Celie. "Pán." Sofie. Nettie. Shug. To jsou nezapomenutelné postavy románu Alice Walkerové oceněného Pulitzerovou cenou, jež rozjasňují obrazovku ve filmové adaptaci režírovanou Stevenem Spielbergem. V hlavní roli příběhu je Celie (Whoopi Goldberg ve svém filmovém debutu), která se snaží láskou přemoci krutost a radostí překonat bolest. Brilantní herecké výkony a dokonalé filmařské řemeslo těch, co se na filmu podíleli, to je Purpurová barva. (Magic Box)

vydumnica

Asi ho chcem vidiet este raz a ani knihu by nebolo zle precitat :-). Spielbergov film uz dost stary, ale az teraz som sa k nemu dostala. Prekvapila ma Whoopi Goldberg, myslela som si, ze hra len v komediach! A tu zrazu taka vazna rola a este aka mlada tam bola a Oprah Winfrey a jej filmovy debut. Jedna sa o film, ktory urcite stoji za pozretie alebo aj viac pozreti. Vrelo odporucam, ak ste to este nevideli. ()

M.i.k.e

kus poctivé filmařiny se skvělými herci, ale úplně se nemůžu zbavit dojmu, že těchto velkých příběhu táhnoucích se napříč dekádami už sem několik viděl a nedokázalo mě to naplno vtáhnout. Hlavně Whoopi Goldberg je nicméně fantastická a zahanbit se nedají ani ostatní. V rámci Spielbergovi filmografie smazán jeden z mála restů, ale že bych měl potřebu se k Barvě nachu vracet se úplně říct nedá, jakkoliv je to dobrý film...80% ()

shyster

Jak vidím z hodnocení, tak mám asi smůlu, že jsem četl nejdřív knížku. Ani Spielberg, ani Goldbergová s Gloverem ve mě nevyvolali takové pocity jako knížka. Jde jistě o dobrý film, ale jediný co ve mě vzbudil, byla touha si znovu přečíst knížku. ()

WoWoW

Purpurová barva je fantastická a to nejen zásluhou rejži. Je to Spielbergův nepříliš okoukaný diamant a naprosto přesně zapadá na své místo v jeho geniální filmové klenotnici. Nechápu, kde vzal odvahu natočit takovouhle těžkopádnou látku pouze s černošskými herci, pričemž třeba Whoopi fakt nebyla známá. Ale povedlo se. I Danny Glover a Oprah Winfrey se vytasili s naprosto přesvědčivými hereckými výkony. No kdyby tenhle film dávali v tv stejně často jako Indiana Jonese bude stejně oblíben, ale toho se nedočkáme, a tak to bude i na dále Spielbergův skrytý klenot. ()

Streeper

Velice silný film od skvělého režiséra, který snad žádný film nenatočil špatně. Navíc debutující Whoopi Goldberg, která si hned střihla hlavní roli a hned naprosto neuvěřitelně skvěle jí zvládla. Whoopi jsem věřila každé slovo i gesto a bylo pro mě neuvěřitelné zjistit, že jí bylo 30 let když hrála 14-ti letou dívku. Každopádně nebyla jediná, která to skvěle zahrála, vlastně za to mluví všechny nominace a proto je pro mě tak šokující, že film nezískal ani jednu sošku. Je to velká škoda, protože tak skvělý film se silným příběhem by si zasloužil alespoň tu jednu. ()

Pitam

Úžasný a krásný příběh, ač popisuje tolik utrpení. Drsně realistický náhled na život v čele s výbornou Whoopi, kterou jinak moc nemusím, ale tady mě jednou provždy přesvědčila, že je to paní herečka, protože předvedla opravdu excelentní výkon. Roli prosté, utiskované a (nejen) svým manželem krutě zneužívané venkovanky Celie ztvárnila tak přesvědčivě, že s ní divák příběh přímo prožívá a věří ji každé slovo či gesto. Nevím, nakolik se příběh zakládá na skutečnosti, ale dokážu si představit, že realita v té době mohla být ještě horší (a bohužel zřejmě pořád někde může být i dnes). Opravdu hodně silné drama. ()

laik_60

Jeden zo starších Spielbergových filmov, kde sa tématicky odklonil od vzrušujúcich dobrodružných či divácky príťažlivejších tém a vrhol sa troška na menej preskúmanú pôdu černošského prostredia amerického Juhu. (Neskôr si to vyskúšal ešte raz z nezabudnuteľným Hopkinsom v Amistade) Tu mu hrala prím squelá Whoopi. Posadená do prostredia, kde černosi vyobliekaní v belošských šitých odevoch farmárčili kdesi v americkom juhu, a žili svojský život. Mysliac si že tak to má byť. Chlapi bili svoje ženy znásilňovali svoje deti, chľastali, šukali cudzie a z manželiek si robili slúžky. A to v prostredí tabakových, kukuričných či slnečnicových polí či rozkvitnutých purpurových kvetov hlaváčika letného (normálne som rozmýšľal, kde takú kulisu ten Spielberg našiel ... hihi ... A v takom prostredí žila aj malá Celie. Dlhé roky sužovaná a bitá a znásilňovaná. Prvá štvrť filmu mala pomalý postup takmer odradzujúci od ďalšieho sledovania. Až keď sa objavil prenádherný obraz oblohy s plávajúcimi bielymi oblakmi nad starou ošúchanou poštovou schránkou (tá bude celý film hrať dôležitú úlohu) sa film stával viac a viac príťažlivejším. Osud mladej Whoopi Goldberg – pardon Celie - sa začal akosi vyvíjať inak dokonca aj hudba vo filme sa mení (tá nádherná harmonika v jednej pasáži kde sa hral supper Blues – Ms. Celie’s Blues bola špicová) . Napriek tomu, že Celie bola, chudá, čierna, možno oškliva ... predsa len BOLA TU V poslednej časti sa pán Spielberg veľmi nevyznamenal. Pritlačil na pilu (asi kvôli divákom nežnejšieho pohlavia, a pohral sa so sladkavým sentimentálnym romantickým prokresťanským všetkoodpúšťajúcim koncom, podporeným hromadným prespbytorianskym Gospel Soulom. Za to by som mu asi strhol jeden bod. Ale Whoopi Goldberg a ostatní herci ma prehovorili a že mam soul rád , napokon aj hudba a tých 5 bodov tam nechám. Veď ako bolo vo filme povedané „čím je život snažejší, tím je stejnejší ,, a přec stale v čosi doufame“. :) ()

danecek24

43. Zlatý Glóbus za rok 1985 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Whoopi Goldberg + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Oprah Winfrey, Nejlepší režie - Steven Spielberg, Nejlepší hudba - Quincy Jones ()

Juto

Film Purpurová farba, ktorý je krásne a citlivo napísaný, uspokojuje svoj zdroj a zároveň otvára príbeh tak, aby zapojil divákov do celovečernej drámy. 7,5/10 ()

zette

Urcite dobre natoceny a odvypraveny pribeh. Namet me ale minul a osudy hlavnich hrdinu pro me nebyly dulezite. ()

majo25

Menej známa Spielbergova dráma, ktorá mi dlho unikala. Nemožno jej uprieť dobre servírované dramatično, silné a emotivné vypäté, hlavne začiatok bol natoľko dobrý, že ma rýchlo vtiahol do víru diania. V strede akoby mu ale došla para, dramatična ubudne, pribudne komično, vďaka ktorému je dovtedajšia atmosféra ta-tam. Síce aj po tom to má pár dobrých momentov, pár emotívnych scén, ale už to nie je ono - miestami je príbeh nevyvážený (dlhé černošské spevy, Afrika a pod) a doľaháva na ňom aj obrovská stopáž filmu. Škoda, že príbeh nevytrval na tom, čo ho zdobilo na začiatku. ()

moviefilm

Spielbergov Forrest Gump, s tým rozdielom, že hlavná hrdinka nie je zaostalá a s tým rozdielom, že Purpurová farba nebola robená so zjavnými oscarovskými ambíciami, napriek tomu by si tých Oscarov niekoľko zaslúžila... ()

StanislachKo

Za nespochybniteľné kvality, ktorými tento opus disponuje (mimo iného aj herecký koncert, v ktorom na plnej čiare vládne Whoopi), za pekný ľudský príbeh, plného fatalistických zmierených a hlavne poľutovaniahodných postáv, ale hlavne za Štefanovu odvahu! ()

eisha3

Film, co hraje na srdíčko a při tom trošku tlačí na pilu. K tomu má zbytečně dlouhou stopáž, na to nejsem stavěná. ()

LeoH

Skoro jako kdyby všechna hollywoodská klišé vznikla kvůli tomu, aby byl s jejich pomocí odvyprávěn právě tento příběh. Kontrast mezi uhlazeností formy a drsným realismem děje nemohl být působivější; možná trochu zamrzí pohádková černobílost charakterů, ale síla příběhu ospravedlní i ji, i nekompromisní happyend – rozhřešení. Emocinálním vrcholem je pro mě nájezd štamgastů od Harpa na kostel, ten příval víry a naděje vyjádřené muzikou v tu chvíli vždycky zatřese i mou starou neznabožskou duší. Český dabing (aspoň ten, s kterým jsem to měl dlouhé roky nahrané z Primy) je čistokrevnou ukázkou, jak se dá výjimečný film odfláknutou prací překladatele a dabérů totálně pohřbít na úroveň průměrné telenovely – rozhodně si dejte originál. ()

filmmovier

Pomalé to je, ale v tomhle případě je to jedině dobře, protože jinak by to nešlo a nebylo by to tak dobré. Dlouhé je to zejména na konci, závěrečná půlhodina už jela ze setrvačnosti, zdálo se mi, ale jinak jsem v zásadě spokojen, zejména proto, že jsem od Purpurové barvy očekával mnohem horší výsledek (řekněme na úrovni Lincolna, tedy průměr), ale tenhle Spielbergův film si pozornost rozhodně právem zaslouží. Po režijní stránce je film samozřejmě výborný, výprava je taktéž skvostná a herci naprosto excelentní, ať už jde o Whoopi Goldberg, Dannyho Glovera, nebo třeba Oprah. Příběh samozřejmě výborný a opravdu silný a působivý. Doporučuji nejen Stevenovým fanouškům. 82%. ()

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry