Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Krimi

USA, 1976, 113 min

Druhé setkání Martina Scorsese a Roberta De Nira dopadlo víc než dobře. Zajímavý a skvěle natočený příběh o obyčejném taxikáři, který se snaží o vyčištění "svého" města od pasáků, drogových dealerů, zlodéjíčků a vše možné havěti. Velmi podmanivá, působivá a místami až depresivní atmosféra, díky které jsem si film tolik zamiloval. Na závěr bych jestě vyzdvihl Jodie Foster, která hrála roli prostitutky a ve 14 letech byla nominována na Oscara za vedlejší roli! Zkrátka jeden z kultovních filmů 70. let.....(29.11.2007)

Robert De Niro je jako taxikář, který vzal spravedlnost do svých rukou výborný. Ještě více mne zaujla tehdy 12letá Jodie Foster jako stejně stará prostitutka. Vadí mi však některé nevysvětlené věci, proč se Travis choval tak jak se choval? Má jeho vztah s Betsy vůbec nějaký význam, když už je ve filmu zmiňován?(3.12.2009)

"To mluvíš na mně?", aneb strhující výkon Roberta de Nira v roli mladého muže, propadajícího se do samoty, zoufalství a zhnusení z okolního světa. Depresivní a strhující. Můj TOP 10 film.(13.4.2003)

Sugestivní, drsné. Robert De Niro a jeho další strhující herecký výkon. Film, který vás donutí přemýšlet o věcech kolem sebe.(26.7.2004)

Zprvu by člověk očekával nějaké citlivé drama osamělého, pouličního vlka a vzhledem k počátečním záběrům a vykreslování hlavnho charakteru možná i něco jako intimní zpověď o nepochopeném životě, ovšem počínaje "taxikářovým" druhým rande, hned pochopíme, že něco není v pořádku. Film začne nabírat obrátky a Robert De Niro za podpory vynikajících psychologických posunů předvede velmi sugestivní a uvěřitelný přerod své postavy. Není to však jen on, kdo táhne film směrem k nebesům, Scorsese svou bezchybnou režií vytvořil úžasnou atmosféru a udělal z filmu docela zvláštní a díky tomu i nezapomenutelný zážitek... V neposlední řadě zaujme také mladičká Jodie Foster (schválně ji srovnejte s Natalií Portman v Leonovi)... Jediná věc, co by šla vylepšit je až příliš šťastný závěr. 9/10(11.9.2008)

• - Film a posadnutosť Jodie Foster boli motiváciou Johna Hinckleyho k atentátu na Ronalda Reagana. Hinckley žil v 70. rokoch v Hollywoode a práve tu minimálne 15 krát navštívil premietanie Taxikára, pričom sa silne stotožnil s hlavnou postavou. (mi_X_o)

• - Roli Iris zkoušela např. Kim Basinger, Geena Davis, Ellen Barkin, Michelle Pfeiffer, Brooke Shields či Debra Winger. (Kulmon)

• - Role Travise byla nabíduta Dustinu Hoffmanovi. (Kulmon)