Taxikář

Taxikár

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1976, 113 min

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(20.9.2009)

rozpočet : $1,2 million tžby americke : $28,262,574(15.12.2006)

Bezesporu jeden z vrcholu vzajemne spoluprace Scorsese + De Niro. Predevsim De Niruv prerod z "mirumilovneho" taxikare na "samozvaneho vykonavatele spravedlnosti" je impozantni.(1.8.2002)

Pan Taxikář je zřejmě filmem, který ocením nejspíš daleko později než ve svých pětadvaceti. Je totiž obrovskou reakcí na dnešní společnost, kterou nejde uhlídat. Jen je možné proti ní bojovat, ale jej jen otázkou, zdali se následně změní společnost nebo ten člověk, který se proti ní snaží bojovat. Robert De Niro v tomto filmu dal jasně najevo, že je jednoduší, když se změní on, než samotná společnost. S tím ale lvytvořil naprosto neuvěřitelnou scénu u závěru filmu, ze které mi bylo opravdu hodně zle. Ještě horší ale byly důsledky, které se nedaly přehlídnout. Martin Scorsese tak sice natočil hodně dobrý film, ale já jsem přes samotný příběh nedokázal přejít. A to byl největší kámen úrazu. Jinak se jedná o naprosto skvělou filmařinu, které se horko těžko něco vyrovná.(10.6.2014)

Scorseseho povazuju za jednoho z nejlepsich reziseru a jeho filmy mam fakt rad, navic ma Taxikar skvely hodnoceni, takze sem se na film dost tesil, ale ted, po jeho skouknuti, musim rict, ze to je kravina. Nejdriv se hodinu absolutne nic nedeje. De Niro jezdi ulicema v taxiku a obcas hodi hlasku, ze nema rad fetaky, kurvy a tak podobne. A vzhledem k tomu nema prakticky co hrat. Po hodine nudy si konecne koupi zbrane a vypada to, ze se film konecne rozjede, ale behem chvilky je to zas to samy. Navic De Nirovo postava neni moc dobre zpracovana, prakticky neni jasny, co je zac, ani proc je takovej divnej. A ze nema rad vaguse, pasaky a fetaky a proto chce sam vykonavat spravedlnost mi jako vysvetleni rozhodne nestaci, protoze takovy lidi nema rad skoro nikdo. No a pak tu je zaver, kdy se Niro ostriha, vypada cool a postrili par pasaku, protoze se zacne nesmyslne zajimat o jednu kurvu. Fakt nechapu, co tim chteli tvurci rict, pro me to je dobre natocena blbost bez pribehu. Ale potesili me mladej Harvey Keitel s dlouhejma vlasama a mladicka Jodie Foster.(6.5.2007)