E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Já jsem tento film viděl poprvé až ve čtrnácti na německém satelitním kanále, aniž bych uměl německy, tak není divu, že můj první dojem z filmu nebyl nejlepší. Ani o mnoho let později, na tzv. 20-tileté výroční edici s trochou pochybných "vylepšení", mě film nedostal. Jde jistě o zdařilý film pro menší diváky, ale o žádnou revoluci se nejedná.(5.11.2003)

Tyhle infantilní dojáky nemám rád. Snad proto jsem odolal až do svých 27 let, než jsem film viděl. A upřímně, kdyby to ÝTÝ v půlce filmu zdechlo, bylo by mi to uplně šumák...(11.2.2010)

Hmmm... Svet, ktorý tu Spielberg vytvoril, dokáže vytvoriť len filmársky génius s veľkým "G". To, ako jednoducho a pritom pôsobivo charakterizoval "tých zlých" (zlovestná Williamsova hudba + kľúčenka), ako k tomu nepotreboval ani len pozrieť sa do ich očí a všetko pojal perspektívou dieťaťa... to dokáže len skutočný majster réžie, človek, ktorý sa pre toto remeslo narodil. Lenže... Hoci som tento príbeh prežil celým srdcom a vyronil som pri ňom nejednu slzu, stále mi tam chýbalo niečo viac, než len hromada úprimného sentimentu. Ten sentiment síce nebol ani zďaleka tak lacný a manipulatívny ako býva v mnohých súčasných filmoch, ale aj tak si nepomôžem. Niečo mi tam skrátka chýbalo. Niečo duchovnejšie, niečo hlbšie. Niečo, kvôli čomu milujem napríklad TIGRA A DRAKA (pri ktorom som takisto vyronil nejednu slzu).(20.5.2002)

Steven Spielberg je Bůh! Toto je jedno z klíčových děl jeho kariéry - dokonalost sama. Každý záběr kamery je dokonalý, každá nota od rovněž božského Johna Williamse je dokonalá, všichni herci (především ti dětští) jsou dokonalí - zkrátka jeden z filmů, kde vše sedí, kde nic nechybí a nic není přebytečné.(3.10.2003)

E. T. mě dokáže rozplakat a už proto si zaslouží u mě takový obdiv.(1.6.2008)

• - V roce 2007 byl snímek zvolen Americkým filmovým institutem jako čtyřiadvacátý nejlepší v historii. Od stejné organizace si film v roce 2012 vysloužil 3. příčku mezi nejlepšími fantasy snímky. (DaViD´82)

• - E.T. byl až překvapivě levný (na poměry tehdejšího "velkého bijáku"). Stál pouhých deset a půl miliónu dolarů. Z toho pouze deset procent rozpočtu padlo na makety a motorické loutky. To je mnohem méně než stály třeba makety obřího žraloka pro potřeby Čelistí o sedm let dříve. (DaViD´82)

• - Herci ani štáb nemohli mluvit s tiskem a ven nesměly proniknout žádné fotky mimozemského návštěvníka, dokonce ani slavný plakát noční oblohy s E.T. a Elliotem na kole. (EMMY)