Mariachi

Osamělý mariachi (hudebník) přichází do malého města v Texasu, do města, o kterém si myslí, že mu přinese štěstí. Vše, co chce, je být muzikantem jako jeho otec, dědeček a pradědeček. Ve stejné době přichází do města zabiják. Oba muži mají na sobě černý oblek a v ruce pouzdro na kytaru. S tím rozdílem, že hudebníkovo pouzdro obsahuje jeho milovanou kytaru a zabijákovo je plné zbraní. Dochází k jejich záměně a hudebník je nucen vyměnit kytaru za jeho zbraň a bojovat proti nebezpečnému a nemilosrdnému podsvětí za pomoci majitelky místního baru, do které se zamiluje. (oficiální text distributora)

SeanLSD

Nie že by bol MARIACHI taký úžasný - rozpráva sa príliš rozťahane a strieľa príliš jednotvárne, dobrý námet nie je príliš rozpracovaný, a situácie sa zbytočne opakujú, už ani nehovoriac o lemplovskom obsadení pozbieranom po kdejakých mexikánskych putykách - ale s ohľadom na rozpočet (7000 dolárov) lomeno zábavnosť je to stále bohovsky vysoký koeficient zábavy. Nadšený všuměl Rodriguez dokázal ako jeden z mála vytvoriť amatérsky celovečerák, ktorý zvládnem pozrieť celý, a ešte sa väčšinou aj výborne baviť. Iste, kto by sa už dnes na to díval, keď si môže pustiť iba o 2 roky mladší fenomenálny desperádovský remake / pokračovanie ? Jedine ten, kto sa už niekedy sám pokúsil stvoriť na kolene film a dokáže oceniť to každodenné krvopotné pľahočenie sa za dobrým - alebo aspoň nejakým - záberom, podobne ako pri začiatkoch Georgea Millera, Petera Jacksona či Sama Raimiho... ()

Radiq

Neboli hromada knírkatejch mexikánců s kudrlinama. Upřímně, je tam docela dost blbostí a je z toho cítit ještě málo zkušeností s filmem... a nebo ten malej rozpočet. Nejvíc mi na tom vadily ty obrovské díry ve scénáři, pak většina hereckých kreací, chabé zpracování a že to místama vypadalo jak nějaká telenovela nebo indickej film. Chápu okolnosti vzniku a vzhledem k tomu - všechna čest. Celkově to je spíš takové béčko... ale má to dobrej nápad a je to kvalitní základ pro Desperado. ()

stOKYi

Debut z ktorého citit veľmi nízky rozpočet. Pach špinavého Mexika cítiť a istú atmosferu to malo. Na filme je však zaujímavejšie asi cele to pozadie ako vznikol a ako to Rodriguezovi naštartovalo kariéru. ()

Remivsremi

Bohužel jsem si nedokázal najít ne filmu něco zajímavého či poutavého. Zápletka mě nechala chladným, postavy nudily a ve výsledku je hlavním pozitivem to, že vzniklo Desperado. ()

Sfinkter

Jednoduše napsané, ale poměrně stylově natočené. Rodriguez si začátkem 90. let začal plnit sny a bylo mu jedno, že má na film pár dolarů. Za minimální mzdu museli pracovat i herci, kteří odvádí mnohem lepší výkony než většina českých pseudohvězd. ()

lennyd

El Mariachi (Carlos Gallardo) si putuje světem, a stejně jako všichni jeho předkové se snaží uživit hudbou. Tu mu to jde lépe, tu hůře - než dorazí do malého městečka, kam zrovna připutoval uprchlý zločinec, který se chce pomstít "šéfovi" onoho městečka. Problém je, že jsou si oba muži podobní, nosí černý oblek a mají kytaru (samozřejmě zabiják nemá v pouzdře kytaru, ale spoustu zbraní). Nakonec musí samotný Mariachi vyměnit kytaru za zbraň a snažit se zachránit alespoň svůj holý život... El Mariachi je jedním z prvních filmů, kterými na sebe Robert Rodriguez upozornil. Dokázal, že za málo peněz dokáže udělat spoustu muziky (samotný film stál pouhých pár tisích dolarů, ale vydělal několikanásobně tolik). Je pravda, že kromě vcelku zajímavé zápletky nejde o žádné filmové veledílo, navíc většina herců je dost toporná - nicméně jedno filmu určitě nelze upřít ... a to že vykopl Rodrigueze do světa velkého filmu.. ()

Master19

Bezvadně natočený jednoduchý příběh o nešťastné záměně dvou lidí, která od základů změní poměry v zapadlém městečku. Některé záběry jsou naprosto fantastické (např. pohled mariachiho od baru ke stolu za ním a zpátky), u akčních scén je to sice horší (to už vůbec nezmiňuji podivně oranžovou krev), ale všechno doplňují vtipné okamžiky (rychlé vytáčení telefonu, kapela jeden muž, postřílení zabijáků navzájem...). Rozhodně stojí za shlédnutí, jako protipól nějakého "dokonalého" hollywoodského velkofilmu. ()

Brandon

El Mariachi má rozhodně potenciál, mohl by to být slušnej biják. Ovšem omezenej rozpočet je dost znát. To mě ale jako nekompromisního diváka nezajímá, chci si film užít! ()

Brain-D

Podhodnocená výborná mexická řezba, která to do vás solí jak "terminátor". Hudba byla naprosto fantastická a zapadala do scének jak cigarety do kanálu. Kamera jak u "Braindead". Tenhle snímek byla naprostá trefa do mého gusta :) ()

VanTom

Při znalosti "rozpočtu" a amatérských realizačních podmínek nezbývá než obdivovat, s jakou vervou a talentem Rodriguez svůj debut ošéfoval. Nezkrotně divoká kamera, záběrování, střih a nápady tuto krvavou mexickou (love)story pumpují dynamikou i vtipem. Na 80 minut však nestačí a opakují se, pročež jsem se i docela nudil. ()

BuryGol

První film dneska už světoznámýho Roberta Rodrigueze. Vzal pár neherců, laciný vybavení a 7 tisíc Dolarů. To všechno mu stačilo k vytvoření filmu se všim všudy. Zatimco dnešní rádobyrežiséři by za tuhle částku ani nezvedli svý líný zadky z křesla. Robert dokázal téměř zázrak a tenhle film patří do těch, co stojej za vidění. A že to občas hapruje nebo je vidět lacinost? Když vemu v potaz situaci a finance, tak nad tim s úsměvem zavřu oči a pomysleně smekám před panem režisérem. Jinak zajímavost na konec-Peter Marquardt neumí španělsky a všechno čet. (I když se mi nepodařilo najít jeho pravou národnost). Na druhou stranu jsem si ho na začátku splet s Edwardem Nortonem... ()

ZkuKol

Film, který ukázal potenciál (ve své době) Roberta Rodrigueze, ale přesto se podle mne nejedná o žádnou revoluci. ()

Luksa

Strašně vtipný a na debut solidně zrežírovaný film, škoda že profesionálnější pokračování už nejsou tak zábavná. A anglický dabing je guilty pleasure. ()

OughJay

Doslova královskej debut je El Mariachi. To co Robert Rodriguez vykouzlil za šílenost se 7 tisícema dolarů je jednoduše neuvěřitelný. Tolik bizarních situací a kudrlinek ve scénáři, u kterejch jsem se pobavil... Další důkaz, že tuny efektů a velký hvězdy nejsou potřeba k tomu, aby byl natočenej parádní film. A Carlos Gallardo se ukázal býti výbornym tahem. Až mě udivuje, že se později z velkýho plátna tak nějak vytratil - když nepočítám malý cameo v Desperadovi. Já osobně navíc El Mariachiho považuju za nejlepší díl z Rodriguezovy mexický trilogie - ničim nezatíženej, svobodnej, svěží, vtipnej a hlavně legendární příběh o největšim Mexičanovi všech dob, kterej chodí zásadně v černym a s futrálem od kytary v ruce... El Mariachi: "I've always wanted to be a mariachi... like my father, my grandfather... and my great-grandfather. I'm not as good as them yet... but I'm improving. My plan was to follow their footsteps to the end... and die with my guitar in my hand. I played from town to town... gaining different experiences. This city was my next stop. The free coconut at the edge of town... made me feel like this city would bring good luck. But I was completely wrong." ()

srbak

Dobre, Mariachi stal Rodrigueza asi tak 5 korún (aj to je možno už trochu veľa) a slúži to ako milý návod pre začínajúcich režisérov bez skúseností, ale viac menej to je tak všetko - nič zaujímavé, začne to, skončí to a u mňa ešte ak pridáme ten pocit nenávisti Rodrigueza, no na Oscara to nebude :-). ()