1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

vandalka

Nejsem schopná přesně pojmenovat, jak se to podařilo, ale třebaže film natočil skvělý režisér, navzdory vynikajícímu hereckému obsazení, úžasné hudbě, poutavému příběhu a nádherné přírodě - výsledek je téměř plochý a nezajímavý. 6/10 Neskonalá škoda. ()

TSZ

Nebetyčná nuda zamaskovaná výpravným historickým filmem, ve kterém se ale tak zoufale nic neděje, že i objevení nového kontinentu je zde podáno natolik neinvenčně, až to cca polovina diváků prozívá a zbytek rovnou prospí. Raději si ani nepředstavuji, jak skvěle to mohlo dopadnout se zajímavějším scénářem a vhodnějším hereckým obsazením. Mám rád filmy ze středověku, co se alespoň částečně odehrávají na moři, tak dávám dva body... ale jen tak tak. ()

Kariya

První čtyřicetiminutovka je typická Scottovina, jak jí máme rádi asi všichni, ale potom se mi znelíbí jisté škatulkování, pramenící z historických faktů. Je jasné, že v historickém filmu se mají fakta dodržovat, ale nejvetší umění je, aby se z toho nestala nezáživný výklad historie jak to známe ze ZŠ, a to se zde Ridleymu bohužel stává a nezachraňuje to ani perfektní Gérard, který nezklamal ani na vteřinu a jen díky němu sem nechal hodnocení na 4. ()

xenopus

Tak vám nevím... Hudba je známá až nechutně moc, Kolumbus je zde vykreslen jako idealista a téměř mírotvorce, přitom jako původním povoláním kupec nemohl nesledovat i obchodní prospěch. Jo a ještě jedna věc: mýtus o středověku jako o době temna kdy lidé věřili, že země je placatá, vznikl až později jakožto zamýšlená ukázka tmářství, kterého je církev schopna, a prohry rozumu, kterému církev všeobecně hází klacky pod nohy. Ale tak co, už jsme si zvykli, že životopisné filmy bývají neobjektivní a přibarvené. Režie jistá, ale to, na co jsem zvyklý u Ridleyho Scotta, je o level až dva výše. Nelze upřít obrazovou poutavost, ale množství scén na mě působí samoúčelně jakoby jen pro ukázku toho, jak velký rozpočet na výpravu se podařilo získat. A navrch jsem se nudil u 2,5 hodiny filmu se spoustou nepřirozeně natahovaných pasáží. První hodina až na faktické nedostatky výborná, ze zbytku poněkud roztříštěný dojem. Průměrné 3*, kvůli nudě snižuji. ()

Stanix

The Mission s roku 1986 s De Nirem prohnaná přes kopírku. Téměř stejný námět (s tím že tentokráte se jedná o osudy původních obyvatel Ameriky Severní), stejná pointa, obdobný velký důraz na vizuální a hlavně poslechový zážitek, dokonce i obdobně emotivní. Všechna tahle podobnost by mi nevadila, jenomže už u zmiňované předlohy mi něco chybělo a tady jakbysmet. ()

IronRocky

Tak tento historický film o plavbách na západní stranu polokoule a následné objevování Ameriky se mi moc líbil. Skvělá kamera, která ukazuje úžasné záběry, které jsou doplněny hudbou Vangelise. Herecky je film dobře obsazený. Skvělý Depardieu. A rozhodně u tohoto filmu, který má přes dvě hodiny jsem se ani chvilku nenudil. ()

hero_bk

První půle dobrá, druhá hodně zdlouhavá, celkově to mohlo být o tři čtvrtě hodiny kratší a nic by se nestalo... Jak bylo v 90. "romantických" letech zvykem, pokud se točil životopisný film, hlavní postava byla idealizována, byla ztělesněním všech ctností a neměla žádná negativa - ještě štěstí, že v dnešní době přišel do filmu "realismus". V remaku by možná Kolumbus plul přes Oceán kvůli slávě, penězům, pil, předstíral víru, nebo kdoví co, ale asi by to bylo uvěřitelnější než tenhle "Sanctus Columbus". ()

Gromit

Ridley Scott je expert na historické velkofilmy. A 1492: Dobytí ráje je tím nejlepším, co v rámci tohoto žánru zatím vytvořil. Není to žádná nudná lekce z dějepravy, ale působivý (a tragický) příběh muže, který nalezl, dobyl a ztratil ráj. Muže, který měl odvahu přetvářet dějiny a následovat svůj velký sen. A díky Scottově mimořádné péči (nepodřazuje story velkoryse pojatým bitevním scénám) a hereckému mistrovství Gérarda Depardieua (jenž byl tehdy na vrcholu kariéry) je Kryštof Kolumbus ještě více fascinující postavou, než jakou se nám jevil, když jsme si o ní četli v učebnicích. Bylo by ovšem chybou nevyzdvihnout také vizuální stránku filmu, která je jedním slovem úžasná - a zásluhu má na tom nejen samotný Scott (původní profesí výtvarník), ale také kameraman Adrian Biddle (1492: Dobytí ráje je jedním z nejkrásněji nasnímaných filmů, co jsem kdy viděl). A všechny ty nádherné a podmanivé záběry jsou ještě umocněny legendární Vangelisovou hudbou. Dokonalé! ()

Bounded

Ridley Scott možná umí natočit vizuální opus, ale co je mu to platné, když ho v primárně vizuálním médiu pokaždé přečůrá jeho hudební skladatel. Vangelisův soundtrack je o úroveň výše než 1492, stejně jako je tomu u soundtracku k Blade Runnerovi. Depardieu hraje výborně a obecně se tu sešla krásná skladba herců, ale vzhledem k neúprosným historickým faktům o pravé povaze pana Kolomba si film více užít ani nemůžu. ()

Knor

Úžasnej velkofilm od mistra vizuálu Scotta. Hudba od Vangelis je nádherná, monumentální a perfektně tu sedla, velkolepá výprava a epický příběh, to všechno je neskutečně působivý, najde se tu pár nudnějších momentů, ale výsledku to nějak moc neuškodilo. ()

Maniik88

K filmu ma dostala prenádherná pesnička od Vangelis a fakt, že to režíroval Ridley Scott. Film ma ale sklamal. Je strašne pocitovo dlhý, s veľa hluchými miestami. Samotná plavba bola zobrazená len krátko. Idealizovanie brutálneho Kolomba, odklon od historických faktov ma tiež nepotešil. No ľudia by to asi neskúsli, ak by sa mali dívať na masového vraha, otrokára a genocitátora. Úbohí Indiáni boli kultúrne obohatení o stredovekú verziu brutálneho katolicizmu. Čo film držalo nad vodou boli krásne zábery a kompozície, veľkovýpravnosť Scotta a krásna hudba. Ale druhýkrát by som to už nevydržal pozerať. ()

LdaVinci

Paráda! Na doporučení mamky a udělal jsem dobře. Precizně natočený, nádherný záběry, úžasná hudba a velké ponaučení o zásadní události, která vlastně ani není v zas tak daleké minulosti. Skvěle vyobrazená ta slavná, všemi známá Kolumbova cesta a objevení Ameriky. ()

Tales

Původně jsem se tohodle filmu trochu obával, vzhledem k tomu jak u spousty lidí propad a taky kvůli docela dlouhý stopáži, takže jsem se na film podíval až dneska a dost mě překvapil. Dám 5 (4,5) hvězd a to z několika důvodů. Prvně bych chtěl vyzdvihnout herce, kteří jsou výborní (hlavně Depardieu a Wincott). Dalším důvodem je to, že Ridley Scott má neuvěřitelnou schopnost udělat ze zdánlivě jednoduchýho záběru záběr z kterýho vám bude běhat mráz po zádech. To v kombinaci s rychlejším střihem způsobuje, že vás film vtáhne do děje a získá tempo, což vede k tomu, že stopáž neni tak přepálená jak se zdá. K tomu bych ještě přidal Vangelisovu hudbu, která je naprosto unikátní a tvoří celkem velkou část filmu a kdoví jak by to vypadalo bez ní, myslim že by to hodně ztratilo. Film možná trošku ztrácí na konci, ale celkově to vidim tak na 4,5*. ()

Bendiys

Povedeny film s peknym soundtrackem a s parem uchvacujicich scen. Misty sice zdlouhave, ale na to jakou to ma delku se to zkouknout da celkem bez problemu. Jedna z nejlepsich roli pro Gerarda Gepardieu. ()

Kaszos

Nie, že by to bolo zlé. Ale ohromne nudné a otravné, Ridleyho Scotta mám rád ale toto proste nie je žiaden Gladiátor ani Kráľovstvo nebeské a ani Robin Hood, že by som tento film dokázal pozerať každé tri mesiace na DVD. (60%) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)