Půlnoční kovboj

Midnight Cowboy

• slovenský

Polnočný kovboj

USA, 1969, 113 min

Scénář: Waldo Salt .. O snění a vystřízlivění aneb deprese konce šedesátých let ve své nejryzejší formě! Naivní texaský gigolo a protřelý newyorský mrzák v hořkém příběhu z ulice, kde přes veškerou snahu o lepší život, kvete dvěma osamělým osobám jedině to vzájemné přátelství. Hoffman si svého ubožáka střihnul klasicky přesvědčivě, zato jiskřivý pohled mladého Voighta je něco dokonalého a tu plešatou sošku by si za tento výkon jistě zasloužil. Ta režijní je však zcela po právu v rukách Schlesingera, jeho nápaditá obrazová skladba pro tento snímek sedí perfektně stejně jako všudypřítomná ústřední skladba.(12.8.2007)

Sweet American dreams...a naprosto skvělý Dustin Hoffman.(23.2.2007)

Už dlouho jsem neviděla tak výbornej nezávislej filmeček. Dustin Hoffman a Jon Voight jsou oba ve svých rolích naprosto skvělí a celý film výjimečně věrně zachycuje dobu střízlivění ze zlatých šedesátých (hippies, drogy, sex...). Mimochodem ta psychedelická scéna z nočního drogového podniku vypadá jako by ji Schlesinger sám natočil pod vlivem nějaké omamné látky a je prostě dokonalá, konečně mám opravdový sugestivní zážitek, jak to vypadá po požití drogy.(26.3.2005)

NFR 1994, Oscar 3 : Nejlepší film, Režie, Scénář - A + 4 nominace: Herec HR - Dustin Hoffman, Herec HR - Jan Voight, Herečka VR - Sylvia Miles, Střih. . . . Zlatý Medvěd - výběr(9.3.2004)

"Hej, chceš nahoru nebo dolů? Vyber si!"(9.2.2016)