Uneseni

všechny plakáty
USA, 2002, 14 h (Minutáž: 84 min)

Tvůrci:

Leslie Bohem

Scénář:

Leslie Bohem

Hudba:

Laura Karpman

Dakota Fanning, Matt Frewer, Emily Bergl, Heather Donahue, Joel Gretsch, Adam Kaufman, John Hawkes, Ryan Hurst, Camille Sullivan, Eric Close, James McDaniel (více)

Epizody(10)

Sú tajomstvá, ktoré si každý nechávame pre seba. Sú však tajomstvá, ktoré před nami niekto tají. Séria z produkcie Stevena Spielberga, ktorá získala najprestížnejšiu televíznu cenu EMMY. Rozpráva generačný príbeh troch rodín, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v histórii únosov mimozemšťanov. Zasadené do kontextu konkrétnych historických udalostí nanovo prepisuje pozemské udalosti a dodáva im mysterióznu príchuť. Šialene silný príbeh o stretnutiach ľudstva s mimozemskými civilizáciami, kde napätie celkom ovládne obývačky a kde budete počuť svoj vlastný dych. (oficiální text distributora)

willis

O setkáních s E.T. bylo už popsány spousty papíru a natočeny kilometry filmu. Tenhle pokus v podstatě nic nového do setkání s "šediváky" nepřináší. Vše už tady bylo....a mockrát. Epizody z Akt X se mi zdály daleko zajímavější, tohle je docela nuda. Co mě štve asi nejvíc, jsou "chytré" komentáře té holčičky, při nich mi vstávájí vlasy hrůzou na hlavě. V orginále, to možná zní jinak česky mi to hrozně tahá za uši. ()

rossi001

famozni scificko, a vyborny napad dejove to tahnout to od 40 let po soucasnost, mrazeni zadech uz pri pocatecnim intru, kdy mimozemska lod pristava bylo pro me lakadlem ()

Grizzly

Hodne se mi libil zacatek, kdy kazdy dil skakal o dekadu dal a pribeh se soustredil na prolinajici se sagu nekolika rodin. Jakmile se ale casovy posun zastavil a zacala byt centrem deni Dakota Fanning tak nastal extremni pokles v zajimavosti. Nastesti posledni dil byl docela v pohode a hlavne zaver se povedl. Stejne ale za natahovanost v posledni ctvrtine serie pouhych 65%. ()

DHDV

Docela jsem zklamán. Dějové linie zajímavé a přehledné. Ale jinak až na pár sekvencí je to zábavné jako dokument o výrobě tkaniček od bot. ()

Hapretor

Dílů mohlo být klidně o polovinu méně. Místy mi to přišlo vyloženě uspávací. Ke konci sem se už ztrácel, kdo je vlastně čí děda, praděda, prapraděda, vnučka, sestřenice ze třetího kolene, ... ale vždyť byli vlastně všichni mimozemšťani. Konec byl tak přeslazený, že jsem snad dostal cukrovku a čekal jsem úplně jinou zápletku, ale bylo to dobrý. Špicberg má na sci-fi čuch. ()

Ydrosten

Uneseni - nezapomenutelný sci-fi seriál. Když to dávali před pár lety na čétéčku, těšil jsem se na každý díl. Také to byla nej.... věc, kterou jsem znal. Myslím, že je to dost dobrý seriál i když nepracuje se žádným originálním nápadem. Nejvíc se mi vybavuje ten díl s Dakotou a ufounama, kteří tu měli moc pěknou podobu. Steven Spielberg prostě umí všechno a mě to moc bavilo. Rozhodně je to velmi pěkný a napínavý seriál. Už dlouho jsem to neviděl, ale bylo to strhující a hodně hodně napínavé. Mělo to strhující tempo, výborný scénář, skvělé obsazení a mě mrazilo v zádech. Nezapomenutelý sci-fi kult, další geniální dílo z produkce Stevena Spielberga. ()

plagjoklas

Tak mna to nejako extra nechytilo. asi som ocakaval vela. Akoze stale je to solídne sci-fi aj triky su v pohode, len tie pribehy maju dost vela hluchych miest. Mozno za to mozu moje velke ocakavania, mozno reklamna kampan ktora bezala na TV pred odvisielanim, a mozno aj ten prvy diel ktory bol prilis pomaly a dost vyrazne nudil. No ostatne diely su celkom dobre pozeratelne a za zmienky stoji Dakota Fanning o ktorej budeme urcite este vela pocut ()

muskcz

Bohužel mě seriál celkem zklamal, od Spielberga jsem očekával něco víc. Navzdory slibnému rozjezdu a relativně důstojnému (i když předvídatelnému) konci je většina dílů vyplněna zcela zbytečnými a v některých momentech až otravnými klišé. Jakožto příznivci Akt X mi místy vadila neoriginalita seriálu (dehtové oči, karcinogenní implantáty aplikované nosní dutinou, záhadné mimozemské hieroglyfy apod. - to už tu někde bylo). Hlavním pozitivem a nosníkem celé sc-fi ságy je jednoznačně výkon tehdy ještě neznámé Dakoty Fanning, který paradoxně kvůli neobyčejně špatnému dabingu nemůže český divák dostatečně docenit. Je to hlavní postava, jejíž hlas provází celým příběhem, tak se mohli v ČT trochu snažit a sehnat někoho lepšího než děcko, co se sotva naučilo slabikovat. Dakota je jediným důvodem, proč dávám čtyři hvězdičky, jinak by to byly s bídou tři. ()

Ondriss

Jediné co mi vadilo je trochu moc silné trumpety a čert ví co všeachno se v té hudbě ozývá. Dal bych přednost něčemu, co zvládne zahrát třicet a míň hudebníků -) Moje sousto to zprvu nebylo - režije by mohla být kvapnější, tu víc udivující a tu víc tajemnější. Ale proč ne, jednou za čas změna stylu v seriálu nevadí. A tenhle seriál je unikátní, jestli tady někdo píše, že je to jen dílo "další v řadě" nebo "obyčejné scifi", tak to správně neocenil. Právě ta rozvětvenost časové osy, kostýmy a prostředí, herecké výkony a scénář to táhnou tak vysoko. Náročné a chutné sousto pro nenáročného diváka -) ()

tančísvlky

Dlhšie časové obdobie poskladané do seriálu môže byť problém ,tu je však zvládnutý a doplnený o pekné obrázky. Malá Dakota nehrá , ale je . Každý záber s ňou je zážitok . Osment v dievčatkovom balení ... ()

Gardenboy

Povodne som chcel dať 4*, ale seriál má výrayne klesajúcu úroveň. Zatiaľ čo prvých 5-6 dielo je výborných, napínavých a plných zvratov, dalsie 4 diely su podradné, naivné a nudné ... to hlavne - NUDNÉ. 3* sú za dej odohrávaný v minulosti a v prítomnosti. ()

CliffLee

První polovina o prvních setkání, prvních únosech na konci 2. svět. války, havárii v Roswellu a následujících zhruba 20-25 letech byla dosti povedená ba i celkem nadprůměrná, ale od příběhu Lisi a Charlieho to šlo dolů a na díly s Dakotou, plných debilního patosu sem se už nedíval... takže v průměru 3/10 ()

TomStrom

Tak tohle nevyšlo. Seriál, který se mohl do myslí diváků vrýt jako napínavý, atmosférický a opravdu strašidelný nakonec skončil jako nudné, nedotažené a scénáristicky nikterak povedené převyprávění osudů několika rodin, navíc s přemrštěnou délkou. První díly jsou ještě poměrně zdařilé, s každým dalším dílem je ale seriál slabší a slabší. Nevím jestli to lze připsat na vrub dabingu, ale komentáře a postava Dakoty Fanning mi tedy neustále lezly na nervy. A ta spousta postav, které jsou potomky mimozemšťanů? Tak to už je vážně moc. ()

danny_21

Dejte dohromady sci-fi námět a nechte se kolem motat Spielberga, to by mělo být zárukou podívané na úrovni - leč ne v tomto případě. První 2 díly vypadaly hodně solidně a nalákaly mě dorazit Taken do konce, nicméně potom to s každým následujícím dílem upadá, aby se kvalita trošinku zvedla s nástupem té maličké, roztomilé bloncky. Docela velké zklamání - 55 % ()

Likan7

S Unesenými mám jeden zásadní problém. První díly jsou fajn, scénáristicky to sice není žádná sláva a o tricích raději mlčet, ale už uběhlo téměř 20 let od natáčení, takže speciálně triky se musí v porovnání s dnešní dobou logicky odpustit. Jenže můj problém je v postavách a v časové ose. První tři díly se řeší na relativně malém časovém prostoru a celkem fungují. Dokud je na scéně Joel Gretsch, tak mě to baví. Postavy jsem přijal, vrtkavou vykonstruovanost v pohodě přešel. Jenže potom se začně zběsile skákat v čase. "Po 10 letech, po 8 letech, po 12 letech" a já mám z toho najednou guláš. Během tří dílů jsem si tak nějak uspořádal postavy a herce, jenže najednou bum, postavám je o 10, 15 let víc. Děti jsou dospělý, dospělý staří nebo mrtví, máte tu najednou tím pádem spoustu nových hlavních postav, ke kterým nemáte vztah a Vy musíte začít od začátku. Pak se ale ani nenadějete a najednou se uprostřed dílu skočí o 5 let a všechno je zase jinak. Nápad to byl zajímavý, ale pro seriál tohle prostě fungovat nemůže. Poslední díly se zase odehrávají v "normálním" čase, takže si zase na ty postavy můžete zvyknout, jenže jsou šíleně nezajímavý a Vás to už nebaví. Spielbergova ruka tu je dost znát - hudba, tlačení na rodinu a takovou tu dobrotu a lidskost. Kdo ho má rád, tomu to vadit nebude, já zase tak velký Stevenův fanoušek nejsem, takže mi vlastně nic moc nezůstalo. ()

HarqAlAda

Na tomto seriáli milujem jeho "skutočnosť". Podáva veľmi kvalitné a zároveň dnešnému divákovi veľmi vierohodné vysvetlenia "prečo" a tiež aj "ako" a "s kým". Zároveň látku spracováva remeselne prívetivo. Keďže toto nie je možné rozvinúť na menší časový úsek ako je jeden ľudský život, teším sa z toho, že seriálu sa chopil práve Spielberg, ktorý ho v jeho zložitosti udržal konzistentný. No a Matt Frewer alias Dr. Chet Wakeman je postava, ktorú by som rád videl častejšie. Jeho rýdzosť, maximálne zameranie a energia z neho prameniaca sú mi veľmi sympatické. Hviezda dole za hollywoodske drobnosti ktorých bolo niekedy až príliš. ()