Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1976, 113 min

TAXI DRIVER je silně zapsán do historie kinematografie, ale není v mých očích na plné hodnocení. Scorsese perfektně zachycuje špínu nejen v ulicích, ale i v lidském nitru, kterou už dnes nelze změnit. Chapmanova kamera je úžasná všechny záběry mají svůj smysl (odraz zrcátka s obličejem Roberta De Nira, nebo temná noc New Yorku). Velká škoda, že hlavní postava nemá větší charisma. Devastující závěr dělá z TAXI DRIVERA významnější dílo. Z Jodie Fosterové vyzařuje krásné kouzlo (už tenkrát na té holce něco bylo :), Robert De Niro jako vždy výborný, soundtrack skvělý, ale TAXI DRIVER rozhodně není nejlepší Scorseseho dílo, radši sáhnu na Casino, nebo Shutter Island.(14.7.2013)

"Jsem osamělý muž." Scorseseho, Schraderova a De Nirova společná filmová psychoterapie dokáže i po letech silně znepokojit. Travis, zavřený ve svém taxíku, ve své mysli, ve svém světě s vlastními, pevně danými pravidly, postupně ztrácí kontakt s okolním světem. Proti pocitu izolovanosti nejprve bojuje snahou o začlenění mezi ostatní. Mezi ty, kteří mají ideály, zajímají se o politiku a kulturu. Marně. Znovu padá do své samoty, do pro něj ubíjející (a pro diváka hypnotizující) monotónnosti. Rozhodne se proto odhodit masku a od dívání přejít k radikálnímu činu, kterého je jako jediná postava filmu schopen (znaky psychické lability těžko skrývá Scorseseho žárlivý manžel, je ovšem zřejmé, že ten jenom kecá a ničeho víc se nezmůže). Hudba, krvavé efekty, kamera, vracející se zas a znovu k Travisovi, jehož hledisko je určující a především herecký výkon De Nira, ponořeného v roli do posledního chlupu na těle, dělají z Taxikáře film, který není jen o konkrétní době a konkrétním stavu mysli. Mne například zneklidnil tím, že jsem se s protagonistou do jisté míry dokázal ztotožnit. 85% Zajímavý komentář: Melies, Angerr, Radek99, jahol, Faidra, plagjoklas(22.7.2005)

Rozpočet $1,3miliónaTržby USA $28,262,574Tržby Celosvetovo $31,500,000║ Robert De Niro a Martin Scorsese je dvojica, čo ma vždy prekvapí a v tomto prípade tomu nie je ináč, De Niro a jeho poňatie pokojného a rozvážneho taxikár z občasnými výbuchmi, je postava pri akej si človek nie je istý čo spraví v nasledujúcej scénke a preto je tento film v moc ohľadoch originálny a prínosný, v niektorých miestach to je priam delikatesa. Okrem výborného De Nira tu prim úlohy hrajú aj ďalší známi herci ako Jodie Foster, Harvey Keitel či Cybill Shepherd. Verím že ďalšie pozretie ešte viac poteší. /85%/(28.4.2009)

Mistrovská existenciální epopej. Geniální vystižení civilizačního hnusu, rozpadlé duše a otrávení špínou ulic, kterou nelze smýt.(9.7.2011)

Kultovní dílo Martina Scorseseho s fešným mladým De Nirem. Musím ale říct, že jsem asi čekala větší psycho. I když na druhou stranu, onen zdánlivě nenápadný přerod ze slušného člověka, který poctivě dělá své zaměstnání, do nelítostného mstitele, který po zásluze trestá "odpad společnosti", byl ztvárněn skvěle. Mladičká Jodie Foster ztvárnila postavu dětské prostitutky naprosto famózně a je až s podivem jak vyzrále ve své roli působila. Stejný dojem jsem měla třeba z Natalie Portman v Leonovi či Christianu Baleovi v Říši slunce. Kromě toho mi přijde, že všichni tito, včetně Jodie, vypadají od těchto svých dětských rolí pořád stejně:) Už tehdy měli v těch svých dětských obličejích vrytou jakousi dospělou vážnost a serióznost, která jim zůstala dodnes. A navíc, pokud se rozhodnete podívat na Taxikáře, uvidíte Harveyho Keitela s dlouhými vlasy:) Závěr filmu, kdy Travis Bickle koná spravedlnost v "doupěti špíny", je síla. Když se podívám na naše městečko, které kdysi vzkvétalo a co se z něho stalo teď, zcela chápu Travisův postoj. Na každém kroku za*raní notorici, ožralci, feťáci, kriminálníci a cizáci. Trosky zdegenerované chlastem a drogama se válí po lavečkách a pořvávají a pokřikují, na koho se jim zamane. A těmto špínám a sketám se každý měsíc vyplácejí sociální dávky. Na takové "lidi" poctivý občan pracuje. Člověk už se pomalu bojí vyjít i za dne sám ven. Někdy cítím tak šílený vztek, agresi a odpor, že mám pocit, že bych to všechno nejradši... ale to zná zřejmě každý, kdo v podobném městě žije.(18.10.2015)

• - Paul Schrader počas hrania šachu s Brianom De Palmom spomenul, že napísal scenár s názvom Taxi Driver. De Palmovi sa veľmi páčil, ale nevedel si dobre predstaviť, ako by to sám natočil a kto by bol ochotný to zaplatiť. Ponúkol ho teda producentovi Michaelovi Phllipsovi, ktorého, rovnako ako jeho ženu Juliu a Tonyho Billa, zaujal, pričom chceli, aby im za 1000 dolárovú odmenu našiel režiséra. De Palma ukázal scenár Martinovi Scorsesemu, ktorý bol z neho nadšený. Schraderovi sa však Scorsese nepozdával, po dlhších ťahaniciach sa nakoniec dohodli. Film zarobil a získal si priazeň divákov i kritiky. Scorsese na to spätne spomínal, ako o ňom Schrader pochyboval a chcel režiséra s vyšším kreditom a skúsenosťami. Pre neho znamenal Taxikár prelomové dielo. (MikO_NR_1909)

• - O roli Betsy údajně stála i Mia Farrow, ale režisér Martin Scorsese ji odmítl. (Kulmon)

• - Před natáčením musela podstoupit mladičká Jodie Foster psychologické vyšetření, aby se zjistilo, zda ji její role nemůže nějak psychicky poškodit. (Rodriguez)