Hlad

The Hunger

Drama / Horor / Romantický

Velká Británie, 1983, 92 min

Spomedzi 17tich Scottových celovečerných filmov je Hlad určite jeden z tých lepších (aj keď možno nie v prvej top 5-ke), rozhodne je to jeho "najartovejší" film, tiež je zaujímavý ako jeden zo zaujímavejších a lepších zárezov v spracovaní upírskej tematiky a tiež treba podotknúť, že aj keď je to číry formalizmus, na debut pomerne slušné (a tá formálna stránka na rok vzniku veľmi slušná); sarandonová má sexepílu na rozdávanie, maskérstvo pri bowiem je na úrovni benjamina buttona - lenže toho robili digiálne a tuto to je poctivá ručná práca, čím sa to automaticky ešte o level vyvyšuje;(1.2.2013)

• Tayen

Pro mě tedy velké zklamání. Tenhle film naprosto potvrzuje, že zvučná jména herců nezaručuji kvalitu. Na to, že ve filmu hrají Deneuve, Bowie a Sarandon bych čekala aspoň nějaký prostor pro hraní, ale krom jakoby si tady všichni dali přestávku od těch "lepších" filmů, navíc Bowie tady skoro není vidět. Je sice pravda, že je zde vampirismus pojatý originálně, ale to je tak jediné plus.(2.8.2008)

Upírská tématika zase trochu jinak a hlavně neogoticky.. To je asi hlavní klad snímku Hlad, a samozřejmě David Bowie, protože jinak moje pozornost zkomírala, zkomírala, až dozkomírala... do konce, který to zase trochu pozvedl o úroveň výš.(22.6.2014)

Otevřeně říkám, víc takových pohádek pro dospělé, David Bowie v roli nadrženého upíra zkrátka neměl chybu (chtěla bych být v kůži té herečky z úvodní sekvence, ách jo). ;) Nicméně, tenhle film není z těch, které staví na propracovaném scénáři a ději plném zvratů, tohle je především vizuální pocitová záležitost, sice s děravým příběhem, ale zato protkaná skvělou Bauhausovou hudbou, erotickým napětím, krví a ponurým filozofováním nad (ne)konečností života. Což vás buď unudí k smrti, nebo se zamilujete, těžko nalézt něco mezi tím. Já se každopádně zamilovala - forever and ever.(30.7.2007)

Můj jedenáctidenní půst v hororu přerušil až Hlad (imho asi moje nejdelší přestávka od něj). Sice nenasytil, ale chutnal zatraceně dobře. Upířina je to silně elektrizující, místy až gotizující. Hodně odlišná od pokrevních bratříčků a sestřiček. Žádné rychlé střihy pana Scotta, ale dlouhé záběry na bílé, ve větru vlající záclony, často znějící vážnou hudbu, pomaloučké tempo, to celé zabalené do artové slupky. Plus soustředěné herecké výkony, z nichž se vryje do paměti hlavně ten Bowieho. Navíc, ten závěrečný valčík s vyschlými upíry je poměrně intenzivní záležitostí. Takže kozy Susan Sarandon a cameo rolička Willema Dafoa jsou už pouze detaily. Sice příjemnými, ale detaily.(11.6.2014)

• - Kostýmní výtvarnice Milena Canonero jednoho dne během natáčení zmizela a nebyla k nalezení. Později se zjistilo, že letěla do Říma nakoupit kapesník pro Davida Bowieho. Letěla tam na vlastní náklady, jelikož zjistila, že v Londýně nejsou k sehnání látky, které by ve filmu uplatnila. (Pavlínka9)

• - David Bowie se pro svou hudební scénu naučil hrát na violoncello. (Pavlínka9)

• - Na filmu spolupracovat slavný maskér Antony Clavet, který se proslavil svou prací pro italské vydání módního časopisu Vogue. (Pavlínka9)