E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Nenene, cukrování a slzení se konat nebude, E.T. je zcela mimo můj zájem. Jenže je to prostě fajný filmek, a i když mi říká mnohem míň než to "E.T. volat domů", musí být na 60%.(28.5.2005)

To, že tento film nie je tu na čsfd v prvej cca dvadsiatke, nedokážem pochopiť. Dnes (7.2.08) som to videl znovu (asi desiaty krát) a zase som sa celý čas priblblo usmieval a na konci rumádzgal ako dážď. Ten film je proste filmová mágia v tej najrýdzejšej a najdokonalejšej forme. Najlepší detský film všetkých čias. Najsympatickejší emzák, aký sa kedy objavil na plátnach kín. Jedna z najlepších hudieb, aké kedy John Williams zložil. A rozhodne najlepší film s Drew Barrymore... ;-D(13.8.2006)

Nevidím jediný důvod, proč bych to nikdy nespící dítě měl v sobě potlačovat. Zvláště u tak jedinečného a dokonalého filmu, který nemá jediné slabé místo, odkud by se dal jeho mýtus nabourat. Do E.Tho vložil Spielberg celou svou duši a je to setsakramentsky znát. Stará láska a kouzla nerezaví...(6.4.2007)

Hmmm... Svet, ktorý tu Spielberg vytvoril, dokáže vytvoriť len filmársky génius s veľkým "G". To, ako jednoducho a pritom pôsobivo charakterizoval "tých zlých" (zlovestná Williamsova hudba + kľúčenka), ako k tomu nepotreboval ani len pozrieť sa do ich očí a všetko pojal perspektívou dieťaťa... to dokáže len skutočný majster réžie, človek, ktorý sa pre toto remeslo narodil. Lenže... Hoci som tento príbeh prežil celým srdcom a vyronil som pri ňom nejednu slzu, stále mi tam chýbalo niečo viac, než len hromada úprimného sentimentu. Ten sentiment síce nebol ani zďaleka tak lacný a manipulatívny ako býva v mnohých súčasných filmoch, ale aj tak si nepomôžem. Niečo mi tam skrátka chýbalo. Niečo duchovnejšie, niečo hlbšie. Niečo, kvôli čomu milujem napríklad TIGRA A DRAKA (pri ktorom som takisto vyronil nejednu slzu).(20.5.2002)

Hřejivé, hravé, spielbergovské. A nijak výjimečné. Ale prostě se to tehdy dokonale trefilo do vkusu diváků všech generací. Velká touha vrátit se domů, jedno velmi netradiční přátelství, jedno neskutečné dobrodružství a oblíbené motivy velkého dítěte z Hollywoodu. Legendární hudební motiv Johna Williamse a spousta schopných dětských herců k tomu. Právě proto, jak zásadní je ve filmu dětská perspektiva, dal si Spielberg s jejich výběrem záležet. Výsledek překonal očekávání: po premiéře se o tomhle kosmickém ztroskotanci šířila velmi silná zvěst a diváci utráceli ve velkém. A E. T. láká vlastně dodnes.(19.3.2016)

• - Na premiéře filmu (u příležitosti znovu uvedení do kin po dvaceti letech) dirigoval John Williams živý orchestr, který hrál kompletní hudbu k filmu během projekce. (DaViD´82)

• - E.T. byl až překvapivě levný (na poměry tehdejšího "velkého bijáku"). Stál pouhých deset a půl miliónu dolarů. Z toho pouze deset procent rozpočtu padlo na makety a motorické loutky. To je mnohem méně než stály třeba makety obřího žraloka pro potřeby Čelistí o sedm let dříve. (DaViD´82)

• - Spielberg při natáčení využil v obleku E.T.eho i chlapce, který se narodil bez nohou a naučil se chodit po rukou. Použit byl například ve scéně, kdy se E.T. opije a vrávorá po kuchyni. (Divočák)