Purpurová barva

Color Purple, The

• slovenský

Purpurová farba

USA, 1985, 147 min

Moc pěknej film, na kterym bych vůbec nepoznal, že ho točil Spielberg. Whoopi Goldberg i Danny Glover zahráli svoje role opravdu skvěle, celkově mě to opravdu strhlo, i když to byl vlastně především příběh ztrápený manželky(18.8.2013)

Whoopi Goldberg je zatraceně dobrá herečka, jen dostává málo tak dobrých rolí, jako je tahle, kde se mohl její herecký talent dokonale rozvinout. S. Spielbergův výběr na roli Celie byl vynikající.(24.8.2007)

Příběh z jižanské afroamerické komunity po skončení občanské války a zrušení otroctví. Příběh dvou sester, které jsou od sebe násilím odděleny a z nichž jedna (Whoopy Goldberg) musí žít v "otroctví" svého o mnoho let staršího manžela. První polovinu filmu jsem si myslel, že ho natočil jiný režisér, ale nakonec se Spielberg nezapřel. Nemám nic proti sentimentu, i když místy krutý, film je to krásný. Tohle je jen malé varování pro ty, kteří by od filmu čekali něco, co Spielberg zjevně natočit nechtěl. Při Oskarovém klání film prohrál především se "Vzpomínkami na Afriku".(8.6.2005)

aj ked je spielbergova rezia vyborna a herecke vykony dannyho glovera a whoopi goldbergovej skutocne bezchybne, pribeh ma dostatocne nezaujal. ti co film este nevideli mozu na moje slova viacmenej z vysoka ... pretoze sa staci pozriet na to celkove hodnotenie. u mna 70%.(2.11.2007)

Dechberoucí filmový zážitek! Tenhle film v žádném případě nejde ochudit, nelze u něj umývat nádobí, nelze u něj mýt podlahu, ani si jen tak chodit po bytě a utírat prach... u tohodle jde jedině zasednout a nedutat! Tolik silné dílo tohle je! Režie? Mistrovská! Spielberg je pro vás příliš komerční? Nemáte ho rádi nebo je to neutrál? Tímhle filmem změníte názor. Ať už točí dle kohokoli filmy jakékoli, tohle je mistrovský počin. Herecké výkony? Je pro vás Whoopi "pouze" S/sestra v akci? Danny "pouze" ten ze S/smrtonostné pasti? Tak se podívejte na tenhle film... Jsem v šoku. Takhle přirozený, reálný, tragický, silný příběh jsem nečekala... // Celie a Nettie jsou sestry žijící v chudobě. Jednoho dne si pro Nettie přijede muž, ale jejich otec to udělá rafinovaně. Místo, aby mu dal Nettie, dá mu negramotnou Celie. Ta po boku muže trpí, on ji nechce a vyžaduje, aby se k němu chovala patřičně jako ke svému pánovi... jednoho dne ji přijede Nettie navšítivit, pán je radostí bez sebe, že uvidí tu, kterou chtěl... když se jí pokusí znásilnit a ona odmítně, vyhodí ji a i Nettie pochopí, že tohle není šťastné manželství... příběh je vyprávěn z pohledu Celie, překrásné! Hned si musím přečíst i knižní předlohu...(29.8.2009)