Leon

• Francie Léon (více)

Záhadný Leon (Jean Reno) je elitním newyorským nájemným zabijákem. Když jsou vyvražděni jeho sousedé, Léon se stává neochotným ochráncem jediného, kdo masakr přežil - dvanáctileté Mathildy (Natalie Portman). Ta ovšem nechce ochranu, ona prahne po pomstě. Od elektrizujícího nástupu až po fatální zakončení je LEON nabitý nekonečnou kaskádou akce a napětí. (Magic Box)

sepp

Genialni snimek a dozajista nejlepsi franc. film 90. let. Jean Reno je buh a Luc Besson dokazal natocit akcni a pritom poeticky film o vztahu najemneho vraha a mlade divky - doporcuju shlednout director's cut, kde je vznikajici vztah mezi obema jeste lepe vykreslen. ()

Divočák

Co říci o filmu, o kterém tady bylo snad už vše řečeno? Snad jen tolik, že vedle Pátého elementu jde o jeden z vrcholů Bessonovy tvorby a ani v kultovnosti si s ním nezadá, což už je co říct. Taky bych rád poznamenal, že režisérská verze doplňující film o 26 vystříhaných minut film pozvedá ještě mnohem výš a těžko už si bez nich Leona dokážu představit. ***Věděli jste, že: Inspiraci pro postavu Leona Besson našel v mohutném muži, kterého v parném létě uviděl v dlouhém kabátě a s obrovskou brašnou vyčkávat v temném průchodu. Okamžitě se prý dovtípil, že šlo o zabijáka.// I když Besson napsal roli Leona Jeanu Renovi na tělo, pokoušel se místo něj původně obsadit známější herce jako Roberta De Nira, Al Pacina nebo Mela Gibsona. Když se ale s každým z nich sešel, zjistil, že i když všichni o roli zájem měli, těžko by se jí věnovali naplno. Nakonec se tedy ještě rád vrátil k Renovi.// Proti obsazení Natalie Portmanové do role Mathildy z počátku silně protestovali její konzervativní rodiče. Nezamlouvalo se jim, že se má jejich jedenáctiletá dcera podle scénáře zamilovat do staršího muže a učit se od něj zabíjet. Ražisér ale zvítězil, když úzkostné Portmanovy přesvědčil, aby dceru nechali scénář aspoň přečíst - ta se pro roli tak nedchla, že u rodičů žadonila tak vytrvale, až je zviklala.// Kvůli vysokým nákladům vznikala většina záběrů v Evropě a z New Yorku si tak zahrálo jen několik exteriérů a chodba před Leonovými dveřmi. Pro dokonalou iluzi nechal dokonce Besson přivézt z Ameriky na dvě tuny rekvizit včetně telefonů, zásuvek nebo televizorů. Když tedy Mthilda v New Yorku žadoní, ať ji Leon pustí do bytu, ten reaguje za týmiž dveřmi, ale o půl roku později a v Paříži.// Kvůli prý příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl být film vůbec vpuštěn do kin. Použitý scénář byl ovšem jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka při tréninku používá ostré náboje místo panitballových kulek, svléká se před Leonem do naha, při polibku vyžaduje zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálí granáty připevněné na svém těle. *** ()

lesumir

Nejlepsi Bessonovo dilo, jednoznacne! Perfektni Jean Reno a mladicka Natali Portman uz tam ukazala, kde je jeji misto! Nebezpecne skvely Gary Oldman a dalsi superlativy nejsou potreba, to uz napsal nekdo predemnou... Po hodine filmu jsem ani nemohl mluvit a vystihnout tak pocity, ale potom sjem dechu nabral a celkove ctyri silne hvezdicky. Proste dalsi perfektni gangsterka. Videl jsem rezisrskou verzi, takze bohuzel nevim, co je tam navic... 8/10 ()

Hrabka

Jean Reno vůbec nepatří mezi mé oblíbené herce, ale tímto filmem mě naprosto dostal. Skvělý příběh, který vám nenechá ani minutu volnou. Skvělý kontrast mezi uzavřeným samotářem, který pracuje jako profesionální zabiják, a mladičkou dívkou, které zkorumpovaná policie vyvraždila rodinu. Natalie Portman rozjíždí svoji kariéru na jedničku. Výborná hudba a famózní akční scény. Super film, určitě se na něj podívejte! 95% ()

cheyene

Zpočátku jsem měl k Leonovi trochu nedůvěru a nějaké předsudky. Obával jsem se vylíčení vztahu zabiják - malá dívka. Nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen, ba dokonce ohromen. Závěr byl vskutku dokonale natočen a uzavření děje mi radost udělalo také. Píseň během závěrečných titulků (Sting - Shape of My Heart) - výborná. Leon je přesně ten případ, kdy se dává nejlepší hodnocení. Chyba: Ve scéně, kdy Leon střílí do ventilátoru, aby mohl zachránit Mathildu, se pozorně dívejte na díry po kulkách, co jsou ve zdi. V jednom záběru jsou totiž jinak rozmístěny než na dalším. ()

juta

Dvanáctiletá Mathilda to měla už od narození těžké. Její otec ani její náhradní matka pro ní neměli pochopení, ani vlídného slova se od nich nedočkala, tím pádem jí ani nezaskočila jejich smrt. Jediný koho obrečela byl její malý bráška. Naštěstí narazila na Leona, nejlepšího zabijáka široko daleko a s jeho pomocí chce dosáhnout pomsty za smrt svého čtyřletého bratra. Dlouho jsem přemýšlel, co bych o tom mohl napsat, snad jen to, že je to nelítostný a to z několika pohledů. Konec jsem přijal velice dobře. Možná nejlepší varianta, která mohla být vybrána, protože tak dostává ten film to, čím dokáže lidi zaujmout a přinutit je o Leonovi přemýšet dlouho poté, co ho shlédli. Natálii role sedla. Už v dětském věku měla velký talent. ()

Fiftis

Toto je jeden vynikajúci thriller, ktorý ponúkne veľmi osobitý príbeh, ktorý neustále graduje, až sa dostáva do emóciami nabitého záveru, ktorý vás zaručene dostane. Ďalej potom musím pochváliť tvorcov za výborné akčné scény plné skvelých nápadov a všemožných trikov. V neposlednom rade si pochvalu tiež zaslúžia samotní herci, ktorým divák tie ich role jednoducho verí. Hlavne Gary Oldman tu bol skvelý a donútil ma rozmýšľať, či sa nejednalo o jeho najlepšiu filmovú rolu celkovo. ()

Kass

"Leon, I think I'm kinda falling in love with you." V čem tkví tajemství "Leonova" úspěchu napříč širokým diváckým spektrem? :-) Dáte dohromady dvě postavy, které vybavíte na první pohled jasně zřetelnými, kladnými charakterovými vlastnostmi. Diametrální odlišnost těchto postav je nezbytná = Tou první je nevinná, bezmocná dívenka s právě prožitým traumatem vepsaným ve tváři; Tím druhým je tvrdý muž s okoralým srdcem a výbavou nájemného zabijáka v osobním kufříku. Ta první se postará o emoce a "lámání ledů", ten druhý o napětí a náboj filmu (jež obstará jeho divácky atraktivní profese, která také otupí hrany případně přílišné sladkobolnosti příběhu). Do opozice k nim se postaví elegán v bílém obleku, milovník klasické hudby, sadista a pošahaný narkoman v jedné osobě, jenž si k smrti rád zpříjemňuje nudné parné odpoledne vražděním kohokoliv kdekoliv pod ochranným křídlem odznaku šéfa protidrogového oddělení. Snímek se rozpumpuje nevinně prolitou krví, prohřeje vzájemnými sympatiemi osamělých lidí, rozčeří nutkavou touhou po pomstě a vybičuje špičkovou akční sekvencí a srdceryvným finále. Celé se to zasadí do atraktivního prostředí New Yorkské Little Italy, prodchne vtipem, něhou a francouzskou delikátností; Obsadí výtečnými herci, a konečně sešije (penězi zatím nezkaženým) talentem Luca Bessona. Výsledek? Stoprocentní divácký hit pro všechny! Škoda, že to vždycky nemůže být tak půvabně "jednoduché" :-)). ()

DJ_bart

Aneb jak jeden chladnokrevný vrah, jehož smyslem života je péče o pokojovou kytku a pití mléka, k nevinnosti a lásce přišel...... je fakt škoda že Luc Besson už nikdy nic tak kvalitního nenatočil. Jean Reno a v té době 12 letá Natalie Portman se jako nezapomenutelná nerozlučná dvojka zapsali do filmové historie a srdcí diváků. ()

filmfanouch

Časy, kdy byl Luc Besson označován za evropského Stevena Spielberga jsou dávno pryč, přeci jen ovšem neuškodí si tyto časy připomínat. Besson ostatně dokázal na sklonku 80. a 90. let zaujat již romantickým dramatem Magická hlubina, stejně tak akčním thrillerem Brutální Nikita. Právě po Nikitě v roce 1994 došlo již na 4. spolupráci s Jeanem Renem, dost pravděpodobně byl poté zrozen nejslavnější Bessonův film i nejznámější výkon samotného Rena. Jeho Leona jde ostatně vnímat jako definitivní vstup Bessona do Hollywoodu, představení tehdy mladičké Natalie Portman i jako snímek, který zvládá servírovat různou dávku emocí. Nastavil v rámci kariéry Bessona příliš vysokou laťku, na kterou se francouzskému filmaři nepovedlo a ani už nepovede navázat. Rok 1994 je všeobecně vnímán jako jeden z těch roků s nejsilnější filmovou nabídkou, svůj podpis na tom má i Leon.   Leon. Na jednu stranu elitní nájemný zabiják, na tu druhou milovník starých muzikálů, milovník rostlin a mléka s dobráckou povahou. Nečernobílý charakter, který se v rámci svého zadání musí potýkat s tragickou minulostí, zároveň se musí stát ochráncem mladé dívenky, která k němu začne cítit platonickou lásku. Už to samotné vyvolávalo v době vydání kontroverze, pohoršení snadno může vyvolávat i prodloužená verze, která vztah Leona a mladé Matildy prohlubuje, Matilda si především v prodloužené verzi skutečně ušpiní ruce. Leon je především postaven na neobvyklém vztahu, do velké míry v něm lze nalézt konfrontaci pozitivních a negativních aspektů titulního protagonisty, do obří míry jde o skutečně krutý film. Bessonův přesun do Hollywoodu byl ovšem zaštítěn neskutečně stylovým thrillerem, kterému nechybí ani solidní vizuální estetika. Tehdy bylo Beesonovi jednoduše snadné sklánět poklonu.   Právě v Leonovi lze nalézt zajímavou směs Bessonových evropských kořenů i pokusu o zasvěcení do hollywoodského standardu. Každá chuť je jedinečná, ale smícháním vzniklo něco svěžího. V zásadě jde o příběh dvou outsiderů, kteří se na počátku příběhu nachází na zhruba stejném dně (on trpí samotou a traumatem, ona násilnou výchovou). Jedna událost je následně spojí, mezi oběma pak vzniká vztah podobný tomu mezi otcem a dcerou, každý z nich náhle nalézá nějakou novou krev v životě. Jenže Leon i přes tuhle periferii nutně nesklouzává k příběhu zalitého sluncem a kytičkami, nevyhnutelně totiž musí dojít i na akci, i v té ostatně Besson dokázal, že si upgrade do hollywoodských vod zaslouží, ne nadarmo by šlo Leona snadno umístit na vrchol přestřelek v akčních evropských filmech. Důležitá přitom ovšem není ani taková samotná akce, ale především emoce, které jsou v průběhu jednotlivých akčních sekvencí přítomné.   Akční pasáže jdou totiž ruku v ruce s příběhem, kdy sice Besson vyvolá dojem dostatečně výrazným vizuálem spojeném i s dostatečně hravou kamerou, i díky přítomnosti malé holčičky a rostoucí síle vzájemného vztahu mezi ní a titulním zabijákem jde ovšem především o ty emoce, které vývoj akčních scén a konání v nich servírují. Zkrácená verze sice může klamat tělem, prodloužená verze ovšem ukazuje, že Besson v roce 1994 rozhodně měl koule.   Prodat věrohodně chladnou postavu není lehká úloha, Jeanu Renovi se to ovšem podařilo, v rámci ztvárňování Leona mu jde i postupné emocionální rozpalování. Natalie Portman šla už tehdy vnímat jako obří herecký objev, nejde ostatně o typicky zaměnitelnou dětskou roli, už tehdy se dalo odhadovat, že Portman čeká velká kariéra, i po téměř 30 letech ovšem patří Leon mezi její nejpamětihodnější výkony. Snadno se vzpomíná i na Garyho Oldmana, který se převtětil do démonického a sadistického agenta DEA Normana Stansfielda. Oldman tehdy ne poprvé a ne naposled dokázal, že umí hrát záporné úlohy, zároveň i postavy s psychopatickými sklony. Procítěně ztvárněný záporák, který měl sice původně ve filmu sloužit jako zástupce nutné přítomnosti humoru ve filmu, Oldman si ovšem postavu pojal tak krapet po svém, nadělil tak záporáka, ze kterého jde skutečně děs i takového, kterému je snadno přát rychlou kulku mezi oči.   Za Leona především mluví čas, respektive kultovní status. Luc Besson už dávno není na vrcholu, Natalie Portman už je přes čtyřicet a Gary Oldman brzo hodlá skončit s herectvím, Leon je ovšem nesmrtelně i po 3. dekádách skvělou podívanou, která zvládá vyvolávat vzrušení, úsměv i dojetí.... () (méně) (více)

ajuska

Výborný film, který diváka polapí. Viděla jsem delší verzi, takže mi nepřipadá, že by byl vztah mezi Leonem a Matildou málo nastíněn, právě naopak. Velmi dobrý příběh, skvěle natočeno, skvěle zahráno. Tady není potřeba nic dodávat. ()

Shakers

Dej, herci ,réžia, akcie, postavy ... všetko dobré len nechápem, čo je na tom až tak super. Na plný počet mi ešte niečo chýba, snáď na druhý krát. 80% - 4* ()

Jacinda

Film, ve kterém Natalie Portman předvedla svůj ohromný herecký potenciál. S Renem se výborně doplňují. A samozřejmě nesmím zapomenout pochválit Garyho Oldmana ()

Big Bear

Skvělá věc s tehdy mladým Jeanem Reno a mlaďounkou Natalie... Film o tom, že i nájemný vrah má srdce. Oldman také zamachroval. Tohle je skvělá francouzská záležitost v hollywoodském hávu a asi nejlepší věc co besson natočil. při závěrečné scéně na schodišti jsem ani nedýchal! * * * * * ()

JohnnyD

Záverečné titulky bežali a ja som stále nechápal, čo robí tento film na 24. mieste najlepších filmov všetkých čias. Herci sú skvelí (hlavne Gary Oldman je očarujúci), atmosféra príjemná a dej zaujímavý. No a koniec - pri ňom som aj rozmýšľal nad stovečkou. Charaktery sú skvelé - analfabetický Reno milujúci svoju kvetinu a mlieko; zdrogovaný fízel Oldman; malá sviňa Portmanová ... ale stále nič, čo by film vyhnalo do filmových nebies. Žeby Sting počas záverečných titulkov? Asi nie ... je to dobrý film, len nie tak AŽ tak. ()

Madsbender

Teda, páni a dámy, skladám klobúk i poklonu Lucovi Bessonovi, Ericovi Serrovi i všetkým zúčastneným, bez ktorých by tento skvost nikdy nevznikol. Tento film má všetko, čo len dobrý film môže mať - skvelý scenár, réžiu, kameru, hudbu, produkciu a vynikajúcimi výkonmi podanú akciu, napätie, drámu i emócie. Bez kolkov aj okolkov môžem tento film jedine vychváliť do nebies. ()

sheen

Luc Besson natočil něco úžasného, Leon "The Cleaner" v podání Jeana Rena, který žije v míru a poklidu ve svém světě, klid mu naruší až Matilda tehdy ještě neznámá Natalie Portman a zrodila se hvězda. Není to ani Leon ani Matilda, kdo se mi na filmu líbí nejvíce, Gary Oldman, to je záporák jak má být, zkorumpovaný policista, s láskou k vážné hudbě, který kšeftuje s drogami..what's your name angel..."Matilda". 23.3.18 - Kino Aero v rámci legend v Aeru promítlo Leona DC, bylo to naprosto boží, top zážitek v kině. ()

Hromino

Jaké jiné hodnocení bych asi tak mohl dát filmu, který světové kinematografii a mému gustu přinesl Natalii Portman? Přestože nad příběhem by mohl leckdo mírně ohrnout ňufec, jde tu přece jen o jedno: tažným koněm filmu je hvězdné trio Reno - Portman - Oldman, které předvádí výkony s takovou precizností, že nejde jinak než jim je zkrátka sežrat. Oldman se svými nezapomenutelnými škleby, Reno se svou mlíkařskou úchylkou a hlavně mladičká Natalie, která si veškerý prostor na plátně krade pro sebe a mě vzhledem k jejímu tehdejšímu věku nezbývá než smeknout a uznat, že si tady na CSFD naprostým právem zaslouží numero uno mezi herečkami. Ještě dvě věci na závěr: kde bral Vaughn při natáčení Kick-Ass nejspíš inspiraci je mi teď jasné a Luc Besson má ode mě obrovský obdiv. Tak šťastnou ruku při výběru herců jsem neviděl už hodně dlouho! ()

petaspur

Leon je sympaticky negramotný starý mládenec. Každé ráno vstane, do okna postaví svou oblíbenou kytku, vypije pár litrů mléka, trochu si zacvičí, tupým pohledem zhypnotizuje zeď, oblékne si dlouhý kabát, někoho zabije a jde spát. Tento Leonův poklidný život jednoho dne naruší malá Mathilda, které právě sympaťáci s plackami Kriminální policie vystříleli rodinu. Leon jí zachrání, ale ve svém nepříliš používaném mozku musí řešit složitou otázku: "Co s ní mám dělat?". Po učinění zásadního rozhodnutí, že ji zatím nezabije, začíná k sobě dvojice pociťovat zvláštní náklonost. Leon se konečně může o někoho starat a má na koho myslet, což z doposud chladného stroje na zabíjení činí lidskou bytost, která může chybovat. A to je v profesi nájemného vraha nebezpečné. ()

Stegr

90% - Cvičící a mléko popíjejcí Jean Reno s malou Natálkou a suprovým slizounem Oldmanem mě parádně bavili... ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (více)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (více)