V paprscích slunce

Dokumentární

Rusko / Česko / Německo / Severní Korea / Lotyšsko, 2015, 106 min

Vitalij Manskij

Vitalij Manskij

Naprosto výborný dokument, zpracováním i tématem, vlastně hlavně tím způsobem a lstí, jakou byl natočen. Místo Severní Koreu oslavující film, který si představovali soudruzi, vidíme dokonalé svědectví o tamním životě, řízeném silnou propagandou a jedním uctívaným tlusťochem. Film nezachycuje pouze letmo, jak propaganda probíhá, ale nechává diváka opakovaně několik minut poslouchat žvásty o hrdinném Kim Ir-senovi, což tamní obyvatelé absolvují každý den. Zároveň je ale ve filmu, který je jako celek spíše k pláči, mnoho opravdu směšných momentů při pohledu na Korejce, snažící se vykřesat z protagonistů co největší nadšení a přesvědčivý herecký výkon, což jim následně v postprodukci dají ruští, čeští a němečtí „bídníci“ pořádně sežrat. Rozhodně doporučuji vidět.(8.8.2016)

"Správně, hodit po nich velký kámen!" I když se dokumentární tvorbě většinou vyhýbám, tentokrát jsem udělal vyjímku a protože se mi do lesa s hanákem nechtělo, rozhodl jsem se vyrazit si sám do Pchjongjangu, ze kterého je tento dokument. Jenže on je to vlastně spíš takový hraný dokument, nebo nahraný? Každopádně to je ale dokumentární film s tou nejkrásnější Kimčongílií v popředí a s tou nejpopulárnější Té trojkou v pozadí, jehož děj jasně dokazuje, že stalinistický režim byl vždy nejpřísněji dodržován na území Asie. Pořád mám však pocit, že se podobné skutečnosti z tohoto snímku odehrávaly během padesátých let minulého století, také u nás. V zemi, která generalissimu Stalinovi postavila pomník.(15.4.2016)

Špatných filmových dialogů jsem viděl opravdu mnoho, byla to ovšem slabota v porovnání se scénářem v tomto filmu. Pokud máte chuť se zasmát, tak vřele doporučuji. Na jednom světě jsme se bavili celý sál.(15.3.2016)

Neuvěřitelně smutný film, u kterého se budete popadat za břicho smíchem.(31.7.2016)

Sekta, roboti, vymyte mozky, nabozenstvi par excellence. Mela to byt podivana ve stylu bolywoodskych filmu. Kde asi soudruzi udelali chybu? Kam az jsou zahnani obycejni lide, ta prazdnota a strach v jejich tvarich. Nelze zapomenout.(4.7.2016)