Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Torgal

Poviedka v pravom zmysle slova a na filme je to negatívne cítiť. Príbeh je skrátka oholený až na kosť, pričom v tomto prípade na sto percent platí, že cesta je viac ako cieľ. Partia chalanov je sympatická a z filmu sála atmosféra chlapčenských dobrodružstiev keď sme podnikali výpravy do neznámych končín. Toto sú ale jediné devízy filmu, lebo počas putovania sa udeje len málo zaujímavého (vlak, pijavice) a finále vyšumí do stratena. 6/10 ()

junxi91

Dobrodružné drama o čtyřech dvanáctiletých chlapcích, nerozlučných kamarádech, z nichž každý je úplně jiný a přitom se tak skvěle doplňují, odehrávající se v divoké oregonské přírodě v okolí malého městečka Castle Rock. Jeden z nich, Vern Tessio, hledá pod chatou své zakopané peníze, když se kousek od něj baví jeho bratr Billy se svým kamarádem o nálezu mrtvého těla jednoho nezvěstného místního chlapce Raye Browera, kterého srazil vlak a leží kus cesty za městem pod kolejemi. S nápadem se svěří ve společné klubovně svým kamarádům - hlavnímu hrdinovi Goldiemu Lachancovi, jeho nejlepšímu kamarádovi Chrisu Chambersovi a také trochu pošahanému Teddym Duchampovi. Rozhodnou se vydat pěšky najít tělo nezvětsného chlapce. Pro rodiče mají jasnou výmluvu - jdou prostě stanovat k někomu dalšímu z nich. O Goldieho se stejně rodiče vůbec nestarají, protože se dosud nevzpamatovali ze smrti jeho staršího bratra Dennyho, kterého měli mnohem raději. Chris je zase znám jako zloděj, který ukradl ve škole peníze na mléko, a Goldieho rodičům se nelíbí, že se s ním kamarádí. Teddy je šílenec, ale není se čemu divit, jelikož jeho otec - válečný veterán, který se zúčastnil vylodění v Normandii - trpí záchvaty vzteku a jednou jej málem zabil, když mu přiložil hlavu k rozpáleným kamnům, díky čemuž má Teddy jedno ucho celé spálené. A pak je tu Vern, který je z nich nejtlustější a také nejbázlivější. Chlapci se po cestě městečkem potkají se starší partičkou, tvořenou především frajírkem a tyranem Acem Merillem, který si je začne dobírat, Goldie si to nechce nechat líbit a tak jej Ace chytne pod krkem a vyhrožuje mu opálením cigaretou, a tak se mu Goldie raději omluví. Navíc mu vezme kšiltofku, kterou mu kdysi daroval bratr Denny. Není to ovšem jejich poslední setkání. Starší partička se ráda věnuje rozbíjením poštovních schránek baseballovou pálkou a později se také rozhodnou jet autem najít Rayovo tělo, aby se mohli vydávat za nálezce. Upřímně nechápu, proč byly obě partičky tak posedlé hledáním nějaké mrtvoly a následným nahlašováním na policii. Naši čtyři mladí hrdinové zažijí po cestě spoustu legrace a také nebezpečí. Nejprve se na chvíli utáboří na starém vrakovišti, které patří starému Milovi, který má údajně nebezpečného psa Choppera, který prý jde vždy po koulích. Setkání s ním zažije Goldie, a utíká jak o život za svými kamarády za plot, načež v bezpečí zjistí, že je to jen obyčejný retrívr a všechno to byla jen pověra. Také je čeká nebezpečný přechod přes železniční most, na kterém není možné vyhnout se vlaku a málem si to odskáčou Goldie a posera Vern, který chtěl most přelézt po čtyřech, na mostě se zdržel příliš dlouho a jen díky Goldiemu stihli na konci těsně uskočit. Zažijí také strašidelné noční stanování, při kterém okolo vyjí kojoti a Goldie vypráví nechutný příběh o jednom tlusťochovi, který se zúčastnil soutěže jedlíků a všechny okolo poblil. Na dalším úseku cesty se hoši rozhodnou zkrátit si to přes louku a přes zdánlivě mělký potok, ve kterém je však mnohem více vody a také spousta pijavic. Nakonec najdou tělo chlapce, kterého srazil vlak a při tom se Goldie rozbrečí nad tím, proč musel jeho bratr zemřít. Během této 50 km dlouhé cesty nenajdou jen to tělo, ale zjistí spoustu věcí o sobě navzájem. Chvíli po nich však dorazí Ace, Billy a celá jejich banda a chtějí si přivlastnit nález těla. Chris to však odmítá a tak na něj Ace vytáhne nůž, ale Goldie má u sebe Colta, kterého vzal otci, a vyhrožuje Acovi zastřelením, pokud neodejdou. Ace s celou bandou odtáhnout, ale slibují pomstu. Nález těla naši hoši nakonec oznámí anonymně na policii. Na konci slyšíme Goldieho spisovatelský epilog o tom, jak se později na střední jejich cesty rozešli, jak byl Chris zabit v restauraci a že vlastně nikdy neměl tak dobré kamarády, jako ve dvanácti. To můžu plně podepsat. Dětství bylo skutečně plné dobrodružství, i když zdaleka ne takových, jako v tomto filmu. A kamarádů jsem měl skutečně více a mnohem lepších, než teď. Bohužel se s nimi moc nevídám. Nostalgický a hluboký film, na který se sluší čas od času podívat. () (méně) (více)

kondor77

Jsem invalidní důchodce. A stal jsem se jim mimojiné proto, že jsem nikdy nevyrostl (mentálně). Proto nemůžu hodnotit jinak. Dokonalý dětský biják. ()

Šípek

Jistě není bez zajímavosti, ani náhodou, že tři filmové perly, Nadaný žák (1998), Vykoupení z věznice Shawshank (1994) a Stůj při mě (1986) vycházejí z téže povídkové knihy Stephena Kinga. Právě poslední jmenovanou adaptaci mám osobně nejraději. Způsobem vyprávění, napětím, hudbou, atmosférou 50.let, humorem a zejména pozitivními lidskými hodnotami jako je opravdové přátelství. Doporučuji jak shlédnout tyto tři jmenované filmy, tak i přečíst knihu. Je to vhodné zejména dnes, kdy světu vládnou opět peníze a nezodpovědní politici. ()

ecis

Malokedy kedy sa mi stava, ze film z IMDB Top 250 cezo mna prefuci ako jarny vanok. Neviem preco, ale vobec sa ma nedotkol tento "citlivy" film o priatelstve. Herecke vykony chlapov su profesionalne, ale nestacia na to, aby vyplnili akusi scenarsku prazdnotu. Je to dlha filmova prechadzka lesom - ale ziadny prales...len ovocny sad. ()

Kingjiri

Příjemná dětská dobrodružná podivaná. Když jsem byl v letech zdejších hrdinů, byl jsem už trochu jiná generace, takže jsem s kámošema takovýhle dlouhý pěší výlety neprováděl. Ale je fakt, že jsme se sem tam poflakovali venku a dělali nějaký blbosti, takže jsem si na svoje (ne tak vzdálený dětství) taky vzpomněl. Na to, jak byl příběh strohej to mělo nakonec docela slušnej spád a já se neměl moc příležitostí nudit. Potěšilo mě herecký obsazení, včetně mladých herců. Pořád jsem přemýšlel, jestli tři nebo čtyři hvězdy. Skvělej konec mě přesvědčil, že vyšší hodnocení bude na místě. ()

gemi

Páni, škoda, že jsem to neviděl, když mi bylo dvanáct. Chrochtal bych blahem ještě týden potom. Ani dnes se filmu nedá upřít určitá atmosféra. Jedná se o doslovnou adaptaci povídky Stephena Kinga, která se mi při sledování vybavovala stránku po stránce. ()

danny_21

Zase jednou dobrá adaptace Kingovy novely, která sama o sobě je velice dobrá a film jí věrně kopíruje ( vypadá to, že STevie měl zajímavé dětsví ). Donrodružství, přátelství, klukovské problémy a dospívání, předstírané chlapáctví a trochu toho tajemna - kruci vždyť všechno tohle jsme jako kluci prožívali ( nebo prožít chtěli ) a věřím, že spousta z nás dnešních dospěláků ků se v těch postavách pozná. Věčná škoda, že jsem se k tomuhle filmu dostal až po třicítce, vidět to daleko dřív, určitě by se zařadil k těm srdcovým - 80 % ()

lakart

Úžasný příběh o pevném přátelství 4 dospívajících kluků, kteří se vydají na dobrodružnou cestu, v níž netuší, co je čeká. Adaptace Kingovy novely se vskutku velmi povedla. Herci jsou skvělý a hlavně uvěřitelní, což je v případě dětských rolí téměř vždy kámen úrazu. Myslím, že všichni 4 podali neuvěřitelné výkony na svůj věk. Film je skvěle natočený a celkový výsledek je podpořen vybroušeným scénářem. 100% ()

Mistr.Proupr

Film na první pohled téměř o ničem, na druhý o tom, co je v životě nejdůležitější - přátelství. A navíc ta nostalgie a vědomí, že jsem součástí poslední generace, která podobné dětství zažila... ()

GAVIN17

Velice působivý příběh o chlapeckém přátelství. To, že od uvedení filmu uplynulo již skoro 30 let vůbec neubralo na kvalitě tohoto snímku. Nejvíce mne zaujal vztah hlavního hrdiny, sympatického Gordiho (Wil Wheaton), a jeho nejlepšího kamaráda Chrise. Film je natočen ve velmo svižném tempu a běží, pro mne až příliš rychle. Výkony všech čtyř ústředních hrdinů je bravůrní a působí velice pravdivě, že jsem film vnímal spíš jako skutečnost, než jako film. Svoji roli v příběhu sehrála i čistá oregonská příroda. Film by si zasloužil jednoznačně pět hvězdiček, ale mě osobně trochu vadilo trochu jeho zaměření, které mi je dost vzdálené, a proto, i když uznávám jedinečné kvality tohoto snímku, dávám 4 hvězdičky a rád se jistě vícekrát ještě na film podívám. ()

Veronica27

Kluci se vydávají na trochu neobvyklý výlet.Jen se tak sebrat a vyrazit někde za dobrodružstvím proč ne ? A ještě k tomu, když máme skvělé kamarády, což je dnes poměrně těžká věc.Hezky natočeno, dobří herci.Hold taková výprava dětí za mrtvolou. ()

neo93

Skvělý dramatický snímek, který pojednává o přátelství, odvaze a vlastním poznání. Děj se točí kolem jedné party 12letých kluků, kteří se po informaci od jednoho z nich, že se poblíž řeky v lese nachází mrtvé tělo pohřešovaného mladého chlapce, vydávají na jednu nezapomenutelnou dobrodružnou cestu. Na ní se střetávají ze svým strachem, osobními problémy, přírodou, tak i další skupinou dospívajících mladíků, jenž mají stejný cíl jako oni. Výborně odvyprávěný příběh s přívětivou atmosférou 50.let, kterou podtrhuje podařená hudba a neméně výteční dětští představitelé. Být o něco mladší, prožíval bych celý film ještě mnohem více, ale i přesto jsem si tento trip naplno užil s touto zajímavou bandou kluků. ()

Maximilianus

Síce pekný film a asi aj s posolstvom, ktoré som síce pochopil, ale nejako ma nechytilo za srdce. Priateľstvo chlapcov bolo ale pekne zobrazené a atmosféra 50. – tych rokov bola tiež podmanivá. 7/10 ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)