Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

Nathalie

Budiž kouzlo. Ani jediná scéna špatně, ani jediné slovo navíc. K dokonalosti chyběl jen krůček. Sledovala jsem to takřka bez dechu a to vnitřní chvění se nedá popsat jinak než jako létání v jiném světě. Každá žena (nejen) ve vodě ví, že její šestý smysl pozná vyvoleného. Je jím tenhle nepřekonaný opus magnum indického čaroděje Shyamalana. ()

Dever

Soundtrack James Newton Howard: 1. Visions ,2. Reflection Of Elijah ,3. Weightlifting ,4. Hieroglyphics ,5. Falling Down ,6. Unbreakable ,7. Goodnight ,8. The Wreck ,9. Second Date ,10. School Nurse ,11. Blindsided ,12. The Orange Man ,13. Carrying Audrey ,14. Mr. Glass / End Title, ()

novoten

Mysteriózně-dramatický rodinný thriller s komiksovým oparem. A úžasný film k tomu. Zkrátka Shyem skvěle sestavený stroj na provádění diváka po nejneuvěřitelnějších psychologických zákrutách. Od zcela nenápadného úvodu přes tajemný průběh až k závěru, který vám ukáže, jak moc blízko pravdě jste celou tu dobu byli. Cesta za poznáním a první vlaštovka toho, jak moc nevyzpytatelný a zbožňováníhodný tvůrce vlastně Night je. ()

tron

Spoiler. „Je ťažká doba. Ľudia chcú veriť, že existujú hrdinovia" Majstrovský origin komiksového záporáka a superhrdinu, o ktorých ste jakživ nepočuli. Matka komiksov a najrealistickejší komiksový film všetkých čias? Shyamalan už v podstate k rozprávaniu strhujúceho príbehu nepotrebuje slová (štvorsekundové držanie sa za ruky povie o manželskom páre viac, ako dvojhodinové melodrámy plné vykecávania sa). Jedna tichá majstrovská scéna strieda druhú (pád zo schodov, revolver, David v metre). Začína sa nenápadne a tam, kde menej schopní režiséri vystatujú na lacný obdiv 150-miliónový rozpočet, tam ho Shyamalan (železničné nešťastie) proste neukáže (!). Bruce Willis podáva po Šiestom zmysle ďalší vynikajúci zasnený výkon, a tvorí fantastické partnerstvo s „netvorom“ Samuelom L. Jacksonom (prvý raz sa stretli v Smrtonosnej pasci 3, v Pulp Fiction v skutočnosti nemali ani jednu spoločnú scénu). Jackson dostal úchvatnú rolu muža, ktorému sa lámu kosti. Zatrpknutého, znechuteného, podráždeného, ničeného takmer až sci-fi lekárskou diagnózou (v skutočnosti sa jedná o existujúcu chorobu). Shyamalan šikovne používa tradičné komiksové klišé, ale v jeho geniálnom podaní to vôbec ako komiks nevyzerá. Pritom Vyvolený obsahuje všetko, čo má poctivý komiks obsahovať: hrdina odhaľujúci svoje superschopnosti, zúčastní sa prvej akčnej scény, získava bizarný kostým, noviny ho počastujú prezývkou a na konci so šokom zisťuje, že bolo dodržané dokonca aj jedno zo základných komiksových pravidiel a totiž to, že úhlavní nepriatelia v minulosti nejeden raz boli priateľmi a dokonca spojencami, až kým sa na scéne neobjavilo dačo, čo ich vzťah raz a navždy rozvrátilo (viď. napr. Magneto a Profesor X z X-Menov, alebo azda i Spider-Man a Green Goblin). Finálny zvrat nie je šokujúci á la Šiesty zmysel, ale možno o to tvrdší dopad na diváka má to tragické a nevyhnutné, ale logické vyústenie. Niektoré citové scény s Robin Wright Penn sú menej príjemné, ale psychologicky dobre spracované a bez nich by Vyvolenému niečo strašne dôležité (až pre príbeh kľúčové) chýbalo. Spencer Treat Williams ani omylom nepodáva strhujúci výkon á la Haley Joel Osment, ale možnože je aj svojím spôsobom dobre, že sa Shyamalan nechcel opakovať s ďalším zaručene rozkošným dieťaťom. Akurát som nepochopil ako mohol David v mladosti všetkých oklamať, že bol po dopravnej nehode ťažko zranený. Všetci museli predsa vedieť, že nebol, tým pádom ani v zdravotných záznamoch nič také nemohol mať napísané. ()

B!shop

No nebylo to spatny, ale ze by me to zas nejak dostalo to ne. Namet je rozhodne zajimavej, ale urcite sel zpracovat lip. Navic celej film je az na konec docela lehce predvidatelnej a nekolik scen pusobi nechtene smesne (posilovani, "Kdyz me strelis pojedu do New Yorku" atd.). Bal sem se, ze to zakonci tou vodou, ale to se nastesti nestalo a konec byl opet, jak je u Shyamalanovo filmu zvykem, docela prekvapivej, ale neni to zadna pointa, kera celej film prevrati vzhuru nohama, ale spis par zajimavejch informaci. Akorat skoda, ze kdyz se film po hodine a pul, kdy se nic moc nedeje, zacne rozjizdet, tak ho Shyamalan ukonci. To co se u jinejch filmu stane behem 15 minut tady Shyamalan natah na dvouhodinovej film. Daleko lepsi by bylo zkratit uvod a venovat se vic Willisovo schopnostem. A taky moh v uvodu ukazat to vykolejeni. Herci hrajou slusne, akorat mi prislo, ze Willis ma furt stejnej vyraz. Samuel Jackson byl jako vzdy skvelej a vypadal jako spravnej magor. Akorat Shyamalan ve sve pidi rolicce tu opet pusobil docela nucene, jako by za kazdou cenu chtel bejt ve filmu. Hudba se celkem povedla a dobre dotvari atmosferu, od ktere bych ale cekal, ze bude trochu hutnejsi. I kdyz jsem se vubec nenudil, tak mi to cele prislo docela rozvlekle, protoze se Shyamalanovi nepovedlo vygradovat napeti, ale stale to je nadprumer. ()

dO_od

#96 Další film, u kterého lituji, že jsem ho viděl až po takové době. Zrod skutečného hrdiny ! A účes, který trumfne i Nicholase Cage, když zrovna nemá den. A to je co říct. ()

Gimli

S každým dalším zhlednutím je to stále lepší a lepší. Nedokážu říct, čím to je, ale je to tak. Shyamalan pěkně postupně rozvíjí příběh, vykresluje postavy a celé to zahaluje rouškou tajemství, která není ani v závěru příliš odhalena. Kdo je vlastně David a kdo je Elijah... ()

movie

Opravdu skvělý snímek...Shyamalanova režie je dokonalá a skvěle kontrastuje s vynikající hudbou...Ale myslím si, že ty dvě poslední věty si již mohl odpustit...PS: rozhodně je to mnohem lepší než Šestý smysl ()

Lateef

Jednou v podvečer vzal takhle Shyamalan baseballovou pálku a praštil mě s ní mimořádně silně po hlavě. Kdybych neměl zpevněné krční svaly, byl by to určitě homerun. A když jsem se druhý den ráno tomu knockoutu vyrval ze sevření, zjistil jsem, že si pamatuju úplně všechno, každý detail. Krásný film plný krásných scén a s překvapivou mrazivou pointou, jen jsem čekal ještě o maličko údernější atmosféru. Podávat ruku Davidu Dunnovi ale nebudu, já všem už nesčíslněkrát řekl, že tu stokorunu jsem našel v nákupním košíku... 90% 75 miliónů dolarů(rozpočet)/248 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Faidra

Je mnoho filmů povolaných ke světské slávě, ale málo vyvolených k rozeznění struny v divákově srdci. Indický mág a dvojka amerických ranařů ji v tom mém rozezněli v nanejvýš příjemném a čarovném akordu. ()

Jossie

Hodně jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Naprosto mě uchvátila myšlenka příběhu: kde je absolutní dobro, musí být jako protipól absolutní zlo. Obrovské mravní dilema hlavního hrdiny, zklamání jeho syna, že otec si nechce uvědomit svojí výjimečnost. Nakonec je tu vyzdvihnuta i myšlenka, že pokud někdo v životě tolik trpí, nakonec se často sám stává zlým. Opravdu dobré. Takže za tu myšlenku a naprosto originální námět dávám plné hodnocení. ()

pan Hnědý

Propracovanost v každém detailu a vynikající výkony od režie po herecké výkony dvou hlavních představitelů Bruce Willise a Samuela L. Jacksona v parádním konceptu, myšlenkového podhoubí thrillerového řemesla M.Night Shyamalana. ()

Kulmon

Na mne to prostě nezafungovalo. Shyamalan nedostál své pověsti jako vynikajícího režiséra. Vyvolený má sice dobrou myšlenku, ovšem nebyl uchopen za správný konec. Absence vlastního děje vše nemilosrdně pohřbívá. Vyvolený nenudí, spíš jen nechává v divákovi očekávání, kdy se to konečně rozjede, avšak závěrečné titulky přijdou dřív. Na nadprůměrný thriller je to málo. ()

Jara.Cimrman.jr

"Máš taky slabost. Vodu. Je to jako krypronit." Kdysi jsem býval jako pan Nerozbitný a dneska jsem spíše pan Skleněný, takže oběma "hrdinům" docela rozumím. A určitě by mě oba mohli i bavit, ale to by David nesměl asi půl hodiny pátrat po tom, kdy byl naposledy nemocný a Eliáš by musel listovat v comicsech o něco rychleji. Na mě to přes veškerou zajímavost prostě bylo příliš pomalé. Kdyby to totiž trošku odsýpalo, tak jsem mohl za večer stihnout minimálně o dva superhrdinské kousky víc. A možná bych světu prozradil svou slabost. Ale neodsýpalo to, takže neřeknu, že je to smažák a hranolky s tatarkou. ()

CheGuevara

Pointa filmu u mě spočívala v samotném žánru, neboť je to jediný...ale nebudu vám přece kazit zážitek, jen se na to podívejte sami. ()

H34D

Jakkoliv honosně název filmu zní, je příjemné zjištění, že se táhne v mírném a skromném duchu. Sympatický, nenápadný Bruce Willis se jakoby stydí a nechce si přiznat svoji vyjmečnost a fakt, že se z něj ani nakonci nestane superman, či klasický Bruce Willis je zejména pro něj dost netypický. Avšak všichni určitě cítíme v atmosféře cosi velkého a i když božský Bruce zachrání "pouze" 2 dívenky, obdivujeme ho více než kdykoli předtím. 8/10 ()

xxmartinxx

Dost možná nejlepší Shyamalanův film, který má jedinečnou atmosféru, výborného Willise a fungující pointu, na které ale film nestojí a neparazituje. Při každém dalším zkouknutí lepší a lepší. Do páté hvězdy něco chybí. něco málo. Třeba to změní příští zhlédnutí. ()

Zíza

Mám strašně ráda mysteriózní, až nadpřirozené filmy. Baví mě na ně koukat a spolu s postavami odhalovat, co se vlastně děje. Jenomže těchto 106 minut mi přišlo jako věčnost. Ani obsazení to nezachránilo. Jestli tam bylo napětí, tam jsem zřejmě na fyzice nedávala pozor... Vypadá to, že jsem s panem Shyamalanem sedla jen v roce 1999 a od té doby ani prd. Vyvolený byl prostě mystická nuda. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda