Leon

• Francie Léon (více)

Záhadný Leon (Jean Reno) je elitním newyorským nájemným zabijákem. Když jsou vyvražděni jeho sousedé, Léon se stává neochotným ochráncem jediného, kdo masakr přežil - dvanáctileté Mathildy (Natalie Portman). Ta ovšem nechce ochranu, ona prahne po pomstě. Od elektrizujícího nástupu až po fatální zakončení je LEON nabitý nekonečnou kaskádou akce a napětí. (Magic Box)

BadoXXII

Jsou to tvoje peníze, je to na tobě. U mě jsou jako v bance. Vlastně líp než v bance. Když banky pořád někdo vykrádá, ale mě nevykrade nikdo. A navíc v bance musíš vyplňovat spousty formulářů...... Originálne, skvelo zrežírované, napísané, zahraté a KULTOVÉ. Všadeprítomná hravosť, skvelé nápady, čierny ale aj jemný humor, parádny Gary Oldman (určite jeden z najlepších záporákov), sympatický Jean Reno a príjemná malá Mathilda (a to ma malé deti vačšinou vo filmoch serú, tu som to nepociťoval vôbec). Film bez jedinej chybičky. Každý rok to potrebujem vidieť aspoň raz (podobne ako Pulp Fiction a Forresta Gumpa)..... Matilda: Byla jsem jeho matkou víc než ta svině. Leon: Nemluv tak o prasatech. Jsou lepší než spousta lidí. ()

Shit

Režie, Herecké výkony a akční scény jsou hustý, tak co jinýho než *****. Nejlepší film Bessona i Rena ()

Djoker

Velice originální téma. Vztah nájemného vraha a mladé holky, která příjde o celou rodinu je skvěle vykreslen a právě herecké výkony ústřední trojice jsou tím důvodem, proč je film tady tak vysoko. Sám Leon je stylová a originální postava, kterých je ve světě filmu jako šafránu. ()

flanker.27 odpad!

Nevím, jak je to možné, ale někdy vidím z nějakého filmu minutu a už vím, že mě nasere. Takový film pak většinou nejsem schopen nikdy vidět najednou celý. Léon je pro mě, podobně jako Tarantinovy exkrementy, jedním z nich. Jsem člověk, který nikdy nedokáže převzít zorný úhel filmu, který se tak moc odlišuje od reality, od mého pohledu na svět, od základních pravidel mého uvažování. Abych vás dlouho nenapínal, odnesl jsem si z toho poznatek, že jde o pedofilní zvrácený hnus a takovým věcem naděluji odpady. ()

Morien

"This is from... Mathilda." ♥♥♥ Velmi nerada zpětně říkám, že toto je první a poslední film, kde mě Natalie Portman přesvědčila jako herečka. Jinak tohle je film, který si představím, když se řekne kultovní, už jen pro tu skvělou hudbu a stylovost, ať už Jeanovu nebo tu Garyho. ()

gudaulin

Při záplavě filmovými dílky lepší i horší úrovně má člověk jenom zřídka možnost se vracet k už viděnému a osobně to dělám jen u filmů, které jsem si zapamatoval jako výrazné a silné snímky. Leona jsem viděl při jeho filmové premiéře v polovině 90. let a i když jsem už nebyl teenager, zapůsobil na mě jako chytře a působivě natočená popkornovka s vynikajícím obsazením a emočně dokonale fungujícím scénářem. Film se sice nezměnil, ale žánr prošel překotným vývojem a především jsem se změnil já, takže tenhle druh akčního žánru už na mě nepůsobí tak, jako před lety. Dnes dávám přednost dynamickému a realistickému stylu, jaký prosazuje např. režisér Greengrass, takže mezi mé oblíbené kousky patří bourneovská trilogie, Zelená zóna nebo Krvavý diamant. Na Bessonově filmech je až příliš podepsaná snaha vyjít vstříc masovému publiku, takže je to naivní, nerealistické až komiksově laděné, místy sentimentální a celkově vykalkulované. Co zůstává, je výborný casting, takový Jean Reno si na něm po předchozí výrazné miniroličce v Nikitě vytvořil status hvězdy a v poměrně zralém věku se katapultoval do první ligy francouzských filmových herců a získal i pár rolí v Hollywoodu. Gary Oldman zase vytvořil nádhernou postavu perverzně zhýralého zkorumpovaného policisty, který zaujímá čestné místo v jeho galerii záporáků. No a mladičká Natalie Portman už tehdy předvedla, proč se za pár let stane světovou filmovou celebritou. Celkový dojem: 55 %. ()

choze

"ČÍM SE TO VLASTNĚ ŽIVÍŠ, LEONE?" Napsat vedlejší postavě spin off, který překoná originál, tak o tom může Quentin Tarantino tak maximálně snít nebo žvanit, ale Besson to dokázal a zároveň si tím připsal i svůj nejlepší film. Z mechanického čističe Viktora z BRUTÁLNÍ NIKITY udělal člověka z masa a kostí a rozehrál kolem něj dojemný komorní příběh jednoho příjemně nejednoznačného vztahu (tady musím ocenit, že nesklouzl ke klišé zabiják-nezabije-svou-oběť-a-pak-ji-chrání jako třeba NÁJEMNÍ VRAZI), přenášející francouzský feeling do amerického prostředí a stvrzený mimořádnými výkony plachého Rena, nervního Oldmana a hlavně přirozené debutující lolitky Portman. Přičtětě k tomu dvě pamětihodné akční scény (úvodní čištění a závěrečné obléhání) a dostanete spolu s KILLEREM Johna Woo a zmíněnými NÁJEMNÝMI VRAHY nejlepší assassin movie všech dob. ()

Sarkastic

Výborné kriminální drama. Originální, napínavý, milý a dojemný příběh, dobrá kamera, skvělé herecké výkony Rena, Portmanové (Matylda je opravdu nezapomenutelná) a Oldmana, hezký závěr a dokonce i humor, který bych zde ani nečekal. Nadsázka je velkou předností (díky ní se zde objevuje humor), avšak zároveň také asi i největší slabinou tohoto snímku; přesto mu jeho nedostatky rád promíjím a hodnotím plným počtem (tenhle film si mě prostě získal). ()

Gilmour93

Milujte svého zabijáka.. Precizní thriller s absencí čirého dobra a s několika levely zla a na tom nejvyšším poslouchá Gary Beethovena (z toho hocha z protidrogového by jistě Komorous neměl radost). Bon travail, monsieur Besson! ()

Hal_Moore

Leon je báječný a intenzivní film. Jean Reno hraje svou roli "uklízeče" s neuvěřitelnou jemností. Nejdynamičtějším prvekm filmu je nepopiratelně Gary Oldman, jeho postava je divoce sadistický a křivý agent Dee, drogově závislý. Jeho posedlosti jej přivádějí k pokraji absolutního šílenství. Opravdu, toto je doposud nejtemnější Oldmanův výkon, hodný Oskara. Luc Besson natočil opět jeden ze svých brilantních kousků. ()

Lynn

Lilotka Matylda (Natalie Portman), samotář Léon (Jean "Viktor" Reno), uklízení a nalézání blízkosti toho druhého v nemilosrdném opusu Luca Bessona. ()

TheDarKnig

Rozhodně Bessonův nejlepší film a ve srovnání s tím co plodí, v posledních letech, je téměř neuvěřitelné, že bývaly časy, kdy točil tak procítěně a promyšleně. A s výborným obsazením. Jean Reno jako zabiják Leon je dechberoucí, a když na scénu přijde Natálka (tady se k ní ta zdrobnělina ještě opravdu hodí) a pomalu se začne rozvíjet dojemný a drastický příběh, je to opravdová dokonalost. Tak talentované a nádherné "nálezy" by mohly přicházet častěji. Leonův vztah k Matildě a samozřejmě naopak je krásný a i když se může zdát občas na hranicích extrému, perfektně zapadá do konceptu. Nemůžu samozřejmě opomenout ani Oldmana, který představuje další ze svých šílených kreací a jeho padouch je přesně tak slizký a podivínský, jak se to k Lucovi hodí. Po technické stránce taktéž perfektní práce, akční scény jsou úžasné (závěr či úvod) a rozhodně je to další film, který splnil svůj účel stoprocetně. Pobavit i nasytit mysl.. ()

TeeAge

|| Scenár: Luc Besson | Hudba: Éric Serra | Produkcia: Patrice Ledoux | Distribúcia: Columbia Pictures, Gaumont Film Company | Rozpočet: 16 miliónov $ | Tržby: 45,284,974 $ || Chystal som sa na niečo výnimočné. A môžem povedať, že som dostal viac. Svojou jednoduchosťou a štýlovosťou tento film dostatne aj toho najdobromyselnejšieho chlapa na kolená a núti ho povedať: Pedofília nie je zločin. Dvojica Natalie Portman – Jean Reno mi perfektne sadla, no moja slabosť k Liv Tyler si predstavuje obsadenie pôvodného plánu... Ale nie, tieto pocity sa dali dosiahnuť len takto! Besson mal šťastie, že sa Natalie vrátila na konkurz, skadial ju pôvodne poslali domov s dôvodom, že je na rolu mladá. Figu borovú! ()

genetique

Vrelo odporúčam najzatrpknutejším, zaklapkovaným ľuďom voči akčnému žánru. Najvyváženejší pomer dráma/akcia so skvelým záverom. Renovi, ako Bessonovmu miláčik ovi sadla rola do bodky a vystrelila ho medzi hereckú elitu, nechápavo však nie medzi oscarovú. Rovnako objav Natalie sa prejavila a je jedna z mála, ktorú ako mladú, prvý veľkoúspech nepohltil a prejavuje sa dodnes. 100%. ()

Madison

Pokiaľ je možné označiť nejaký film za "kultový", tak Leon od Luca Bessona do tohto označenia spadá celým svojím repertoárom - od vynikajúcej réžie a scenára, cez gracióznu a pútavú hudbu až po výborné herecké obsadenie na vrchole s talentovaným Jean Renom. Leon je klenotom v danej žánrovej forme a zostane ním už navždy. ()

StarsFan

Snad žádná slova nedokáží říct, v čem je zrovna Leon tak speciální. Film o samotářském nájemném vrahovi Leonovi (Jean Reno), který se nikdy nemusel o nikoho starat, dokud nepotkal malou Matildu (Natalie Portman) má od začátku našlápnuto k nezapomenutelnému dílku, který si pustíte i několikrát po sobě a vždycky vás dojme. Jean Reno ve své nejlepší roli. ()

3DD!3

LEON je jedním z filmů, který je, jak se říká, "téměř dokonalý". Besson skvěle rozebírá vztah "uklízeče" Leona a malé holčičky Mathildy, která se mu připletla do jeho jednoduchého života. Podporován je vynikajícími hereckými výkony ze stran Jeana Rena, úžasně roztomilé Natalie Portman a nechutně hnusného záporáka Garyho Oldmana. Zábavné i smutné vyprávění o pomstě, o životě i o smrti. ()

berg.12

I když od počátku tušíte jak film musí skončit, je to nádhera. Viděl jsem pouze Director's cut, takže nevím, co v původní verzi chybí, ale téhle nechybí absolutně nic. Ta drsná poetika mě naprosto dostala a přestože fandíte vlastně nájemnému vrahovi a zabitých bude během filmu opravdu dost, je to to poslední, co by mi na něm vadilo. Mé opravdové zážitky z tohohle filmu jsou totiž někde úplně jinde. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (více)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (více)