Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

Lischai

Velmi mě potěšila drobná paralela se studenou válkou. Stejně tak překvapily brutální morbidity, které babičky provádí - tak nějak to člověka zaskočí, po první komediální půlce filmu. Jinak: na špatný český film to není vůbec špatné. ()

rakovnik

Horrorová zlobivá babička Libuše Havelková? Crazy! Kam se hrabe "Já, robot!", my už jsme takový film dávno natočili :-) ()

zdenotvor

"Mám vás ráda" a záverečný súboj babičiek .. Za to ta jedna hviezdička. Inak som uz počítal minuty kedy sa moje trapenei skončí ()

honajz2

Československý pokus o sci-fi horor, který sice - na poměry československých sci-fi hororů - není špatný a na rozdíl od Monstra z galaxie Arkana ne tak blbý, chvílemi je dokonce i mírně znepokojivý. I tak se ale nejedná o žádné veledílo, ze kterého by člověku spadla čelist nebo se u něj bůhvíjak bál, ale stejně - když tedy pominu to, že se to celé strašně vleče (minimálně v první polovině) a že to spíš měl být středometrážní snímek (stejně jako Trnkův film, který se i přes to, že má 30 minut, zbytečně vleče) - stojí za to se na to podívat. Nápad je velmi zajímavý, jsou tady dobré herecké výkony a když pominu ta utahaná místa, má to i nějakou atmosféru. 3* ()

cariada

No hodně divný pokus o scifi /horor ,ale spíš to celé vyznělo tak nák zvláštně. nestačím žasnout co všechno se tenkrát u nás natočilo za "skvosty" ()

Flynn odpad!

Tenhle film bych označil za nejšílenější český horor, skutečně jsem z toho měl jako menší divák skoro noční můry. Nic co bych chtěl vidět znova, obzvláště ne scénu se svítícíma očima a kosou v ruce :o) ()

MarekT

Tak trochu unikátní počin české kinematografie. Češi se pokoušeli napodobit už mnoho žánrů, ve kterých excelovali a excelují západní kolegové. Zatímco muzikál českého střihu se dle mého skromného soudu asi nikdy nepovede, tak u science fiction už nám trochu bylo shůry dáno. Karel Zeman je sice úplně někde jinde, ale i tak nemůžu říct, že námět byl nějak špatný. Jiné už je to se samotným filmem - můžu s klidem říct, že před příchodem Libuše Havelkové na scénu film zrovna nějakou zábavností neoplývá. Trochu mi připomněl ty komunální satiry (zde dva zlí sousedé) z období normalizace. Ale jak už jsem říkal, závěrečné dvě třetiny je to ale jiná... mám i po shlédnutí stále věřit, že věta "Mám vás ráda" je pouhým vyjádřením lásky? Stejně tak již nevěřím, že tohle má být komedie, jak se u tohoto filmu uvádí. Nízké hodnocení si částečně vysvětluji tak, že někdo ji mohl čekat, ale ona je jaksi upozaděna - moc dobrých vtipů zde nenalezneme. Pokud jsem mluvil o tom, že se jedná zčásti o unikátní počin, musím jako dříve někteří upozornit na závěrečné minuty - kolikrát jste již viděli v českém filmu pokus o vraždu kosou či zavražděné domácí mazlíčky? Mohl bych přihodit i souboj babiček, ale ten se mi zdál stylizovaný jako Tuckerův Robot Monster. Předchozí zmíněné je ale pro ty, co se rádi bojí, lahůdkou. Horor je mimochodem další subžánr, který by se měl v souvislosti s tímto filmem skloňovat - scéna, kdy Dítětová rozrazí dveře, není sice tak děsivá, jako kdyby za nimi stál Jack Torrance, ale aspoň dle mého subjektivního pocitu své kouzlo má. Ještě bych se rád vrátil ke zdejším komentářům - trochu nechápu, proč píšete "nepovedená variace na Terminátora / Robocopa", když Cameron a Verhoeven natočili svá díla až několik let po Babičkách. Sci-fi žánr u nás dle mě lépe zvládl Srdečný pozdrav ze zeměkoule, ale tenhle film vůbec není špatný a já mu uděluji standartní čtyři hvězdy (70%), nijak mě film neurazil, rychle uběhl, je tu trochu toho napětí a hlavně bych zmínil fakt, že mě tento snímek zaujal více, než mnohem slavnější Starci na chmelu (obojí režíroval Rychman, proto to srovnání). A ani mi tolik nevadí, že hudba není zrovna povedená a že některým předním hercům role nesedly. ()

pufina

Jako dítě jsem to viděla asi stokrát, ale dneska mě to vážně nebaví a netuším, co jsem na tom viděla. Elektronickou babičku bych doma opravdu nechtěla. ()

zette

Nechapu, jak mi tato vyborna komedie mohla byt tolik let utajena... Fakt zazitkova podivana, Libuse Havelkova v roli elektronicke babicky byla neuveritelna, misty z ni mrazilo. Hodne vtipna zalezitost s dobrym nametem, takovou komedii uz by snad dnes nikdo dohromady nedal. Jsem nadseny, urcite jsem nevidel naposledy. ()

Flyer

Takové české "Číslo 5 žije." Ač to jako vlastenec nerad uznávám, výše jmenovaný film je mnohem zábavnější a celkově vydařenejší, než tento sci-fi paskvil, kde roboty představují důchodkyně :-). ()

Aargh

Jedno z největších WTF normalizační kinematografie. Jako komedie nefunguje vůbec, zato v posledních dvaceti minutách předvede obstojnou hororovou scénu. Jinak je ten film ale zajímavý zhruba stejným způsobem jako dvouhlavé tele - je to bizarní smutný pohled, ale odtrhnout oči nedokážete. ()

A.L.E.S.

Možná si budete myslet, že jsem blázen, ale ve filmu jsem hledal trochu nějaké té filozofie. Co mě však mrzí, je, že se scénář alespoň trochu mohl držet pravidel robotiky Isaaca Asimova (všichni interesující znají jejich znění). Nejdůležitější z nich však je, že robot nesmí člověku ublížit. Avšak si myslím, že toto bylo vynecháno záměrně. Překvapil mě především konec filmu, kdy se Jana Dítětová pokouší zabít Lábusovy děti kosou. A tohle je v našich končinách silný kafe. Tento film zkrátka a dobře vyplňuje mezeru v žánru u nás tak málo zpracovávaném, či lépe řečeno v žánrech hororu a sci-fi. Kapánek se film podobá béčkovým filmům z osmdesátých let. Odpovídají tomu například scény, kdy chůva Carmen proráží dveře pokoje nebo vskutku dokonalý závěrečný soubor obou robotů. Došlo zde i na takové situace, kdy Libuše Havelková s Janou Dítětovou na zádech s úsměvem říká: "Mám vás ráda." Dále utržené ruce a pád robotů před garáž, kde je úžasným způsobem ztvárněna jejich vnitřní struktura. Líbí se mi taky, že se kamera trochu hýbe, Rychman na svou dobu využil novátorského řešení, když použil pohledy z ptačí perspektivy. Napadá mě zde ale podobnost s Terminátorem. Rychman natočil tyhle zabijáky o rok dřív, než Cameron přišel s kultem Terminátora. Znamená to, že je dost dobře možné, že tenhle neprávem opomíjený film mohl stát na samém počátku legendy Terminátora. Jenže když někdo ve filmu hledá to (jako někteří zdejší uživatelé), co tam vůbec není a dívá se na něj jen z povinnosti, nedá se nic dělat a hodnocení filmu dopadne tak, jak právě dopadlo. Ale mohli by si také uvědomit, že tohle prostě nemá obdoby!! Lidi, co zde nasázeli "odpad!" až "3 hvězdičky" se buď dívali na něco jiného nebo vůbec nic nepochopili. Přitom v seriálu Krajní meze je podobný námět! A hned dvakrát, jelikož má ještě své pokračování! Scénář a námět, nad kterým bychom se skutečně měli zamyslet, chtěl prostě a jasně ukázat, že žádná technologie nenahradí lidské teplo a něhu. Pokud by se tak stalo, přestali bychom být lidmi... ()

pytlik...

Další film dokazující, že se v socialismu žilo o mnoho líp než dnes. Zatímco tehdy si i (relativně) mladá rodina se dvěma malými dětmi mohla dovolit bydlet ve vile a navíc si koupit nejnovější výkřik techniky, umělou babičku, v dnešní době vidím, jak spousty lidí nemají ani na takovou levnou a základní věc, jako jsou lyže, a musí chodit venku jenom s hůlkama! No to jsme to dopracovali teda! Navíc i ten sníh tehdy byl a dnes není! Myslím, že každého musel zaujmout neotřelý Lábusův imidž. To pod nosem nosil z toho důvodu, že souběžně s tímto filmem natáčel i v zahraničí, v Bavorsku, a to 27. díl série "Kterak kožené kalhoty o padací most přišly". ()