Soupeři

• slovenský

Súperi

Válečný / Drama

Velká Británie, 1977, 95 min

Líbí se mi, že režisér Ridley Scott hned na začátku kariery odmítl jít vyšlapanými cestami hollywoodské produkce a že i v tak jednoduché zápletce dovedl zajímavě vykreslit odvěkou touhu pomsty v pojetí oplývající nádhernou obrazovou malbou kamery, čímž dosahuje zvláštních neskutečně působících barev. Nesporným přínosem filmu je herec krutosti Harvey Keitel, který věrohodností zapadá do role napoleonského důstojníka Ferauda skvěle. Z tohoto hlediska bych připomenul, že ani protihráč Keith Carradine hrdina bez bázně a hany, který se umí postavit do všech důsledků na obranu cti, se nemusí stydět za svůj herecky nevšední výkon a možná i nejlepší životní roli v postavě důstojníka d'Huberta. Z filmu si určitě budu pamatovat úžasné záběry krajinných barev.(22.2.2010)

Byl jsem v šoku, scény vypadají jako obrazy starých mistrů z 17 a 18. století. Excelentní práce kamery, úžasné barvy. Příběh s normální zápletkou, ale zručně vyprávěný, vygradovaný a hlavně zakončený. Atmosféra velkofilmu tu tak trochu prosakuje, ale spíše je to působivé drama dvou duelistů.(5.1.2009)

Scottov prvý film, ktorý som vždy túžil vidieť, no nebolo kde. Konečne sa mi to podarilo nedávno vďaka ČT2 a bol som celkom spokojný. Kiežby každý režisér takto výborne debutoval. Merci ČT2 merci, ďakujem, že si.... 80%.(5.9.2009)

Ridley Scott, totiž hlavní důvod se dívat, zůstal ve stínu mého zájmu, když se na scéně zjevili dva muži - Keith Carradine a Harvey Keitel, jejich výběr byl trefou do černého a i když jsem z jejich kočkování v takovém rauši nebyla, chtěla bych především Keitelově postavě posedlé likvidací svého soka vidět do hlavy. Co ale neodiskutovatelně přispělo k nejvyššímu hodnocení byla vizuální stránka, musím se opakovat po ostatních, ale kdo to neviděl, neuvěří. Kdekoli dáte stopku, máte obraz, nádherný obraz. Jenom to nebe - od bílé, přes šedou, fialovou, modrou, zlatou až po černou .... nemám slov, to se musí vidět.(19.11.2005)

17. 2. 2010 - 50%(1.3.2010)