Sociolog Víťa Jakoubek je tuctový třicátník, otec dvou dětí. O sobotách pomáhá tchánovi na chatě, přes týden obíhá obchody s nákupní taškou a v práci se marně pokouší uplatnit své znalosti. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol - prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých. Do jeho skutečné identity je zasvěcena pouze ředitelka školy, emancipovaná žena, které se očividně líbí. Zatímco Víťovi se začíná v bezstarostném světě maturantů líbit, jeho rodinný život se dostává do stále větších problémů a roztržka s manželkou Janou se stále prohlubuje. Mezi "spolužáky" tráví pořád víc času, jde s nimi na diskotéku, koupí si oblečení pro mladé, pomalu se sbližuje se spolužačkou Evou a poznává, že středoškoláci dospělými opovrhují stejně jako jejich názory a hodnotami. Situace se vyhrotí, když se třídou odjede na chmelovou brigádu a zúčastní se nočního tahu, při němž studenti zdemolují kolotoč. (TV Nova)

Master19

Výborně vystihnuté pocity člověka, který si uvědomuje, že už se nechová, jako zamlada. Je s podivem, že ačkoliv se možná trošku mění rekvizity, podstata je a bude pořád stejná... ()

zdenny

Nostalgická komedie, která je v určitých fázích trochu amatérsky natočená. Svou kvalitu ale má. A také vypovídající hodnotu, která nám říká, že za komunistů se neustále kecalo o ničem, dělaly se z toho velké závěry a vlastně se nikdy nic pořádně neudělalo a nezměnilo. ()

Kalidor_

"Valná většina dnešní mládeže již našla zodpovědný přístup k životu, existuje však ještě nejméně 50% těch, kteří životní zodpovědnost teprve hledají. Rád bych ještě dodal, že naše mládež je v jádru poctivá, zdravá....,ale na druhou stranu není zas tak poctivá ani tak zdravá, ale samozřejmě, že to má od nás.......no jo, prostě z nich vyrostou stejní blbci jako jsme my" :-)))) ()

mirec88

Vtipky fungovali perfektne, ale nech mi nikto nevraví, že si nikto z tínedžerov nevšimne 30-ročného chlapa medzi nimi. To je trošku pritiahnuté za vlasy. ()

Guzo

Až včera jsem to viděl konečně opravdu celé, ale o nic jsem do té doby nepřišel, lehce nadprůměr mezi komediemi. Nicméně musím říct, že některé scény jsou už kultovní a to poprávu (třeba skládání maturity :) ()

Kosmik 1

Příjemný a pohodový film na nedělní večer. Nic velkého nečekejte, takový (na české poměry) průměrný film, který neurazí, ale ani ničím nenadchne. Víťa na houslistu v restauraci: "Prosím Vás dejte nám pokoj!"....Víťa: "To je furt vynes odpadky, děti do školy, marná snaha o něco co je ještě marnější, nervozita, vynést odpadky"...Hostinský: "Ještě jedno?" Víťa: "Nech to tady všechno!" - Jo tohle je super hláška!! :-D ()

PollyJean

No…těžko se vracet do hrobu, když je člověk ještě živý…ledacos se povedlo tomuhle filmu celkem trefně vystihnout a proto mu člověk odpustí i těch pár nepravděpodobností, kroků mimo a hluchých míst. ()

Autogram

Omladnúť o dvadsať rokov a naplno sa celou dušou a telom vložiť do samostatného sociologického výskumu je pre klasického lúzra v manželstve najskôr ťažké, ale neskôr splneným snom. Problémy a pocity muža v prechode boli asi rovnaké aj pred revolúciou a tak by sa pred štyridsiatkou mal buď vrátiť do hrobu alebo chytiť druhú pubertu. Osemdesiatková atmosféra filmu je výborná a rola je pre pomerne nevýrazného herca Šteindlera ako písaná priamo na telo. Množstvo dobrých vtipov a kultových hlášok mi tiež pripomenulo mladosť a detstvo. –––– Copak tohle je nějakej život? Takhle sis ho představovala? Vynes odpadky, pŕines prachy, vyzkoušej děti, odpadky ven, děti domů, vydělávej, vynes odpadky. Vždyť my se vůbec nedokážeme spontánně radovat. –––– Víťo, tvoje ségra má hezky zařízenej byt. ()

Čtec

"Prosímtě udělej něco! Udělej něco! Nebo mě zejtra tasí!" ... Kdyby se dalo dát 6 hvězdiček, tak bych je klidně dal. Tohle je film, který nedokážu vynechat, kdykoliv ho v televizi dávají. Je v něm spousta dnes už neaktuálních reálií z perestrojky konce 80. let, ale to mi vůbec nevadí. Hlavní osa příběhu stále bezchybně funguje a Víťa Jakoubek - kterému je něco mezi 19 a 21 roky, vlastně přesně 22 - v podání Milana Šteindlera je famózní. Mám rád jeho naivně civilní herectví a Víťa je jeho nejlepší komediální role. ... "Víťo, vždyť ty nevypadáš ani jako vekslák, ani jako depešák, ani jako somrák... ale jako můj fotr..." ()

venca163

"Ahoj Víťo, kdy už se konečně otevřeš a přijdeš mezi nás?" | "Valná většina dnešní mládeže již našla zodpovědný přístup k životu, existuje však ještě nejméně 50% těch, kteří životní zodpovědnost teprve hledají." | "Proč tak řvou?" - "Nevim, asi se hlásí o svá práva." | "Posiluje na erárním zařízení, jak činí každovečerně." Ale je třeba říct, že druhá půlka byla ucouraná a muzika na přesdržku. (75%) ()

blackkocour

možná by název filmu odpovídal podzimní sklizni a sračkových hororů, ale nenechte se zmást. Jako výpovědní hodnotu tamnější porevoluční době a mládeže, se dá tenhle film aplikovat i do současnosti, jen na to, že ta minulá mládež zplodila ještě horší mládež, krom chřipky na mě dolehla ještě i boomerština, kurva. ()

solskjaer

Šteindler dokázal téměř z ničeho vykouzlit nesmírně zábavnou komedii o dospívající mládeži a hlavně s úplnou přesností vystihnout atmosféru maturit. ()