E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Hřejivé, hravé, spielbergovské. A nijak výjimečné. Ale prostě se to tehdy dokonale trefilo do vkusu diváků všech generací. Velká touha vrátit se domů, jedno velmi netradiční přátelství, jedno neskutečné dobrodružství a oblíbené motivy velkého dítěte z Hollywoodu. Legendární hudební motiv Johna Williamse a spousta schopných dětských herců k tomu. Právě proto, jak zásadní je ve filmu dětská perspektiva, dal si Spielberg s jejich výběrem záležet. Výsledek překonal očekávání: po premiéře se o tomhle kosmickém ztroskotanci šířila velmi silná zvěst a diváci utráceli ve velkém. A E. T. láká vlastně dodnes.(19.3.2016)

Pre-Pixarovská verze WALL-Eho kompletně na šrot:) Pane Spielbergu, to jste mě tedy opravdu dostal. Netušila jsem, že Stevenův kultovní film bude obsahovat tolik humorným momentů. "Itimu" jsem zkrátka podlehla:) Ta jeho očička, jak ťapkal, jak se kolébal, není rozkošinkovatělý?:) Samozřejmě nesmí chybět klasický Hollywoodský formát čítající výjimečné a silné přátelství mezi člověkem a jinou formou existence, druhou "tu zlou" stranu, která se snaží návštěvníka z vesmíru vypátrat a zkoumat, či na city hrající klišovité scény odloučení, ztráty a znovuzískání. Výkony dětských herců byly místy sice amatérské, ale co, vždyť byli ještě tak malinkatí:) A do toho všeho vyhrává krásná hudební melodie Johna Williamse. Kdoví, třeba skutečně existují takoví roztomilí a hodní mimozemšťané jako E.T.:) Pro spoustu lidí možná dost idealistická představa, ale kdo říká, že musejí být zákeřní, agresivní a vražední třeba jako Vetřelec?:)(21.7.2012)

Jednoznačně nejnostalgičtější vzpomínka a rozhodně nejkrásnější filmová podívaná všech dob! Dodnes si živě pamatuji svoje první setkání s tímto mimozemským druhem, dodnes cítím tu nebetyčnou úzkost a úžas, který mě při něm provázel. Mráz, který mi běhal po zádech, když E.T. volal domů a slzy, které ´sem rojil, když se tam vracel. Tak takhle ´sem se seznámil se světem filmu. A právě takhle ´sem se do něj zamiloval. To díky vám, pane Spielbergu.(1.11.2005)

Nezapomenutelná pohádka pro velké i malé. Možná až příliš dojímavý příběh vyvolával vlnu emocí hlavně u dětí, které v 80. letech měly E.T.-ho za svou oblíbenou postavičku. Steven Spielberg umí zahrát na divákovy city.(1.8.2002)

Je mi trochu divně, když dávám přeslavnému E.T. - Mimozemšťanovi pouhé tři hvězdy, když jsem takto zatím ocenil pouze dva Spielbergovy filmy, z nichž jeden byl opravdu nepovedený (Jurský park 2) a druhý silně ovlivněný jiným režisérem (Poltergeist). Ale co naplat, musím být spravedlivý a E. T. u mne prostě nezafungoval. Jsem od přírody citlivka, takže nějaká ta slzička sice občas skápnula, ale stejně se "Ítýmu" nepodařilo překonat bariéru mezi obrazovkou a mou duší, příběh jsem přes veškerou jeho milost a příjemnou sentimentálnost jednuduše zhlédl a nikoliv prožil, což se mi zrovna u Stevenových filmů stává výjimečně. Možná bych k hlubšímu prožitku potřeboval víc společných eskapád Elliota a jeho vesmírného přítele, abych se s oběma mohl více sžít a více chápat jejich vzájemné souznění. Milé, upřímné či uslzené pohledy postav mi v tomto případě rozhodně nestačily.(27.2.2008)

• - Spielberg se k otázkám zda je E.T. mužského či ženského pohlaví vyjádřil v tom smyslu, že ani jedno z toho. Jde prý o stvoření na bázi rostliny. (DaViD´82)

• - Film s líbací scénou, který sleduje E.T. v televizi, je Tichý muž (1952) s Johnem Waynem a Maureen O'Hara. (džanik)

• - Samotný E. T. bol hraný hercom vo vypchatom obleku a dvomi rôznymi mechanickými výtvormi: bábkou, upevnenou na podlahu, a elektronickým robotom s 86 pohyblivými uzlami a so 40 rôznymi výrazmi tváre na štyroch vymeniteľných hlavách. (Tomco)