Komedie o radostech a starostech venkovského papírníka.  Venkovského papírníka Cyrila Putičku přemluví jeho dospělé děti, aby prodal živnost a přestěhoval se za nimi do Prahy. Po velkém naléhání Putička souhlasí. Jenže neumí odpočívat a v luxusním pražském bytě se nudí. Jednoho dne se proto rozhodne najít si práci v papírnictví - třeba i bez platu. Do oka mu padne čerstvě otevřený obchůdek mladé vdovy Jarmily Valentové. Musí se jí skoro vnutit, aby u ní mohl nastoupit jako příručí. Rezignované majitelce nejen pomůže přivést obchod opět k prosperitě, ale vrátí jí i smysl života…
Veselohru o radostech a strastech malého živnostníka natočil v polovině protektorátního období režisér Vladimír Slavínský. Do hlavní role si vybral Vlastu Buriana, který zde opět zazářil - a to i přes nezvykle umírněný herecký projev. Král komiků si neodpustil jedno své parádní číslo - souboj s rozkládacím žehlicím prknem, což je variace na jeho slavný řecko-římský zápas se židlí. Po jeho boku si zahrála Zita Kabátová, v rolích dětí pak Věra Ferbasová, Raoul Schránil a Antonín Streit. (oficiální text distributora)

rivah

Podnikatelská či obchodnická idylka s výborným Burianem jako příručím a pak majitelem pražského papírnictví ()

donkocicak

Vše podstatné bylo již v komentářích řečeno, s většinou souhlasím. Zlaté dno považuji já osobně za jeden z nejzdařilejších Burianových filmů, pravda, je méně známý a zastíněný legendami jako Hadimrškou nebo Ducháčkem. Scény při prodávání mě vždycky spolehlivě pobaví. Škoda, že to byl opravdu poslední Burianův "majstrštyk". Z poválečných filmů stojí za zmínku jen Nejlepší člověk a Byl jednou jeden král, ale Burian v nich nedostal tolik prostoru, jako ve svých filmech za první republiky a protektorátu. ()

karlee

Vlasta Burian poradí s podnikovým managementem i marketingem, opře se do podnikatelské morálky a ještě ukáže, jak sbalit mladou vdovičku ("bez toho kloboučku se mi nevracej"). ()

Petus

Skvělý Vlasta Burian se Zitou Kabátovou v nepříliš známé, nicméně skvělé komedii dokazující, že ne všichni rodiče patří do starého železa. ()

xxlch

Tendle filmík jsem viděla už mnohokrát a i když to není žádný oscarový trhák,vždycky setřu slzičku.Vidět V.Buriana ve vážné roli je určitě zážitek,avšak v dnešní době, vyniká tento filmík hlavně svou lidskostí a chytne nejednoho koukatele za srdíčko.Možná se leckomu nelíbí morální stránka filmíku-ale ruku na svědomí-není v dnešní době opět aktuální??? ()

Dinsberg

Tenhle film by měli vedoucí obchodů promítat sobě i svým zaměstnancům jako instruktážní pomůcku. De facto učebnice dobrého obchodníka v podání krále komiků Vlasty Buriana. A hanit někoho za to, že má rád svou práci a má v ní úspěch může jen slaboduchý závistivý člověk, který to nikdy nikam nedotáhne. ()

Havala

Čím dál víc si tento film oblibuju, lidský hřejivý přístup starého Putičky je tak milý. Marvan v malé roli taky zahrál dobře - dobře on. ()

Hawaj

Tak už jsem pochopil, že sem to nikdy neviděl. Tadle óda na podnikání a živnostníky se komančům do krámu rozhodně nehodila. :) Burian je zde perfektní jenom škoda, že celek vyzníva spíš jak moralizující podnikatelská agitka než dobrá komedie. Rozhodně mě zaujala velmi pěkná výprava, dost jiná od ostatních starejch filmů. ()

MeGab odpad!

Odporná moralizační slátanina natočená nejspíš za účelem povznesení pracovní morálky v protektorátu. Ani se nedivím tomu, že „výkony“ některých herců byly otřesně prkenné. Streit, Burian, Ferbasová, Schránil a zejména pak Kabátová pronáší své repliky stylem „mám tu napsáno, že mám říct tuhle větu, tak ji říkám“. Pětkrát fuj! ()

offlineman

Toto není typická "burianovka", byť se i zde pár humorných scének najde! Naopak člověk si nad tímto dílem spíše zapřemýšlí, ale i tak je to velmi dobrý film! ()

Pitryx

Excelentní scéna s žehlicím prknem /27/ se nedá zapomenout. Ne tak celý film, kde nebylo panu Burianovi dáno rozvinout plně komediální talent. Snímek je spíše vážnějším zamyšlením nad hodnotami života dvou generací. Přesto se velkému komikovi povedlo do snímku pár svých věciček propašovat. Za to dávám plusy. Jinak je to vcelku průměrný film. ()

ostravak30

No je to taková trochu naivní komedie, ale Burian to samozřejmě povznáší podstatně výš, hlavně v první polovině filmu. Pak už film mírně stagnuje. Každopádně mě příliš nelákají studiové filmy, navíc Burian rozhodně natočil lepší filmy a přiznám se, že jsem se zrovna nebavil nijak zvlášť. Výjimkou pak byl Burianův zápas se žehlícím prknem. Každopádně vidět Marvana nebo Františka Filipovského mladšího než Buriana hrajícího starého doktora stojí za to. ()

Nathaniell

Nedávno dělali na jedné stránce (nebudu jmenovat) anketu, který film je podle lidí nejlepší. A všichni tam psali 5 i více filmů, zkrátka chudáci idioti nepochopili zadání, že ten, kdo to napsal, jasně uvedl - film - nikoliv - filmy... Ovšem ta anketa mě přiměla se zamyslet: "Tak bacha! Nejlepší film? Tak to v něm musí hrát Vlasta Burian. Jaký s ním mám nejradši filmy? Jasně, takže - U pokladny stál, Ducháček to zařídí, Přednosta stanice, Katakomby, Tři vejce do skla... Ne, ne ne. Jinej, lepší film. Sakra, já už vím! Zlaté dno!" ... ... Vlasta Burian je herec, který natočil nemálo skvělých filmů. A který že je nejlepší? Podle mě jednoznačně tento. Na rozdíl od jiných filmů s panem Burianem totiž tomuto nechybí ani slušná dramatičnost a některým z vás jistě v závěru filmu i slzička ukápla. A to je přesně ono. Vtipný, srdečný a vroucí námět a pomyslná špice české (i světové) kinematografie. Žádná lacinost, žádné kecy ani klišé... Navíc jsem si opravdu jist, že TAKHLE by ten film už dneska nikdo natočit nezvládl... Zlaté dno je nejlepší film na světě a zaslouží si být na vrcholu mého žebříčku nejlepších filmů... Víc asi netřeba psát. ()

marabart

Není to ani zdaleka dokonalý film. Příliš se mi nelíbí výkony synů hlavního hrdiny, scénář na několika místech pokulhává, případně působí naivně či zjednodušeně. Nicméně na snímku oceňuji trochu jinou roli pro Vlastu Buriana, která mi vyloženě sedí. Dobráctví Cyrila Putičky je citlivě doplněno humorem ve stylu komika Buriana. Pohlazením na duši mi Zlaté dno připomíná Nebe a dudy s pány Marvanem a Plachtou. ()

JosefTomas

Zlaté dno není určitě žádné dno, ale zlato to také žádné není. Je až příliš zkratkovité, nikterak důsledné a přespříliš roztříštěné. U hereckého ansámblu navíc mrzí, že výkony jsou dost strohé a postavy nepříliš prokreslené, až někdy zbytečně dlouze karikaturistické (viz Burianovy přeřeky). Ničemu nenapomáhají ani strojené dialogy a často rušivá hudba v pozadí. Jestli něčemu ale přiznávám nadčasovost, tak zřejmě v případě mouder, jež by se v dnešní době vítala o to více. Kdyby však zábava hrozila po celou dobu stopáže, asi bych nedodělky odpustil, ale takhle bohužel. ()

Danulinda

Pro mě osobně vrchol jak Burianova herectví, tak i jeden z nejlepších scénářů, kterých se kdy tento velký herec zúčastnil. ()

alanwilder

Zlaté dno je velice zajímavý film, který těží ze své lidskosti. Vynikající Vlasta Burian předvádí své herecké mistrovství, nejen v komediální poloze, která mu jde samozřejmě nejlépe, ale i v té vážnější. Pobaví vás, když vykládá ve společnosti "pánské" anekdoty a příjemně u srdce zahřeje při ..... Ale to už bych prozrazoval moc. Film se neutápí ve zbytečném patosu, je právě naopak optimistický. A jeho poslání? Bez poctivé a tvrdé práce je štěstí, a úcta k sobě samému a k okolí, jen nereálnou fikcí a bludem. ()