděla jako první filmovou adaptaci knihy Mistra Kinga právě "Stand by me".. Byla jsem tuším někdy na začátku pubertálního období a horor mě příliš nelákal.. Okolí hodnotilo Kinga jako brakovou literaturu, protože nic od něj nikdy nečetli a sem tam zahlédli v televizi nějaké zoufalé céčkové zpracování.. Po tomto filmu jsem se do Pana Kinga zamilovala a začala jeho knihy louskat jak na běžícím pásu.. Dodnes je jedním z nejoblíbenějších autorů a ráda filmové adaptace srovnávám.. "Stand by me" patří k těm nejlepším.. Nejde o horor.. Jde o příběh čtyř chlapců, kteří se vydávají za dobrodružstvím, užívají si chlapectví, raných přátelství a jiných nástrah.. Nejúžasnější na příběhu je, že opravdu divák cítí, že jde o velkou věc, i když očima dospělého se nic zvláštního dějově většinu filmu nestane.. Najde se v něm každý, kdo byl kdy malým dítětem.. Scéna s jezírkem ve mě vzbuzuje děs (dětskýma očima) i nyní.. Viděla jsem ho po několika dlouhých letech znovu a stále má své kouzlo i šťávu, i když bych asi vypustila celý dospělácký úvod se závěrem.. Taky bandička v čele s Kieferem Sutherlandem vyznívá trošku komicky.. Ale dá se to prožít stejně intenzivně.. Možná je to hlavně tím, že i v osmdesátých letech se jednalo o zachycení retro období a tomu se leccos odpouští ;-) ()

Duoscop

Největším mínusem filmu je jeho délka. Nějakých 89 minut je opravdu málo, protože u takového filmu byste vydrželi sedět i dvě hodiny a víc. Opravdu krásný kousek. ()

noriaki

Možná jednou přijde den, kdy dám filmu Roba Rainera méně než pět hvězdiček, ale dnes to nebude. Stand by Me je sice na motivy kihy Stephena Kinga, ale kupodivu nejde o horor, ani o psychologické drama, ale o obyčejný dobrodružný příběh čtyřčlenné klukovské partičky. Autor do knížky vepsal zážitky ze svého dospívání, režisér přidal něco svých vlastních pocitů a výsledkem je perfektní retro. Sice téměř bez děje, ale krásně pohodové a příjemně nekomplikované. ()

Tomesh

Opravdu večná škoda, že to talentovaný River Phoenix zabalil tak brzo. Pro většinu náctiletých (např. Kisha) je dneska takřka neznámý, což jim nelze vyčítat, protože tehdy ještě většina z nich nosila plínky. Nicméně věřím, že kdyby žil, tak by nyní všechna herecká esa strčil do kapsy.. ()

Brain-D

Film o přátelství dospívavajících kluků v pubertě, který každému dospělému připomene krásy období mládí. Mladí herci hrali vskutku dobře, takže vůbec nenudili a našlo se plno humorných chvilek (jako třeba Pomsta pomocí pojídání koláčků). ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)