Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1976, 113 min

"Jsem osamělý muž." Scorseseho, Schraderova a De Nirova společná filmová psychoterapie dokáže i po letech silně znepokojit. Travis, zavřený ve svém taxíku, ve své mysli, ve svém světě s vlastními, pevně danými pravidly, postupně ztrácí kontakt s okolním světem. Proti pocitu izolovanosti nejprve bojuje snahou o začlenění mezi ostatní. Mezi ty, kteří mají ideály, zajímají se o politiku a kulturu. Marně. Znovu padá do své samoty, do pro něj ubíjející (a pro diváka hypnotizující) monotónnosti. Rozhodne se proto odhodit masku a od dívání přejít k radikálnímu činu, kterého je jako jediná postava filmu schopen (znaky psychické lability těžko skrývá Scorseseho žárlivý manžel, je ovšem zřejmé, že ten jenom kecá a ničeho víc se nezmůže). Hudba, krvavé efekty, kamera, vracející se zas a znovu k Travisovi, jehož hledisko je určující a především herecký výkon De Nira, ponořeného v roli do posledního chlupu na těle, dělají z Taxikáře film, který není jen o konkrétní době a konkrétním stavu mysli. Mne například zneklidnil tím, že jsem se s protagonistou do jisté míry dokázal ztotožnit. 85% Zajímavý komentář: Melies, Angerr, Radek99, jahol, Faidra, plagjoklas(22.7.2005)

Tíživý obraz pokřivené doby.(21.7.2006)

Většinu filmu působí Travis Bickle jako nesympatickej magor, co bere holky do pornokina. Začal jsem ho mít rád, až když se zajímal o mladou Iris. Špína ulic je tam vyobrazena skvěle, ale stejnak mi přijde, že abychom mohli přesně pochytit, co tím chtěl mistr říci a identifikovat se s tou atmoškou, museli bychom v New Yorku v 70. letech žít. Takhle to bude něco ve stylu, jako kdyby New Yorčan koukal na Dědictví aneb Kurvahošigutntag.(4.1.2015)

A tak som sa tešil. Scoresese nám impozantne servíruje obrázky nočného New Yorku a spolu s tým prerodom nočného vrabca na dravca, ma zbytok moc neoslovil. Jeho ťaženiu za spravodlivosťou mi chýbala trochu lepšia motivácia. Sklamanie.(4.6.2005)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(20.9.2009)

• - Cameo role zákazníka v taxíku, co říká Travisi Bicklemu (Robert De Niro), že jde zabít svoji ženu za to, že ho podvádí, byla původně pro jiného herce. Na natáčení se nedostavil kvůli nehodě, po které skončil v nemocnici. Martin Scorsese nemohl najít náhradu, tak se rozhodl, že si ji zahraje sám. (tequilla)

• - Roli Betsy zkoušela i Goldie Hawn. (Kulmon)

• - Jodie Foster byla příliš mladá na natáčení některých scén, takže ji nahradila starší sestra Connie Foster. (don corleone)