E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Steven Spielberg je pan režisér a nejen díky tvorbě E.Týho potvrdil fakt, že patří mezi nejlepší tvůrce všech dob.(14.2.2012)

Spielberg je režisér, který umí skvěle pracovat s lidskými emocemi a má dar vyrábět rodinnou podívanou na míru. Zůstal v něm pořádný kus romantického kluka, který nikdy nepřestal mít rád pohádky a v dospělém věku si zkrátka začal své sny a představy z dětství plnit. Jeho E.T. -Mimozemšťan je pohádkou se zidealizovaným návštěvníkem z kosmu, s jakým se chtěla spousta dětí setkat. Slušný scénář, odpovídající rozpočet a pečlivá režie dělají z E.T.-Mimozemšťana dodnes nestárnoucí podívanou, kdy se nad mimozemským návštěvníkem dojímají děti i dospělí. V době vzniku to navíc byla fascinující triková podívaná. Celkový dojem: 60 %.(5.1.2010)

NFR 1994, Oscar 4 : Hudba, Zvuk, Vizuální efekty, Střih zvukových efektů + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Scénář . . . . . . . . Některé filmy můžete vidět jen jako dítě, bohužel ta doba už se nevrátí.(31.3.2003)

Hřejivé, hravé, spielbergovské. A nijak výjimečné. Ale prostě se to tehdy dokonale trefilo do vkusu diváků všech generací. Velká touha vrátit se domů, jedno velmi netradiční přátelství, jedno neskutečné dobrodružství a oblíbené motivy velkého dítěte z Hollywoodu. Legendární hudební motiv Johna Williamse a spousta schopných dětských herců k tomu. Právě proto, jak zásadní je ve filmu dětská perspektiva, dal si Spielberg s jejich výběrem záležet. Výsledek překonal očekávání: po premiéře se o tomhle kosmickém ztroskotanci šířila velmi silná zvěst a diváci utráceli ve velkém. A E. T. láká vlastně dodnes.(19.3.2016)

Pre-Pixarovská verze WALL-Eho kompletně na šrot:) Pane Spielbergu, to jste mě tedy opravdu dostal. Netušila jsem, že Stevenův kultovní film bude obsahovat tolik humorným momentů. "Itimu" jsem zkrátka podlehla:) Ta jeho očička, jak ťapkal, jak se kolébal, není rozkošinkovatělý?:) Samozřejmě nesmí chybět klasický Hollywoodský formát čítající výjimečné a silné přátelství mezi člověkem a jinou formou existence, druhou "tu zlou" stranu, která se snaží návštěvníka z vesmíru vypátrat a zkoumat, či na city hrající klišovité scény odloučení, ztráty a znovuzískání. Výkony dětských herců byly místy sice amatérské, ale co, vždyť byli ještě tak malinkatí:) A do toho všeho vyhrává krásná hudební melodie Johna Williamse. Kdoví, třeba skutečně existují takoví roztomilí a hodní mimozemšťané jako E.T.:) Pro spoustu lidí možná dost idealistická představa, ale kdo říká, že musejí být zákeřní, agresivní a vražední třeba jako Vetřelec?:)(21.7.2012)

• - Film se natáčel 58 dní. (M.B)

• - E.T. byl až překvapivě levný (na poměry tehdejšího "velkého bijáku"). Stál pouhých deset a půl miliónu dolarů. Z toho pouze deset procent rozpočtu padlo na makety a motorické loutky. To je mnohem méně než stály třeba makety obřího žraloka pro potřeby Čelistí o sedm let dříve. (DaViD´82)

• - V roce 2007 byl snímek zvolen Americkým filmovým institutem jako čtyřiadvacátý nejlepší v historii. Od stejné organizace si film v roce 2012 vysloužil 3. příčku mezi nejlepšími fantasy snímky. (DaViD´82)