V paprscích slunce

Dokumentární

Rusko / Česko / Německo / Severní Korea / Lotyšsko, 2015, 106 min

Vitalij Manskij

Vitalij Manskij

Odchádzala som skormútená a frustrovaná prečo toľko sentimentálnej hudby, redundantných scén a sopľoidnej stopáže. Podivné zaobchádzanie s tak zaujímavým materiálom...(17.6.2016)

Neuvěřitelně smutný film, u kterého se budete popadat za břicho smíchem.(31.7.2016)

"Správně, hodit po nich velký kámen!" I když se dokumentární tvorbě většinou vyhýbám, tentokrát jsem udělal vyjímku a protože se mi do lesa s hanákem nechtělo, rozhodl jsem se vyrazit si sám do Pchjongjangu, ze kterého je tento dokument. Jenže on je to vlastně spíš takový hraný dokument, nebo nahraný? Každopádně to je ale dokumentární film s tou nejkrásnější Kimčongílií v popředí a s tou nejpopulárnější Té trojkou v pozadí, jehož děj jasně dokazuje, že stalinistický režim byl vždy nejpřísněji dodržován na území Asie. Pořád mám však pocit, že se podobné skutečnosti z tohoto snímku odehrávaly během padesátých let minulého století, také u nás. V zemi, která generalissimu Stalinovi postavila pomník.(15.4.2016)

Viděl jsem dokonalou umělou inteligenci. Děti, které nemohou otevřeně vyjádřit svůj názor, neboť se zdá, že ani žádný nemají. Absolutní potlačení vlastního já, čímž vznikají naprogramovaní soudruzi. Zajímalo by mě jestli ti lidé mají nějaké koníčky či je vůbec mohou mít a jaký tak může být jejich denní průběh.(21.5.2016)

Naprosto výborný dokument, zpracováním i tématem, vlastně hlavně tím způsobem a lstí, jakou byl natočen. Místo Severní Koreu oslavující film, který si představovali soudruzi, vidíme dokonalé svědectví o tamním životě, řízeném silnou propagandou a jedním uctívaným tlusťochem. Film nezachycuje pouze letmo, jak propaganda probíhá, ale nechává diváka opakovaně několik minut poslouchat žvásty o hrdinném Kim Ir-senovi, což tamní obyvatelé absolvují každý den. Zároveň je ale ve filmu, který je jako celek spíše k pláči, mnoho opravdu směšných momentů při pohledu na Korejce, snažící se vykřesat z protagonistů co největší nadšení a přesvědčivý herecký výkon, což jim následně v postprodukci dají ruští, čeští a němečtí „bídníci“ pořádně sežrat. Rozhodně doporučuji vidět.(8.8.2016)