Celie. "Pán." Sofie. Nettie. Shug. To jsou nezapomenutelné postavy románu Alice Walkerové oceněného Pulitzerovou cenou, jež rozjasňují obrazovku ve filmové adaptaci režírovanou Stevenem Spielbergem. V hlavní roli příběhu je Celie (Whoopi Goldberg ve svém filmovém debutu), která se snaží láskou přemoci krutost a radostí překonat bolest. Brilantní herecké výkony a dokonalé filmařské řemeslo těch, co se na filmu podíleli, to je Purpurová barva. (Magic Box)

Scevola

Chybala mi tam hlavna dejova linia a "neoblubil" som si ziadnu postavu. Jednotlivym fragmentom chybalo tmelivo a jasnejsi odkaz. 6/10 ()

kaygen.it

Spielberg točí i náročné filmy? Ano! A výborně. Životní role Whoopi Goldberg abáječně natočené. Rozhodně film nedělá ostudu (mimojiné také geniální) knize Toni Morrisonové... ()

Cassandra

Výborný film, myslím, že jeden ze Spielbergových nejlepších. Vůbec jeho starší filmy mají v sobě něco, co nové už ne. ()

Ještěřák

Vím, kam ten film míří, ale 154 minut přehrávajících černochů, s tím na mě nechoďte. Asi jsem malý, zakuklený šovinistický rasista, možná. Tak či onak, moje chyba, ne režisérova - že (retro) filmy z černošského prostředí nejsou nic pro mě, jsem si říkal už u ANGEL HEART. Navíc, Spielberg točí na mě až moc kýčovitě a rodinně. ()

Erinye

Prostě Steven Spielberg. Whoopi Goldbergová mě nezklamala a postavě, kterou zde ztvárnila jsem držela palce od samého počátku. Na jeden film bylo hrůzy života až moc, ale vůbec mi to nevadilo, naopak závěr, který nebyl nijak překvapivý a dal se očekávat, mě dojal skoro k slzám. Výborný film a nemůžu jinak než dát plný počet. ()

lucijelucije

The Color Purple je hodně citlivý příběh a i když na tohle téma bylo natočeno už mnoho snímku, každý evidentně vyzdvihuje své hodnoty jinak. Musím říct, že tahle Barva byla opravdová, Whoopiny oči vidím snad do teď, její rezignace na život je až zarážející, její ledově zoufalý klid v hlase až skličující, ale přesně tak má autentický příběh vypadat a S. Spielberg na to kápl. Jediné, co bych vytkla je délka filmu, protože na jeho časovou rovinu mi děj přišel trochu táhlý. 7/10 ()

Paldiny

Prvá polhodina bola tak brilantná a emotívne náročná až som chcel nadšením tlieskať. Mrazivá realita zobrazujúca deti rodiace vlastné deti o aké sú následne pripravené a po rokoch zneužívania vlastným otcom predávané do otroctva. Ako náhle prichádza na agresívne rozdelenie dvoch sestier som myslel, že úžasom explodujem. Ak by film zotrval v nastolenom tempe asi by som to dlho rozdychával. Lenže z vrcholu sa dá ísť len dole a po scéne lúčenia nabralo rozprávanie iný, odľahčenejší smer. Do drámy sa rázom začal miesiť humor a toto spojenie s drsnou realitou už nefungovalo tak dobre. Mráz na chrbte sa sem – tam pripomenul, k dokonalosti úvodnej polhodinky sa už ale nevrátil. Inak ďalší vydarený počin z dielne Spielberga, ktorý má v jeho bohatej filmografii špecifické miesto, najmä preto, že nie je tak známy. Mimochodom asi jediný film, v ktorom ma inak iritujúca Whoopi neiritovala. ()

derryl

Sister (Miss Celie's Blues) je skvělá skladba a vypovídá mnohé o hlavní hrdince. Excelentní film, který nesmí být zapomenut. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Prvý film Stevena Spielberga, ktorým sa pokúsil o vážnu drámu (dovtedy nakrúcal len "ľahšie" žánre, ako sci-fi a dobrodružné filmy) a z môjho pohľadu veľmi úspešne. To ale neznamená, že by bol film až smrteľne vážny, humor, to korenie života, mu rozhodne nechýba. Sú dokonca miesta, v ktorých sa film akoby na chvíľu prepne do komédie (bitka v bare), pričom ale dramatická štruktúra nie je ani trochu narušená. Nebudem sa rozpisovať o všetkých atribútoch filmu, Spielberg je možno najlepší režisér všetkých čias a musel by som šermovať samými superlatívmi. Spomeniem len pár vecí, ktoré ma zasiahli najviac a len tak ich z hlavy nedostanem. A to výbornú hudbu Quincyho Jonesa a celý rad skvelých hereckých výkonov. A z nich vyzdvihnem dva hraničiace priam s dokonalosťou: Whoopi Goldberg je v role zakríknutej ženy fantastická a rovnako aj Danny Glover v role tyrana. V prípade Dannyho Glovera ma to prekvapuje o to viac, že ho mám z jeho hlavne komediálnych rolí zafixovaného ako dobráka, v tomto filme ale vyludzuje úsmevy, z ktorých priam mrazí. Nevadil mi ani silno sentimentálny záver, dokonca som ho s radosťou a slzičkami v očiach privítal. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

AIMÉE

Žádný jiný film (s úctyhodnějším výkonem) nepatřil Whoopi Goldberg více než tento. Její démonické ostření břitvy se souběžným výrazem tváře charakterizují jednu z mnoha dobrých scén snímku. ()

Mikino00

Výpověď o nelehkém životě, plném útrap i ponižování, v podání Goldberg v čistě černošském světe. Ač se jistě jedná o příběh dojemný a lidský, jeho neskutečná délka mu podráží nohy. ()

Nethar

Spielberg, jak ho vidím já. Velkolepé drama, emotivní scény, příběh o velkých věcech v lidských duších, k tomu výborná hudba. Skvělé herecké výkony. Možná, že se v tom šťoural až moc, dvě a půl hodiny byl docela nářez, někdy se to trochu vleklo. Úplně uvěřitelné to není, ale to filmu na ničem neubírá. Místy mi to přišlo až násilné - uděláme emotivní scénu, tohle nebo tohle nebo tamto vždycky zabere, teď uděláme legrační scénu, tohle tam musíme dát, to bude k zamyšlení a kritice společnosti... jednoduše řečeno, oskarový snímek (tím nechválím, to je neutrální výraz). ()

Garch

Byl to tenkrát šok. Úplně jiný film, než se od Spielberga dal čekat. Myslím, že klišé spielbegovské režie bylo ovlivněno Lucasem. Od Purpurové barvy se už od něj oprostil. Překvapil mě mockrát. A ještě překvapí, počítám. ()

arcticsky

Člověk si může stokrát opakovat cosi o blbostech, že se nenechá citově vydírat a kdesi cosi, ale nakonec dá stejně nejvyšší hodnocení. Ten kluk Spielbergů to prostě vždycky uměl.... ()

Yokolobuna

Je mi líto, ale já se příšerně nudil. Nulová gradace a skákání od tématu k tématu, díky rozplizlosti a nezáživnosti drtivé většiny filmu tak vyšumí konec do ztracena. ()

Maryinka

Skvělý příběh, jemuž bych z fleku dala plný počet, kdyby se Spielberg nebál stříhat a zkrátil by film aspoň o půl hodinu, ke konci jsem už opravdu stěží udržela pozornost. Co mě ovšem chladnou a znuděnou rozhodně nenechalo, byly výkony Whoopi Goldberg a Oprah Winfrey. Goldberg je sice známá spíše jako ukřičená jeptiška a Winfrey jako moderátorka talkshow pro ženy, tady byly však k nepoznání, ony nehrály, nýbrž se svými postavami přímo staly! Žrala jsem jim každé slovo, jejich herectví ale zároveň zůstalo minimalistické a rozhodně nepřehrávaly. Akademii do smrti neodpustím, že jim ty Oscary nedala. 85%. ()

deathka

Výborný film, ale co mělo proboha znamenat těch posledních 10 minut, které to celé sráží do nechutného hollywoodského kýče? ()

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry