Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

Bila_pani

Nechápu, proč to má tak nízké hodnocení; no tak, lidi, mladá lááááska, to je ráj :)) Každopádně je to dost zajímavý a zároveň úchylný námět a stejně tak zpracování. Když jsem ho viděla poprvé jako ještě dost malé děvče, zanechal ve mně ne zrovna příjemné dojmy, a ty nemizí ani po letech. Ale teď už oceňuju řemeslnou stránku věci a herecké výkony; babičky opravdu působí dost roboticky, ať už chůzí, pohyby nebo stereotypními hláškami. Film taky hezky kritizuje přehnanou důvěru lidstva v techniku, i když s odstupem času a s přihlédnutím k době, ve které to bylo natočené, ta snaha vyznívá trochu marně, ale pořád tam je :) Jediná věc, která mi na filmu trochu vadí, je fakt, že děti manželů Loudových, Bertík s Alenkou, jsou oba zrzaví, zatímco na jejich rodičích není po pihách ani měděných vlasech ani stopy. Žeby adopce? To vám, páni režiséři, trochu nevyšlo... :/ :D Jinak ale bez přehánění 4* ;). ()

sun.eagle

Předlouho jsem hledal TEN film co mě jako malého tak děsil. I dnes tam jsou momenty které by dnes neprošly, nostalgie zafungovala na celé čáře ale žádné veledílo to opravdu není. ()

PavelKral

****/5 Libuše Havelková jako babička, kterou bych doma opravdu nechtěl. Velmi uvěřitelná a málem jsem ji přestal mít rád ...............Lábus to dost kazí, neboť hraje těžko uvěřitelně. Ostatně jako vždy. ()

PowPow

Na normalizační kinematografii pořádný úlet. O existenci tohohle skvostu jsem dlouho neměl tušení, než jsem na to úplně náhodou narazil. Upřímně jsem se bavil líp, než u Terminátora. Jako dítě bych z toho ale asi měl trauma. Vlastně se nedá určit, jestli je to špatné nebo geniální. ()

bedihost

Teprve po 35 letech od prvního shlédnutí jsem pochopil co autor chtěl tímto kontroverzním filmem říci: Babičky měly symbolizovat jadernou výzbroj v době studené války a obě sousední rodiny přestavovaly USA a Sovětský svaz, a co se může ve výsledku stál, když se technika vymkne z rukou. Že se autorům myšlenka převést na plátno moc nepovedla je nesporné. Kdo pamatuje dobu vzniku vzpomene si na tíseň, která na všechny doléhala. Měla to být vlastně mírová tématika. Film byl po uvedení do kin již v roce 1984 stažen a v televizi se nikdy nepromítal. Ani po roce 1989 se nevrátil. Celé je mi to záhadou jaký důvod k tomu byl. Ale něco do sebe ten film má, minimálně vypovídá o době vzniku. ()

dejf96

dobrý nápad, malý rozpočet... pokus o slavné časy O. Lipského bohužel nic moc, přesto dám tři za výkon paní Havelkové ()

Verbudrak odpad!

Jsou národy, které by paní, jako je Libuše Havelková, dopřály v tomto věku roli třeba královny Alžběty II. Prostě proto, že by měly potřebu se ba něco takového dívat. Náš plebejský národ nikoli, ten raději natočí toto. OK. Nu, další důkaz, že jsem asi Angličan. ()

Kelinej

Jako dítě jsem si oblíbil laskavou tvář a hlas Libuše Havelkové. Tím spíš na mne v tomto filmu působila děsivě. Tenkrát jsem tomu kontrastu zatleskal. A i dnes třemi hvězdami nadsazuji, poněvadž. snímek se zajímavým námětem zdaleka nevyčerpal situační potenciál. Dokonce i herci v něm byli dost mdlí. Zřejmě není náhoda, že ačkoli mám Ladislava Rychmana v úctě coby filmovou legendu, jeho režijní pojetí mi v drtivé většině filmů, které natočil, nesedlo... ()

bodanek

Jako dítě jsem film viděl v rámci nedělního promítání a měl jsem z toho docela trauma.I nyní mi to připadá odporné ()