Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

reditelka

Jeden z nejlepších Švankmajerů, co jsem viděla. Opravdu chytlavé a napínavé - od nechutné snídaně, přes šílený oběd k perverzní večeři. Každopádně u toho nejezte :-) ()

Stružák

Snídaně byl fakt takovej předkrm toho, co přijde. (***) Jan Kraus exceloval při obědvání, tam ta pointa je naprosto suprová. (****) Naopak bez večeře bych se klidně obešel. (*) ()

Anderas

Nejšvankmajerovější švankmajerovina ze všech švankmajerovin, kanibalistická lahůdka pro skutečné gurmány, ohlodáná kost surrealismu, věčně hladová česká držka, tři stupně absurdity, ranní pochoutka z desinfikovaného výtahu, naturální oběd Strausse, Krause a toho třetího, Abendessen nevýdaných dobrot čerstvě připravených. Mňam, mňam, mňam, co jen si dnes dám? ()

Arach.No

i když jsem při tomhle filmečku zrovna obědval, chuť mě nepřešla. Ale Jídlo mě strhlo, a rozhodně stojí za zamyšlení. ()

Landauer

Naprosto geniální film o tom, jak se lidi žerou. Ať už zprostředkovaně (Snídaně), kanibalsky (Oběd), či rovnou sami sebe (Večeře). ()

orkadimenza

Kapitoly odlišné jako voda a oheň. Snídaně těžká a zároveň lehká, záleží na tom, z jakého pohledu se to vezme. Člověk jako automat? No, nechtěl bych vidět ty vnitřnosti. Při 2. zopakování už vědomost pointy začala nudit, takže jen průměr...3*. Zato oběd byl velmi vydatný, jak porcí, tak zážitkem. Rčení "jste to co jíte" se zde zároveň mění i na "jíte toho kým jste", noblesa v podání Krause s chudobou Pavla Marka byla předvedena ukázkově, ovšem to, co mě rozsekalo, byla závěrečná pointa...5*. Večeře mě nestihla řádně nasytit, byla příliš krátká a řekl bych dodělaná do poloviny. Šulín a kozy stály za to, ale pak rup, a už byl konec...2* Celkem 65%. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Tak na toto úžasne absurdné dielo som čumel ako teľa na nové vráta, a to od prvej až do poslednej chvíle. Úchvatná vizuálna forma, pôsobiaca veľmi nevšedne (živí herci, čo zároveň vyzerajú ako animovaní), nekonečná smršť krásne šialených nápadov, občas poriadne morbídnych. Švankmajer do tohto ironického diela o stravovaní vtesnal vlastné skúsenosti týkajúce sa jeho postoja k jedlu (ten sa časom u neho menil od nechuti až k posadnutosti). ()

Oyer

Vynikající záležitost. Takto udělat plnohodnotný alespoň hodinový film, dávám snad plný počet hvězd. Dokonalá záležitost plná vtipných nápadů. ()

laserr

Velmi vtipná snídaně, kde je pointa sice očekávatelná, ale přesto velmi vtipně udělaná, následovaná opravdu vydatným obědem, kde je pointa jasná téměř od začátku, přesto je však naprosto geniální, díky pojídání židlí a stolu a díky hereckým výkonům, a zakončena výbornou, ale velmi velmi nechutnou, večeří-prostě klasická plná penze ala Švankmajer. PS: Zkuste u toho jíst, zážitek je náhle o to větší. ()

JoVanGogh

Zo všetkých Švankmajerových filmov mám k Jedlu špeciálny vzťah. Jednak preto, lebo to bolo to prvé, čo som z jeho dielne videla a tiež preto, lebo ma zaujalo svojím zmyslom pre humor a akým sarkastickým a neuveriteľne vynaliezavým spôsobom tu zobrazuje nenásytný a konzumný spôsob života dnešnej spoločnosti. Pixilácia je samozrejme zvládnutá majstrovsky. ()

RedHot

Surrealista řádí naposledy a se stylem. Nikoliv klišovitě, nýbrž dokonale vyváženě a vkusně, vtipně a mimořádně. Sežral jsem mu to i s navijákem. A dostal jsem u toho hlad, přiznám se. ()