Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Roman.Ticka

Chápu, že je těžké udržet krok s Coppolou, rok po vydání Kmotra. Zatím jsem si myslela, že nevyzrálí flegmatičtí frackové přitahují nejvíc ženy, ne hodné zodpovědné kámoše. Ale asi na tom mají zásluhu vnitřní démoni, že se nechají využívat všichni okolo. Všeho dočasu, jak bývá zvykem. Film mohl dosáhnout rozhodně větší mety, kdyby si režisér nepozval tak příšerný hudební cirkus. Takto ho zdegradoval na jedno číslo varieté srovnatelné s délkou života jepice. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 30.7.2002, réžia českého znenia (Č.N.T.S. 1995) = MICHAL PAVLÍK+ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: MGM = 28.11.2012+TELEVÍZNA PREMIÉRA NA ČT (dabing WHV): ČT 2 = 21.1.2013, réžia českého znenia (WHV 2007) = VLADIMÍR ŽĎÁNSKÝ (22.1.2013) ()

Janek

Naprosto skvělé in-slow-motion scény + skvělá hudba + ďábelský DeNiro dělají z tohoto raného Scorseseho díla koukatelnou záležitost - bohužel se tu najdou i trochu hluchá místa - nicméně vykreslení "špinavých ulic" je perfektní. ()

Othello

Nabízelo by se říct, že Mean Streets rozvíjí téma režisérova debutu Who's That Knocking at My Door?, ale on to vlastně nedělá. Pořád tady sledujeme skupinu vejrostků za prahem dospělosti, co se bezcílně potlouká po New Yorku, permanentně kalí, hádají se, perou a zase usmiřují, přičemž my máme permanentní pocit, že balancují na hraně propasti, ze které není úniku. Na jedné straně oné hrany je pak vstup do dospělosti, opuštění mladistvé a čím dál již vyčerpávající nevázanosti, na druhé pak pravděpodobně smrt někde v pouliční škarpě kvůli nějaké naprosté blbosti. Mean Streets oproti debutu spíše rozšiřuje kontext takovýchto postav tím, že nás nechává více nahlédnout do mafiánského světa, který celé ty ulice zastřešuje a který je v nich sice tichý, avšak všudypřítomný. Pozice Charlese (Keitel) v tomto světě je již jasnější než u předchůdce - jakožto synovec místního mafiánského kápa má budoucnost v zásadě zajištěnou, akorát nesmí stihnout nic posrat. Pořád s sebou ale tahá zátěže v podobě nesvéprávného Johnnyho (de Niro) a vlastního strachu se vyvázat ze svého mládí. Ze svého okolí je nejzajištěnější, nejrespektovanější a s nejsilnějším zázemím. A paradoxně právě proto nesmí být například viděn, jak si v restauraci povídá s mulatkou. Ta pak ve své poslední scéně, právě tím, nakolik je v důsledku svého původu odtsrčena na společenský okraj, působí ze všech vlastně nejsvobodněji. ()

mm13

Tak toto bolo fakt priamo z ulice. Nie len spracovaním - dnes sa točí ešte dokumentaristickejším spôsobom a predsa to nie je skutočnejšie. Lenže v Špinavých uliciach je tiež mladícka bezprostrednosť, nezaťaženosť a vízia, ktoré akoby zázrakom sálali z tohto snímku dodnes. No skôr, než akékoľvek kúzlo, sa na tejto nemennej kvalite podpísal pozorne napísaný príbeh, pevne zasadený do každodenného a čo najobyčajnejšieho života. Neodolateľne úprimný zostáva spätý s vlastným, dôverne známym prostredím, ktoré nemení ani nedotvára. A nepotrebuje ho ani na chvíľu opustiť, práve naopak - tým že trávi s hlavnými hrdinami takmer všetok svoj filmový čas, dostáva sa im viac pod kožu, stíha sa sústrediť na detaily a sprostredkováva prežitok natoľko intímny, že sa mu, minimálne čo do pôsobivosti záverečnej scény, vyrovná skutočne len máločo. Na jeden z najlepších (rozumej najpohlcujúcejších) filmov Martina Scorsese som čakal veľmi dlho, ale o to mi je dnes vzácnejší a o to viac mu ďakujem za ten moment autenticity, ktorý sa mu tam podarilo zachytiť. ()

Sawy

Jeden z prvních filmů režisérského velmistra Martina Scorseseho mě upřímně moc nezaujal.Nebyl špatný,to ne,Robert De Niro byl vážně geniální,ale nějak jsem se do toho nedokázal vžít a oproti jeho pozdějším veledílům typu Gangy New Yorku nebo Taxikář je to skutečně jen a jen průměr.A vzhledem k faktu,že Mafiánům a Prokletému ostrovu jsem dal čtyři,tak Špinavé ulice na stejnou úroveň opravdu s čistým svědomím postavit nemůžu.65 % ()

Morholt

Jeden z těch slabších Scorseseho filmů, což ale přičítám režisérově mládí a relativní nezkušenosti a ve světle těchto skutečností hodnotím Mean Streets pozitivně. Výborný Harvey Keitel a líbil se mi i rošťácký Robert De Niro. 65% ()

ScarPoul

Znovu prepchaté nápadmi. Fungujúci príbeh s atmosférou špinavých barov a začínajúcich gangstrov, ktorej dominuje dvojica hercov De Niro a Keitel. Dlho som tento Scorseseho film odkladal. Ako väčšinu jeho rannej tvorby. Je celkom fajn vidieť rukopis a snahu byť európsky. Či už je to kamera, alebo farebnosť diela. By the Way veci, ktoré sa stávajú do určitej miery jeho špecifikom. Vedenie hercov je precízne a hlavne každý stvárňuje funkčný charakter. Lenže ako to býva koniec je odbití príliš rýchlo a bez príslušnej katarzie, s čím sa inak často stretávam pri starších amerických filmoch. Ako keby potrebovali pointu doriešiť rýchlejšie ale je to bez potrebnej výstavby. Akoby sa to len stalo. Ako dramaturgický prvok je to okej, len nie vždy to funguje. Inak to má slušné tempo a je to aj riadne ukričané. Asi sa k tomu už nevrátim, ale som rád, že som to videl. ()

5150

Podobně "syrová" záležitost jako TAXIKÁŘ, jen méně vybroušená s několika hluchými místy. Ve scénáři (Scorsese) však nechybí zajímavé charaktery a také díky tomu jsou herecké výkony (zejména Keitel a De Niro) ozdobou. // Ozvěny 42. MFF Karlovy Vary ()

PROROK14

Nuda, nuda a zase nuda. Na tomto filme ma nezaujalo absolútne nič. Nezaujímavý dej a hrozná hudba, ktorá sa mi vôbec nepáčila. Harvey Keitel hral dobre a De Niro zahral toho drzého zmrda fakt originálne. Na konci dostal čo si zaslúžil. Ale okrem toho nula bodov. Ak už civím radšej na stenu ako na film tak ozaj nie je niečo v poriadku. ()

Iggy

De Niro a Keitel jsou tu ještě tak mladičcí! Jinak neuvěřitelně přesvědčivý snímek, po všech stránkách perfektně natočený, zvlášť hudba a kamera. Příběh jako „ze života“, ne teda zrovna mého, ale italoamerické komunity v New Yorku 70. let. ()

Tommassi3

"Svoje hříchy nikdy neodčiníš v kostele !! Odčiníš je na ulici, odčiníš je doma !! Všechno ostatní jsou kecy !!" ()

brutale

Tento film je skvelým zárodkom pre kvalitné "mafiánovky", no sám sa tvári, ako nevyliahnuté kura..., aj keď nám ukazuje, že v budúcnosti sa máme na čo tešiť. Možno je moja kritika prísna, ale film súdim na základe už odpozeraných novších snímok, tak ma ospravedlnte. Na druhej strane, keď sa niekomu podarí masterpiece, tak ho neprekoná ani čas, čo sa v tomto prípade povedať nedá. ()

Terva

Právě jsme vožulili jedny kluky. Jo a vo kolik ? Vo dvacet doláčů. Tak to jdeme do kina.......... Film o ulicích o špinavejch ulicích, film o výpalném, lichvě, drogách a hlavně o penězích. Natočeno v tmavé barvě říznuté krvavě červenou, částečně vyprávěný třetí osobou a z velice agresivním hudebním doprovodem. CITÁT - To bych rád věděl kdo je ten chučus........... V příběhu je spousta dialogů a je potřeba je pečlivě sledovat, jinak vypadnete z děje. Lehce mi to připomnělo Pulp Fiction, ale nemá to ten správný náboj. Ve svém celku je to táhlé a zdlouhavé. Charlie je až moc velký dobrák a Johnny je až moc velkej blbec. ()

joehot

Skvělý De Niro, dobrý Keitel, slušný Scorsesův tvůrčí rozjezd, nicméně všechno ostatní v těžkém průměru. ()

Skrk

Scorseseho start k filmům, u kterého se může zase dav posrat z jednoduchého příběhu a nevysvětleného konce. Člověku, který má trochu vyšší IQ jak místní jedinci to může být jedno, pokud je film kvalitní a ne prostoduchá sračka. ()

liquido26

Na Špinavých ulicích se skoro nic neděje, občas se někdo porve v baru, někdo si koupí tygra, někdo někomu dluží prachy, ale jinak zde lidé žijí obyčejným a všedním životem obyčejných mafiánů. Přestože se ve filmu fakt skoro nic nestalo a celý dvě hodiny byly skoro jenom pořád dialog a příběh byl se dal shrnout do několika krátkých vět, ani chvíli to nebyla nuda, naopak jsem se skvěle bavil. ()