Komedie o radostech a starostech venkovského papírníka.  Venkovského papírníka Cyrila Putičku přemluví jeho dospělé děti, aby prodal živnost a přestěhoval se za nimi do Prahy. Po velkém naléhání Putička souhlasí. Jenže neumí odpočívat a v luxusním pražském bytě se nudí. Jednoho dne se proto rozhodne najít si práci v papírnictví - třeba i bez platu. Do oka mu padne čerstvě otevřený obchůdek mladé vdovy Jarmily Valentové. Musí se jí skoro vnutit, aby u ní mohl nastoupit jako příručí. Rezignované majitelce nejen pomůže přivést obchod opět k prosperitě, ale vrátí jí i smysl života…
Veselohru o radostech a strastech malého živnostníka natočil v polovině protektorátního období režisér Vladimír Slavínský. Do hlavní role si vybral Vlastu Buriana, který zde opět zazářil - a to i přes nezvykle umírněný herecký projev. Král komiků si neodpustil jedno své parádní číslo - souboj s rozkládacím žehlicím prknem, což je variace na jeho slavný řecko-římský zápas se židlí. Po jeho boku si zahrála Zita Kabátová, v rolích dětí pak Věra Ferbasová, Raoul Schránil a Antonín Streit. (oficiální text distributora)

Luswani

Krásný film, který se pro mě osobně rozjíždí až v momentě, kdy Vlasta Burian poprvé vstoupí do papírnictví Zity Kabátové. Potom začíná být příběh o dost zajímavější než první půlka. Trochu moralitka, ale příjemná, s možná trochu přehnaným happyendem. Ale vždycky se na Zlaté dno rád kouknu. 80% ()

Gilli

Jeden s nejlepších Burianových filmu ,kde ukázal ,že dokáže hrát i něco jiného než ty stále stejně se pitvořící figurky. ()

yelcin

Hláška: ,,Naposled jsem mel černý kašel, když jsem mel 4 roky a to nevím jestli ten doktor nebyl barvoslepý". ()

LadyRainier

Moc pěkný film ...úplně mi zlepšil náladu ... Zita s Vlastou si tu padnou dokonale, vlastně všichni herci zapadají do svých rolí skvěle ... Humoru tak akorát ... ()

Chandra

Neuvěřitelně naivní film s děsivým scénářem, laskavým tak, až to bolí. Celé mi to přijde strojené, umělé, herci prkenní, nepřesvědčiví a "fóry" trapné. Filmu neupírám bohulibou myšlenku, připomenutí mnoha nadčasových mouder typu komu se nelení, tomu se zelení, řemeslo má zlaté dno, náš zákazník, náš pán, chybovat jest lidské, odpouštět božské, to všechno beru, ale to provedení! Přičítám to době vzniku a tomu, že Burian jako herec není moje krevní skupina. A nejspíš taky tomu, že jsem před tímhle filmem opravdu neměla kam utéct.:-) ()

Igy007

Film obsahuje velice užitečnou lekci žehlení a je dostupný i v barevné verzi. P.S.: A vo rumu se tu nemluvilo, vo rumu ? ()

PTuranyi

Výborná československá, dnes by sa dalo povedať rodinná, komédia s Vlastom Burianom v hlavnej úlohe. Šťastný až rozprávkový príbeh pracovitého vlastníka papiernictva a jeho rodiny v poctivom remeselnom prevedení s vtipným scenárom a patinou doby. Vlasta Burian tu využíva rovnako ako svoju povestnú mimiku aj slovný humor, ale v ničom nepreháňa takže je to príjemné pozerať no ničím neprekvapí. Ostatní herci hrajú svoje postavy dobre a našťastie neprehrávajú. Morálne poučný príbeh končí šťastne a divákovi zostane už len zatlačiť slzu v oku. 75% ()

damienomen

Zlaté dno s nezabudnutelným Burianom a Nebe a dudy s Jindřichom Plachtom su pre mna jednoznačne najlepšie predvojnové filmy.Teraz sa už také niečo netočí. ()

antragus

Hodně příjemné oživení toho, co jsem až doposud s Burianem znal. Narozdíl od takzvaných legend typu C.K. polní maršálek, Přednosta stanice a dalších, u nichž mi někdy přijde, že někdo až příliš napínal strunu, aby tam byla sranda za každou cenu, tohle vyznívá podstatně lidštěji a přirozeněji. Díky patetickému konci nebudu tvrdit, že je to i realistické (i když kdoví jak v té době mohly taky vypadat rodinné vztahy), ale na druhou stranu je fajn vidět film, kde ze sebe Burian nedělá jenom klauna. ()

drpepe

Velmi lidský, dojemný a zároveň veselý film. Skutečný balzám na duši a nechápu, že je tak málo uváděn. ()

Andy.222

Velice pěkný film s velkým (a dobře podaným) morálním poučením. Z mé strany by mi nevadilo, kdyby byl Vlasta ještě více vážnější a méně komický (přesto, zápas s žehlícím prknem byl zábavný), ale i tak velmi silné 4* ()

jonnybe

Na plný počet to není, ale Burián prostě uměl. I ve vážné poloze (občas) je neskonale uvěřitelný a ikdyž tam ten patos prostě je tak on ho dovede uhrát. Opravdu jsem koukal a zaměřil se na pasáže, kde byla Buriánovi "ordinována" vážná poloha a prostě to dával s přehledem. Příjemné a neurážející i přesto, že tam ten moralistní tón byl. ()

njuska

Spíše průměrnější prvorepubliková komedie. A musím přiznat, že toto je jeden z mála úspěšných filmů, kde mi Burian místy leze na nervy, dokonce výrazně leze na nervy! Inu Slavínský... ()

Skunkiee

Sice nezpůsobuje takové záchvaty smíchu, jako nejslavnější komedie V.Buriana, ale je to takový příjemný, veskrze pozitivní film. Všichni jsou tu na sebe tak hodní a galantní. Velmi příjemná záležitost. ()

the_weaver

Film, ktorý na plnú hubu poúča, že v podnikaní okrem "Náš zákazník, náš pán" tiež platí "Pomaly ďalej zájdeš". Je nepochybné, že Kožený, Krejčíř, Křetínský, Široký, Haščák či Jakabovič sa týmto filmom neinšpirovali.↵  Dej filmu je celkom nudný, špeciálne v prvej polovici filmu sa temer nič nestane. Kvalita filmu spočíva výhradne v oduševnenom výkone Vlastu Buriana, ktorý veľmi presvedčivo stvárňuje, aké divy robí nadšenie človeka pre prácu a ako to vyzerá, keď pre niekoho práca je nutná súčasť života.↵  Ostatní účinkujúci (okrem Jana Marvana) nemali moc priestoru niečo ukázať, a oproti Burianovi v tomto filme vyzerajú ako komparzisti. ()

Risky

„Hluboké koření.“ Král komiků, Vlasta Burian se nám představuje v laskavé a velmi idealisticky laděné veselohře o tom, jak je krásné poctivě podnikat, pracovat a nechtít všechno hned. Vadou na kráse tohohle příběhu je snad jen velmi uměle navozená motivace hlavního hrdiny k opuštění svého zavedeného podnikání. Jinak je to velice uvolněný, laskavý a na konci i dojemný příběh, který milovníka Burianových filmů něžně hladí na srdíčku. ()