Traja chrobáci

(TV film)
  • USA Three Bugs (festivalový název)
Komedie / Rodinný
Československo, 1976, 49 (31) min

Josef Dvořák, Bolek PolívkaOta Jirák v půvabné klauniádě o třech nezbedných broučcích... Nápad a jádro libreta vzniklo v roce 1975 v Dánsku, kde autoři pracovali jako námezdní mimové v kodaňském pouličním divadle. Po návratu do ponuré a otrávené Prahy se věci ujal režisér Janík Roháč, jediná optimistická a zábavná bytost v tehdejší Československé televizi. Postavil lajnu Polívka–Jirák–Dvořák, která se zmocnila této mimické grotesky s nadšením. Společným úsilím vznikl pořad, který rok po svém vzniku dostal cenu na televizním festivalu pořadů pro mládež Prix de Jeunesse v Mnichově. Tento vznik se neobešel bez problémů. Nebyly kupodivu politické, ale ryze umělecké. Boj se strhl kolem dekorací. Známý a dodnes milovaný brněnský výtvarník navrhoval dekorace malované, Roháč chtěl gigantické doslovné zvětšeniny. Výtvarnou verzi označil za „bábkové divadlo“, což byl z jeho úst ortel smrti. Dnes, kdy klíčovaní trpaslíci brázdí světové obrazovky v libovolně zvětšených prostorách a kradmo se dotýkají iluzivních předmětů, Bolek, Ota a Pepa se dřeli s opravdovým čtyřmetrovým teploměrem, pětimetrovou zápalkou a dva metry vysokým hrnkem na čaj. Boj se zdivočelou kukačkou, vyrážející ze své garáže v hodinách byl opravdový a Otův pobyt ve chladnoucím čaji v hostivařských ateliérech byl zdraví opravdu nebezpečný. Spor o dekorace měl tragikomickou dohru – rozzuřený výtvarník dal Roháče k soudu za plýtvání veřejnými prostředky. Pořad byl završením zlaté éry pofialkovské groteskní pantomimy a na dlouhou dobu jediným povyražením svého druhu. Jeho reprízy jsou přijímány s potěšením a obdivem a autoři by byli samozřejmě polichoceni, kdyby se Traja chrobáci stali naším vlastním Mrazíkem pro další a další generace českých a samozřejmě slovenských televizních diváků. (Česká televize)

roswelll

Na malém prostoru tolik zábavy a komiky a prakticky beze slov. Škoda, že na originálním dvd není uveden třetí z klaunů pan Ota Jirák. Úžasná groteska v podaní pana Jána Roháče. ()

mis-ko

Ako dieťa ma to vytáčalo, nerozumel som tomu, nemal som to rád. Ako puberťák som tomu prišiel na chuť. A chutí doteraz. Haluz. ()

Turiec

Vynikajúce herecké výkony Ota Jiráka, Boleka Polívku a Josefa Dvořáka ako troch chrobákov v "makrosvete" bežnej domácnosti. Okrem hereckých výkonov, réžie a kulís treba pochváliť i nákazlivú hudbu. ()

Z0oMb3E

Chápem taký vysoký rating, chápem 5* hodnotenia.Chápem klasickosť a sentimentálnosť komentárov, no ja som sa tích chrobákov bál ()

TomX2

Nápadité a originálne, dobre zahrané a skvelo prevedené. Dobrá je tu mimo iné aj architektúra a stavba, či práca s mimikou. Akurát niektoré momenty mi prišli viac trápne než vtipné a nevidel som v tom nič hlbšie než príjemnú rozprávku na pobavenie. Je to milé a fajn, avšak nič geniálne a obdivuhodné. ()

blackrain

Tak ten třetí byl Ota Jirák? U nás se vždycky hádalo, kdo to byl a na nikoho pořádného jsme nemohli přijít. Takže teď budu za chytrolína. Úžasná blbina. Jak málo stačí k pobavení, když máte fajn nápad a tři komiky k tomu. ()

ibeh

Během života viděno několikrát. Vždy velká zábava, dovednosti pana Roháče, Skoumala, Jiráka, Polívky a Dvořáka s výbornou scénografií pana Hlocha se opravdu povedly skvěle skloubit. Tak akorát na pozvednutí nálady. ()

easaque

5* pantomimická klasika, která je jen o tři roky mladší než já, takže jsem ji v dětství parkrát viděl, takže citový vztah mám k ní vysoký. Navíc vůbec nezklamala, když jsem si ji před časem zopakoval. Výborné trio herců Vám zajistí příjemnou zábavu, které 5 hvědiček patří právem a schválně si ji pusťte s Vašimi caparty třeba odtud. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

dr.fish

V dětství jsem miloval scénu na gramofonu, v kukačkách to taky stojí za to. Přivítal bych trochu intenzivnější střih, zbytečně mnoho hluchých míst. Zbytek ale naopak naprosto geniální. Jen to tempo občas vázne...75% ()

LeoH

Prima nápad, palec nahoru Roháčovi za důslednost při prosazování realistické koncepce (viz zajímavosti) i všem třem mimům za gymnasticko-klaunské výkony – v některých vzdálenějších záběrech jejich hemžení vážně připomíná hmyzí pohyby. Jako série živých výstupů v rámci cirkusového představení by to nemělo chybu, jako filmu tomu chybí ucelenější děj a přebývá příliš mnoho „dětsky bezprostřední“ uhihňané vaty. ()

Autogram

Keď som bol malý, pri prvom pozretí som bol užasnutý, ako dokázali takto zmenšiť ľudí. Pri druhom zase, ako takto dokázali zväčšiť veci, ani to predsa nie je možné. Dnes vidím množstvo skvelých nápadov a výborné prevedenie týchto nápadov do filmu. Išlo to aj bez animácie a bez počítačov a deti sa bavili. ()