bloks

Druhý celovečerný film Švankmajera a znova kvalita. Spojenie bábkového, animovaného a hraného filmu v celok. Mimoriadne zahral Čepek. Občas film pripomínal horor a občas je dosť komplikovaný. ()

MorsAtra

Hodně zajímavý film, u něhož je potřeba hodně přemýšlet. Některé scény jsou pro mě velmi komické (běhání staříka s lidskou nohou po městě). Švankmajer opět film vyšperkoval výbornými animacemi z nichž nejvíce si vychvaluji ty, kde hmota na sebe bere podobu člověka. 98% ()

wopizura

Za mě je tenhle film po Alence druhou nejlepší švankmajerovinou. Škoda, že opět nikde nevidím jméno animátora Bedřicha Glasera, jehož rukama prošly všechny animované záběry oceněné Českým lvem. ()

APLSMLS

Ajéje, tady někdo experimentoval... Umělecké plky stranou, filmově to bylo hrozně protivný a většinu jinejch večerů bych to nedokoukal (a to jsem tolerantní, trpělivej a zvědavej divák, kterej se ve všem snaží něco nacházet - daleko od mainstreamovýho vzorku). Je mi jasný, že se do toho vložilo hodně práce a přemýšlení, to tomu neberu (symbolika atd. - btw. zajímalo by mě, co představoval dědek co furt všude tahal s sebou tu nohu?), ale z dnešního pohledu je to strašná vykopávka. Loutky nesnášim, a přesto byly mezi atributama tohohle filmu ještě ta snesitelnější záležitost. Ten divnej fetiš zapojování předmětů (ošklivejch), doplněný debilní hudbou i zvuky a hnusnou atmosférou, z toho by jeden rodil. Ať jen neremcám, když už se přistoupilo k dialogům (větší část filmu se skoro nemluví), ty byly na místě a aspoň trochu vtáhly do děje.Švankmajer není můj šálek čaje, ale pro zájem v Goethově předloze to pro mě furt bylo snesitelnější než ta hrůza Otesánek. ()