Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

easaque

+4* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat jeho dílka. Jídlo patří k posledním jeho kraťasům a jsou v něm použity všechny známé techniky z dřívějška. Já ho nepovažuji za jeho nejlepší surrealistickou práci, ale na 4 hvězdy to má. Nezkušeným doporučuji a přeji dobrou chuť. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

MarekT

Trochu mi to připomíná Byt, nicméně pokud mám srovnat kvalitu s tímto filmem, první jmenovaný pokulhává. Dle mě nejlepší Švankmajerův krátkometrážní film, kde mě nejvíce pobavila část všežravá s Janem Krausem, a kterému z hlediska výsledného hodnocení neublížila ani závěrečná slabší část. No a vím také, že se říká, že lidé nejsou stroje, ale přesto po tomto filmu mám určité pochybnosti, fungovat by to totiž mohlo... P.S. Sledování jsem si schválně načasoval na včerejší večeři a překvapivě jsem žádný naturalistický pocit nezachytil. ()

zette

Snidane je hodne zdarila. Nelze Svankmajerovi uprit originalitu a zajimave zpracovani, mnohdy ale jde az za hranici vkusu a myslim, ze mnohdy zcela zbytecne. ()

angel74

Jan Švankmajer opět předvedl, že studnice jeho nápadů nevysychá. Ani jedno jídlo, které mi naservíroval, bych si sice nedala, zato jsem se skvěle bavila. Nejvíc asi u oběda s Janem Krausem, i když všechny pokrmy byly hodně výživné. (100%) ()

Aquarius

malý postreh : Skúste si tento film pustiť bez zvuku a uvidíte/uslišíte, že vám nepríde skoro vôbec nechutný. Zvuk je holt polovica filmu, na to prišiel už David Lynch a jemu podobní. ()

LeoH

Surrealistické výrazové prostředky slouží zcela nesurrealistickým účelům. Napoprvé může Jídlo šokovat i znechutit, ale z toho jeden vyroste, pak se nějakou dobu baví vymýšlením interpretací a nakonec v něm třeba zůstane pocit, že je to sice ohromně povedená, zkušeně provedená a vůbec ne plytká, ale přece jen hlavně hříčka. ()

jedna_vrana

Vyhnúť sa pozeraniu pred raňajkami, nepozerať pred obedom a neprípustné pred večerou. Na raňajky striedmo, obed - treba zaplniť večne prázdny žalúdok a večera je pre ozajstných gurmánov. Zhrnutie - o ľudskej posadnutosti jedlom. ()

Master19

Máloco se vryje do paměti tak silně, jako právě "Jídlo". Snídaně je veskrze geniální, oběd maximálně strašidelný a večeře hodně překvapivá. Nedoporučuju však, jako seznámení se Švankmajerem. ()

LEGACY

Výcuc z nitra volnomyšlenkářského umění českého surrealismu v té nejryzejší podobě, ovšem, musíte být z toho správného těsta. Jinak, kolem a kolem, je to takový mišmaš povídání o pejskovi a kočičce v alternativním trojobale, stejně jako v pohádce se né všichni mohou cítit nejlépe - po tom všem. Jedno je jisté - Švankmajer si vysloužil můj zájem o jeho tvorbu, že by česká filmografie přece jen měla nějaká ta želízka? ()

jefff

Nic děsivějšího jsem dlouho neviděl teda...Snídaně je opravdu překypující fantasií, kterou zde švankmajer trovna nešetřil. Oběd je asi nejlepší. Ten konec mě opravdu přikoval. Večeře je sice nejslabší přesto mi docela zamrazilo na zádech. Opravdové umělecké dílo!!! ()

U.Tarare

Snídaně delikatesní, oběd méně lahodící mému oku a večeře mi přišla jako přejídání, nežli třešnička na dortu. Proto tedy za 60% ()

miklaras

Nedoporučuji sledování osobám se sklony k mentální anorexii. Švankmajer umí dát pokrmům skutečně epicky nechutný charakter, ze kterého se chce blinkat i otrlým povahám. ()

Zagros

Se Švankmajerem zatím moc zkušeností nemám, tak nemůžu si Jídlo srovnat s jinými jeho filmy. Invence je opravdu na vysoké úrovni. Nápadů je zde spousta, provedení zajímavé a pointy povedené. Přesto se mi tohle krátké dílo nelíbilo. Vcelku na mě působí spíše depresivně až hororově. Použitá animace mi k srdci také nepřirostla. Dokáži však pochopit vysoká hodnocení, ovšem také rozumím těm nižším. Za sebe bych dat tři hvězdy s tím, že se se Švankmajerem ještě někdy zkusím potkat. ()