Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Topco

Debutová gangsterka neskoršieho priekopníka žánru p. režiséra Scorseseho. Výborná atmosféra a famózny rockový soundtrack (The Rolling Stones, The Ronettes...). Vitajte v Little Italy, sprievodcu vám robí chlap, ktorý vám autentické situácie a dialógy servíruje z prvej ruky... ()

tomtomtoma

Film o rozpOru, jestli jít po krásné vyšlapané cestičce, kterou mu připravil jeho strýček (i když ne zcela legální). Nebo se nechávat stahovat stále dolů svým bratrancem-kamarádem a povalečem, který na všechny kašle. Charlie (Harvey Keitel) to ale bere jako boží poslání, snad aby odčinil před bohem to, že dělá pro mafii. Robert de Niro má netradiční roli Johnyho Boye, neuvěřitelného povaleče a hochštaplera, která mu sedne, ležérně proplouvá životem v italské čtvrti. Film hodně zvedá. Bezstarostný život střídá živočišná brutalita. Charlie má zřejmě rád problémy a má také dobráckou povahu, když nejenže po včech potížích, které mu Johny Boy způsobí neodkopne, ale naopak stále podporuje a pomáhá. A stále udržuje styk se svou sestřenicí Teresou (Amy Robinson), kterou by rád opustil (je pro jeho strýčka nepřijatelná pro její epilepsii), ale není toho schopen. Zajímavý pohled mezi lidi, kde zákon nemá velké slovo. ()

JohnRambo

Je tam cítiť Scorseseho kvalitu ale bohužial to nestačilo. Naozaj naväčšie plus tohoto filmu bol Robert De Niro, jednoducho neopísatelný talent. No a keď to zhrniem tak to bol dobre natočený film z hercami na vysokej úrovni ale keď sa skončil, nič mi nedal, už ho nemusím nikdy vidieť. To znamená takých slušných 60%. ()

C0r0ner

Banda gangsterů krade, chlastá, nadává, mlátí všechny kolem i sebe navzájem, jezdí auty sem a tam, poflakuje se po barech, občas něco rozbije a mele totální píčoviny. Asi tak by se dal shrnout děj Špinavých ulic. Technicky špičkové, ale ten děj byla taková hrůza, že se to jen tak nevidí. 35% ()

zette

Co na filmu nejvice ocenuji je atmosfera te doby, atmosfera ulice. Ta sala zpoza kazde popelnice ci auta ve filmu. Tohle by sotva dokazal natocit v dnesni dobe sebelepsi reziser. Urcite zaujme i kamera a dobovy soundtrack. Film samotny je ale o nicem a jeho samotne figurky me zacaly nudit uz po 30 minutach. ()

Juto

Mizerné ulice Martina Scorseseho nie sú ani tak gangsterským filmom, ako skôr vnímavým, sympatickým a nakoniec tragickým príbehom o tom, ako vyrastať v gangsterskom prostredí. 7/10 ()

mortak

Trochu tomu chybí pevnější obrysy. O postavách se mimo základních informací v průběhu filmu nic nového nedozvíme, jde vlastně jen o sled příhod z každodenního života malých bezvýznamných mafiánků, které nejsou doprovázeny vysvětlováním, proč se ty věci dějí tak a tak. Bitka v herně či Keitelova opilost jsou natočeny nápaditě, ale vztaženo k filmu jako celku to vlastně nemá význam. Mean Streets jsou správně syrové, ale nějaká ta úprava před konzumací by jim prospěla. ()

majo25

Nie príliš zaujímavá dráma o talianskych bratrancoch, ktorí len tak plávajú životom v New Yorku plnom veľkej i drobnej kriminality. Príbeh má veľmi slabé grády, väčšinou je to len o pretĺkaní sa životom a vedení množstva kecov oničom, sem tak drobná bitka. De Nira, ani Keitela až tak nemusím a aj tento snímok mi pripomenul prečo, aj keď uznávam, že Keitel podal obstojný herecký výkon. A aby toho nebolo málo, po celý čas ma iritovali hlučné starotalianske kantilénové piesne, občas doplnené o operné árie. Miestami sa to po zvukovej stránke až nedalo vydržať. Dlho očakávaný záver, kedy sa konečne stalo niečo naviac, ako len hádky a dialógy plné vaty, a postava malého podvodníčka bola odbachnutá. Celkovo ma to však vôbec neoslovilo, viac som sledoval hodinky a vyslovene som sa nudil. ()

SoolenJV

Ne příliš dějová, ale zato silně přesvědčivá a realistická sonda do Newyorského podsvětí. Scorsese film drží pevně v rukou a naplňuje svoji vizu, ať bude jakkoliv drsná a k tomu mu napomáhají mladí Kaitel a De Niro v jedněch z jejich prvních rolí. ()

Los

Novější režisérovy počiny mám ráda, ale tohle byla prostě nuda. Příběh se vleče odnikud nikam a pád na dvě hvězdičky zastavil akorát výkon De Nira a vcelku povedený konec. 5/10 ()

Noviik

Zatraceně kvalitní film s úžasným obsazením a skvělou kamerou i hudbou. Ale mé shlédnutí přišlo v době, kdy jsem viděl zbylé Martinovi filmy. ()

Radiq

Je to trochu nuda, ale zahraný i natočený dobře. Což si trochu odporuje, ale vlastně neodporuje, ale není to dobrá kombinace. Dominuje tam sice Harvey Keitel, ale De Niro se svou menší rolí se taky solidně prosazuje a nezůstává pozadu. Líbil se mi výběr použité hudby - né že by se mi ta hudba nějak extra líbila, ale do filmu se hodila. Zaujaly mě některé vychytané záběry (mám dojem, že tohle by mohl bejt první film, kde je použitej záběr na herce zepředu, kdy se s ním hýbe kamera, jak kdyby ji měl připevněnou na sobě, ne?). Je to prostě takovej ten klasickej Scorseseho rukopis, italští gangsteři a tak. A to mu jde. ()

Mol

I SWEAR TO JESUS CHRIST ON THE GODDAMN CROSS, IF THAT KID THINKS HE'S MAKIN' A JERK-OFF OUT OF ME, I'M GONNA BREAK HIS LEGS! Špinavé ulice města New York, vysoká kriminalita a parta italskejch hejsků, která bavila po celý film jen tím, že si nadávala a rvala se mezi sebou jako pouliční psi. De Nirův Johnny byl prostě blbec a Michael udělal to co musel. Finále je díky tomu epické. ()

andrii

R. De Niro má, licenci na mračné, prášné lí(m)ce. Vyřídilku, jako rychlý šíp. Trubadúr vrásek dne, úlu šedých můr. Je lžící maggi(e) v "ešusech," plných newyorského deště, kaluží plenéru. Šper(há)kem, chvástalem. Rarachovitým recepčním plevelného, rozběhnutého, rozbahněného území. ()

Wallas

První polovina filmu byla plná nesmyslných dialogů a nulového děje, ale bylo to k čertu zábavné. Ta druhá byla stejná jako ta první, ale ze stejných důvodů pekelně nudná. ()

maxxxim

Dávam hodnotenie 2 hviezdy, aj keď mám určité výhrady. Nie je mi celkom známy zámer filmu. Pobaviť? Čím? Zaujať? Čím? Poučiť? Čím? Jediné čo malo niečo do seba počas celého filmu, boli chaotické dialógy prepletené hláškami toho najhrubšieho zrna. Ináč ide o fádny dej, hoci v úvode to vyzeralo nádejne, predstavovanie mafiánov ako na miss universe, ale to bolo asi všetko čo bolo hodné povšimnutia, okrem tých pár hlášok. Parta intelektuálne zakrpatených "fjake" ( rozumej fake-zdomácnený poľský ekvivalent ) mafiánov sa snaží rozbehnúť biznis exekúciou 4 až 5 dolárových pohľadávok, čoho dôsledkom je, celým príbehom sa vynúca neistota dožitia sa nasledujúceho dňa, pretože výpalné nepredstavuje ani životné minimum. Na pozadí sa odohráva faux pas Roberta De Nira ako skrachovaného sociopata, ktorý nevychádza azda s nikým ani sám so sebou, čo sa prejavuje škubanicou v každej scéne, v ktorej sa objaví. Punc imbecility dávajú nelogické zábery ako šéf bandy práve s De Nirom idú nočnými ulicami, kopú do košov a narážajú o seba krytmi od popolníc. To by som čakal tak u Toma a Jerryho a nie u filmu od Martina Scorseseho. Najslabší film z tohto prostredia jednoznačne. ()

hans500

Třetí celovečerní film Martina Scorseseho a jeho první spolupráce s Robertem De Nirem. Scorsese natočil film jak nejlépe mohl, atmosféra New Yorku je vystižená opravdu grandiózně, je vidět že zde Scorsese vyrůstal a dal si záležet. Scénář má dost dobrou úroveň, příběh působí realistickým dojmem, De Niro a Keitel (ten si již zahrál ve Scorseseho celovečerním debutu) předvádějí špičkové výkony. Atmosféra je podpořená excelentně vybraným soundtrackem. V tomto filmu Marty poprvé představuje téma podsvětí a jde o kvalitní předzvěst pozdějších Mafiánů. Spolu s De Nirem ještě natočili mnoho vynikajících snímků, Špinavé ulice kvalit oněch mistrovských kousků samozřejmě nedosahují, nemají se však za co stydět. Celkově 4,5*. ()