Purpurová barva

The Color Purple

• slovenský

Purpurová farba

USA, 1985, 154 min

Moc pěknej film, na kterym bych vůbec nepoznal, že ho točil Spielberg. Whoopi Goldberg i Danny Glover zahráli svoje role opravdu skvěle, celkově mě to opravdu strhlo, i když to byl vlastně především příběh ztrápený manželky(18.8.2013)

Někdo se holt umí narodit a odmalička si užívat havaj: mít sice hubu hnusnou jak rozšlápnuté lejno, ale přesto nestrádat nedostatkem lásky, být obdělávána otcem, něžně týrána manželem, roztomile šikanována jeho dítky... Skoro bych řekla, že "Purpurová barva" je film pro ženské, protože chlapi tady figurují převážně jako nasrávací, v nejlepším případě tragikomické elementy. To ženy jsou ty silné, se kterýma osud zametá, ony se však zvedají a trmácejí se dál životem, navzájem si poskytují útěchu a podporu, stávají se odolnějšími. První hodina a půl šlapala skvěle, nabízela dostatek prostoru k vypjatým emocím, postupně bohužel zábava začala váznout na úkor rozplizlosti a za kýčovitě cukrkandlový závěr mám chuť panu Spielbergovi strhnout nejen hvězdičku, ale nadávkem i hrst chlupů třeba ze zadnice. Škoda za promrhaný pětihvězdičkový potenciál, tohle totiž je výjimečný film. Apropo, poprvé jsem ho viděla už před dvaceti lety v prapodivném dabingu, kdy všichni niggaz mluvili lámanou zpotvořeninou jak dementi ve stylu "já být mocný negr, ty být blbá kráva" - dodnes jsem nepochopila, co to mělo znamenat. 75%(29.1.2013)

Jeden z těch filmů, které mají všechno a kterým není, co vytknout. Originální příběh dvou rozloučených sester, zajímavě vedená vedlejší linie dětí hlavní hrdinky, napětí, spousta emocí na jednu i druhou stranu. Nádherná dramatická rodinná sága z černošského jižanského prostředí.(11.9.2009)

Nebudem riešiť prečo ma film neoslovil. Asi je určený pre úplne inú cieľovú skupinu, než je tá moja. Napriek tomu nemám najmenší dôvod zanevrieť na Spielberga, Whoopi Goldberg ani Dannyho Glovera.(14.9.2009)

• mat.ilda

V předtuše krachu jsem tuto neoslovující černošskou ságu odkládala jak návštěvu zubaře, i když začátek s incestem, jakožto přirozenou součástí rodinného života místních, dával naději na bezplatnou terapii, když se vám vlastní život momentálně jeví jako mizérie, ale postupně začalo Spielbergovo rodinné stříbro ztrácet na lesku, až nebylo síly, která by jej oživila... možná kdyby mě proplesknul sám Albert, trochu bych se zmátořila, a i ten konec, s konzistencí javorového sirupu, by nebyl tak otupující... Vidět a zapomenout.(18.10.2014)

• - Samotný film vyvolal veľmi protikladné reakcie. Hlavne černošské publikum bolo rozladené a znepokojené tým, že sa biely režisér pokúsil o realizáciu tak intímneho príbehu z ich života. (Tomco)

• - Hudbu k filmu složil Quincy Jones. Jedná se tak o jediný film Stevena Spielberga (kromě těch z počátku jeho kariéry), ke kterému nesložil hudbu John Williams. (DominikV)

• - Nářek dítěte v porodní scéně ve skutečnosti patří Spielbergovu synovi, který se narodil právě v průběhu natáčení. (Lavran)