Purpurová barva

The Color Purple

• slovenský

Purpurová farba

USA, 1985, 154 min

Někdo se holt umí narodit a odmalička si užívat havaj: mít sice hubu hnusnou jak rozšlápnuté lejno, ale přesto nestrádat nedostatkem lásky, být obdělávána otcem, něžně týrána manželem, roztomile šikanována jeho dítky... Skoro bych řekla, že "Purpurová barva" je film pro ženské, protože chlapi tady figurují převážně jako nasrávací, v nejlepším případě tragikomické elementy. To ženy jsou ty silné, se kterýma osud zametá, ony se však zvedají a trmácejí se dál životem, navzájem si poskytují útěchu a podporu, stávají se odolnějšími. První hodina a půl šlapala skvěle, nabízela dostatek prostoru k vypjatým emocím, postupně bohužel zábava začala váznout na úkor rozplizlosti a za kýčovitě cukrkandlový závěr mám chuť panu Spielbergovi strhnout nejen hvězdičku, ale nadávkem i hrst chlupů třeba ze zadnice. Škoda za promrhaný pětihvězdičkový potenciál, tohle totiž je výjimečný film. Apropo, poprvé jsem ho viděla už před dvaceti lety v prapodivném dabingu, kdy všichni niggaz mluvili lámanou zpotvořeninou jak dementi ve stylu "já být mocný negr, ty být blbá kráva" - dodnes jsem nepochopila, co to mělo znamenat. 75%(29.1.2013)

Purpurová barva je příběh o ošklivém káčátku, které i přes ty největší útrapy dokázalo přežít. S použitím lehce patetických vět se dá říci, že je to film o pošlapané lidské důstojnosti a jejím těžkém znovunalézání. Film je to klidný. Tuto mírnost naruší dvě scény, které jako by vypadly z nějakých žánrových filmů (rvačka v baru a zpívající průvod na konci). Dodávají příběhu pravý černošský nádech, směs doutníkového kouře, smutného blues a gospelů. Snad jen ten happyend mohl být méně rozesmátý. Tak už to má ale pan režisér rád.(26.10.2006)

Oscar 11 nominací: Nejlepší film, Kamera, Herečka HR - Whoopi Goldberg, Herečka VR - Margaret Avery, Herečka VR - Oprah Winfrey, Výprava, Kostýmy, Hudba, Masky, Píseň - "Miss Celie's Blues (Sister)", Scénář - A(4.3.2004)

Opravdu povedený film se skvělými herci (hlavně Goldbergová a Glover). Jen bych ani neřekl, že to je Spielberg. Vůbec mi to nepřipomínalo jeho styl. Ale to vůbec nemění nic na tom, že jsem se u filmu bavil. I když je trochu zdlouhavější.(1.5.2007)

Než se v Pištovi probudil žid, zkoušel to jako černoch. Předtím mu to nevyšlo s E.T., ani se žralokem, tak musel hledat doma. A ejhle, ono to zase funguje. Jak to ten Štefan dělá, že ať natočí, co natočí, vždycky je to super?(23.9.2009)