krokodlak

Sice jsem trochu postrádal freudiánskou grotesknost následujících Švankmajerových filmů (které mě, na rozdíl od kritiků hlasujících o nejlepších polistopadových snímcích, oslovily více), neboť jde vlastně spíše o expresionistické než surrealistické dílo, avšak vzhledem k věcem mezi nebem, zemí a peklem nemohu jít pod pět hvězdiček. Film je totiž strhujícím testamentem geniálního (a i přes svou popularitu vlastně poněkud nedoceněného) herce Petra Čepka, který se již těžce nemocný rozhodl věnovat zbytek svých sil tomuto i pro zdravého herce vysoce náročnému počinu. Vidím tu pozoruhodné paralely se závěrem života a díla Davida Bowieho. Je vůbec milým paradoxem, že zrovna Švankmajer se svým spíše loutkohereckým přístupem dokázal opakovaně nabídnout hercům jejich životní příležitosti, asi je to dáno odbouráním superega a ega, což se překrásně projevilo kupříkladu u zdivočelého Jana Třísky v Šílených. Svou poslední a taktéž dosti pikantní roli v Lekci Faust odehrál i někdejší Přednosta stanice Antonín Zacpal, kterému s pokročilým věkem přibylo mnoho charismatu, a pěkně sugestivní tu byl i Jan Kraus. Vizuální složka je jako vždy u Švankmajera okouzlující, akorát by možná animace mohlo být o něco více. Rozbor obsahu ponechávám raději povolaným faustologům. ()

Weissik

Švankmajer se pozná. V tomto filmu jsou prvky, které jsou pro tohoto režiséra typické: detail na ústa během jídla, přehnané zvuky, malé množství mluveného projevu a samozřejmě animace. Nemůžu si pomoct, ale ať sleduji jakýkoli Švankmajerův film, nemám z něj dobrý pocit. Tento režisér umí působit na pocity. Kdo by se také bál u jiného filmu, kde poskakuje loutka čerta a blekotá. Já teda určitě ne. :D ()

Romadoor

Neskutečně přesvědčivé spojení mystiky a reality. Takový oživlý (spíš oživený) Meyrink. Myslím, že ani mistr Š. nečekal takový nářez - nejspíš byly hvězdy v efektivním posazení když se to točilo. Občas někde v Praze vlezu v naději na levnou kalnou desítku z vody z Vltavy do nějaké přičmoudlé uličky nebo dvora a za některým z horních oken vidím černou kočku a potom tvář.......a najednou nevím jestli vydržím nepodepsat ()

Alden_Larson

Přiznám se, že jsem tento film úplně nepochopil, i tak ale musím uznat, že byl velmi zajímavě zpracovaný. Děj, i když mi místy přišel trochu matoucí, měl několik pozoruhodných momentů. Herecké výkony byly velmi dobré. Prezentace byla taky velmi dobrá, použití neobyčejně velkých loutek a stop-motion animace se mi moc líbilo. Hudby měl film málo, i tak se mi ale hudební doprovod líbil. 6/10 ()

Modeus

Pan Švankmajer opět potvrdil své kvality, výborný Petr Čepek, zajímavá atmosféra, příběh dávající prostor k vlastním úvahám. ()

Skretule

Jsem rád, že český režisér dokázal tak umě zfilmoval Fausta a já v tomhle filmu pokaždé najdu něco nového. Navíc Petr Čepek v hlavní roli a fámy o vlivu filmu na jeho smrt dodávají celku jakýsi transcendentální punc. ()

Kakofon

Surrealismus a Faust? Proč ne! Tady se to povedlo na výbornou. Předposlední film s vynikajícím Petrem Čepkem. 100% ()

Dvojirakri

Občas se stane, že se herec nedožije uvedení filmu ve kterém vystupuje. Zcela výjimečné ale je, pokud jde o herce v hlavní roli. A to slovo hlavní bych zde podtrhnul, Petr Čepek je zde i jediný koho zde uslyšíme, protože propůjčil svůj hlas i loutkám. Na hercově vzezření, jeho výkonu činoherním ani hlasovém není znát postupující zákeřná nemoc, naopak, troufám si říct že jde o jeden z největších výkonů které kdy před kamerou předvedl. Celkově jde ale o poměrně náročné dílo, které jsem zvládnul až na třetí pokus a ještě mi nějakou dobu leželo v hlavě co o něm vlastně napsat. Divák, pokud přistoupí na režisérovu hru, je uhranut tím co se na obrazovce děje, i když všemu nemusí rozumět. Je tedy lepší se nejdřív s legendou o Faustovi seznámit a pak pro něj možná bude film stravitelnější. I bez toho ale laskavý divák jasně rozpozná, jaký pomník režisér Švankmajer s hercem Čepkem postavili, jeden druhému, Faustovi i Goethemu. ()

sister

Já vím, že tohle je určitě moc chytrá adaptace, ale ta náročná kombinovaná forma byla prostě nad moje divácké možnosti. ()

angroment

Film má pomalejší tempo. Není tu kladen důraz na rychlý spád či dějové zvraty. Díky tomu mají tvůrci větší plochu pro kreativní tvorbu a vytváření specifické atmosféry. Rozhodně není určen běžnému diváku. Plno úžasných režijních nápadů, skvělá práce se zvukem. ()