Česká spojka

Bad Company

Česká spojka

Akční / Komedie / Thriller / Dobrodružný

USA / Česko, 2002, 112 min

Joel Schumacher v České spojce ukazuje, jak správně smísit takové ingredience jako je akce a humor. Nevím proč se mi ten film tak líbí, snad je to tím, že se jedná o nenáročnou zábavu s velice slušným hereckým doprovodem, kopou nefalšovaného humoru a navíc s českými herci a Prahou v hlavní roli. Nechápu české diváky, kteří se usmívají, když vidí auto na Střeleckém ostrově nebo pokud se na plátně / obrazovce / objeví nějaké nepřesně informace o našem malém státě. Vždyť i v Americe se točí filmy na různých místech, která se pak různě pospojují, když šel Tom Cruise přes Staroměstské náměstí do restaurace s obřím akváriem, také se moc lidí nesmálo, pochopili, proč tak tvůrci činí a tady je to stejné, proč se zabývat fakty, když film samotný je fikce? Nemá cenu se zaobírat nějakými nepřesnostmi nebo podivnými situacemi, neboť film je tu právě proto aby se od skutečnosti oprošťoval, aby nám umožnil odejít pryč z našich běžných životů. Proto James Bond skáče z letadla na letadlo nebo provádí jiné málo pravděpodobné kousky, proč se tomu lidé smějí, vždyť bez toho by to nebyl James Bond. Ale to jsem trochu odbočil od tématu, že :) Chtěl jsem tím naznačit, že odstřelovači na střeše Národního divadla, někomu můžou připadat směšní, ale nevidím nikde důvod proč by tam neměli být... 1) Kdo nezná Českou republiku, ani si tohoto faktu nevšimne, 2) Není důležité kde ti odstřelovači jsou - i když to může být třeba místo odkud na odstřelovaný subjekt doopravdy nevidí - záleží jen na tom, jak se tam tvůrcům hodí... ___ Česká spojka je opravdu skvělým filmem plným nezapomenutelných hlášek a situací a hlavně - což není v dnešní době běžné - si nehraje na nic čím není a právě proto dostane * * * *, protože přesně ty si zasluhuje. Nikde není psáno že máme čekat důmyslný detektivní příběh, protože ten určitě nenalezneme. Bad Company je především komedie, která hojně využívá akčních scén a rozhodně se povedla.(5.2.2006)

• Cival

Ano, byl tu Martin Dejdar s falešným břichem v Pánské jízdě. Byl tu i Zdeněk Srstka v roli zavilého žalářníka z Bathory. Ale znuděný penzionista Anthony Hopkins v kůži sprintujícího agenta je fakt směšný skoro úplně stejně. V podprůměné buddy-rutině, s níž se Schumacher spokojuje čím dál tím častěji, si ho dává i Chris Rock.(21.11.2008)

K najlepším Schumacherovým dielam má síce Česká spojka pomerne ďaleko, no rozhodne sa jedná o jeden z jeho lepších filmov. Narozdiel od iných užívateľov si myslím, že v rámci možností film svoj potenciál využil. Ako akčňák, tak aj ako komédia funguje prekvapivo dobre a ja som sa fakt poriadne zabavil. Na oddýchnutie ako stvorené.(18.6.2007)

• - Když Jake s Nicole a záporňákem padají dolů šachtou na prádlo, je vidět, že Jake jednou nohou minul koš na prádlo. V další scéně je vidět, jak vylézá z koše. (Musak)

• - Když Jake vyhraje šachy nad protivníkem, který pak hodí peníze na stůl, je vidět, že pozice figurek je jiná, než v záběru o několik vteřin později, ačkoliv na šachovnici nikdo nesáhnul. (Musak)

• - Původně se měl film jmenovat "Black Sheep". Tak už se ale jmenuje jiný film, tak byl název změněn na "Bad Company". Nakonec tvůrci zjistili, že i toto jméno už bylo použito. Rozhodli se ale, že už ho nezmění. (duklak2)