Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

bublajsa

Už víte, proč je lepší snídat doma? Co se může stát, když číšník včas neobslouží hosty? Co do úst, když je lednice prázdná? Snídaně je pohodově vtipná a napínavá. Oběd pobavil nejen skvělou pintou. A večeře potěšila ten zvrácenej kousek mý duše ... Teď už vím, že mým oblíbeným hrdinou ve Švankmajerových dílech je Jazyk. ()

kobejn

ano, stravování je vskutku nechutný a groteskní rituál, alespoň z pohledu JŠ...nejlíp se povedla bufetová snídaně... ()

Popluh

1. část 4* - po Tma / Světlo / Tma už jsem nad Švankmajerem málem lámal hůl, ale první část Jídla je prostě super. Konečně Švankmajer dokázal ten svůj osobitý styl přetavit do něčeho, co mě dokázalo zaujmout a místy i zakroutit hlavou nad skvělým provedením. 2. část 3* - opět nesmírně osobité a povedené, ale tentokrát už mi celkový nápad nepřišel tak dobrý a nosný jako v případě první části, ale za poslední "badass" pohled Jana Krause jsem ochotný uvažovat o přidání čtvrté * :D 3. část 2* - tak aspoň tady Švankmajer nezklamal a opět se se mnou totálně minul___podtrženo sečteno - 3* ()

befelemepsvz

Moje první seznámení se Švankmajerem a málem sem z toho upad. Tak intenzivní zážitek toho, kam až film může proniknout, sem od té doby snad nikdy neměl, nebo alespoň ne tohohle charateru. ()

Pierre

Stačilo jenom zírat, vychutnávat si tu svéráznost a ty krásné nechutné nápady. A vzhledem k tomu, že jidla není nikdy dost, nejlepší je oběd. ()

J3dla

Nelze upřít Švankmajerovi jeho originalitu a nápaditost, ale pro mne bylo Jídlo hlavně nechťárnou prvního kalibru. Alespoň jsem zjistil, z čeho se dělá španělskej ptáček :). ()

reqiuem

Jan Švankmajer je člověk se kterym bych na jídlo nešel, prt kdybych věděl, co se mu při tom honí v hlavě...jelikož už interpretovali jiní, tak nemá cenu dál rozvádět stotožňuju se s komentářem dzej dzej /edit:akorát u večeře je hezky vidět, jak pro někoho může být příprava jídla mnohem důležitější než jídlo samotné a pak už je mu úplně jedno, co vlastně jí... ()

togaf

Nedoporučuji shlédnout tento gastronomický film před jakýmkoli jídlem. Pokud ovšem držíte dietu, je to jiná. Skvělé pointy po každém jídle jako zákusek! ()

CageDepp

Švankmajer mě překvapil. Určitě je tohle nejlepší co kdy natočil. Je vidět, že s postupem času dostal rozum a kolem roku 1990 natočil i koukatelný věci. ()

Suzana

Opravdu gurmánský zážitek! Úroveň stolování, jídlo jako čistá konzumace, jídelní pseudosnobismus a ochotní číšnici - věci, které jsou stále k vidění v kdejakém jídelním a restauračním zařízení zobrazuje Švankmajerm originalním, ale pravdivým způsobem. Ostatně, pro takovéto zážitky nemusíme chodit daleko. ()