Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

lsd

Zde by fakt mělo stát varování Najezte se před shlédnutím. Po Jídle vás opravdu přejde chuť k jídlu. Pro mě bylo vrcholné celkem zajímavé pojetí oběda :). První shlédnutí je nejspíš nejlepší, ale i pak to pohne žlučí. ()

sandis

Tak tohle mne nezaujalo. První scénka ještě jde. Druhá je o něco slabší. A poslední je už úplné bezobsažné vaření z vody... Bohužel... ()

Ukubumbahoo

Snídaní si projde každý, oběd je pak vydatný a večeři si vklidu pořádně vychutnáme. Konzumní společnost nechápe a jak se říká " sme pořád jen to, co jíme". Ňam ! ()

nopud

Pamatuji si, jak jsem si to pouštěl, když mi bylo 5 let na VHS a teď jsem se bál, že už to nikdy neuvidím. God save the YouTube. Úžasné. ()

Sosak

Tenhle Švankmajerův filmík jsem viděl opravdu hodněkrát a psal k němu i rozbor u přijímaček na FAMU :) Nemůžu tedy dát jinak, než pět hvězd, protože je to vážně jedno z nejlepších děl, jaká Švankmajer natočil a téma jídlo rozebírá hned z několika stran. ()

artuš

Pořádny film, pro ty, kteří rádi jí. Cajthamlová by se zbláznila, kdyby ten film viděla. Ale já jsem učiněn hlad, když jsem ho viděl. ()

hloupej honza

Říká se, že hlad je nejlepší kuchař...Jak to vidí Jan Švankmajer, uvidíte v tomto vynikajícím snímku, který se dělí na tři části dle našich stravovacích návyků. Snídaně; jídlo, které jíme po ránu zcela automaticky. Je zde vyobrazen celý cyklus snídajícího muže v automatu, na který čeká dlouhá fronta lidí. Oběd; čas, kdy už jsme velmi hladoví a snědli bychom snad cokoliv, bohužel jen někteří z nás jsou, při tom hladu, schopni dodržovat stolovací kulturu. A nakonec večeře, kterou si chceme náležitě vychutnat a pokud snad vaříme, tak do toho dát i něco ze sebe. Mistrovská animace Jana Švankmajera, vynikající práce s animováním živých herců. Některé záběry mohou být pro někoho poněkud nepříjemné např. chroupání porcelánu, strkání prstu do oka, či pojídání svých vlastních genitálií...což bylo i na mě moc, ale byl jsem rád, že si to režisér včas uvědomil a odháněl kameru pryč. Určitě stojí za to vidět. ()

boni

První Švankmajer, který v mých očích dokázal vyplout z vod povrchnosti a konečně nám naservírovat opravdový zážitek. Jiná jeho díla jsou hezká jen na povrchu a schovávají svoji plytkost za bizarně krásné surrealistické pozlátko, bez jakékoli hloubky a jakéhokoli poselství. __ Nejvíce se mi líbila paralela ke konzumní společnosti, silné čtyři hvězdy. ()

LuiCJ

Veľmi zvláštny film. Ide aj o úplne prvé dielo, ktoré som od českého filmára Jana Švankmajera videl. Surrealistický pohľad na tri hlavné chody počas dňa. Animácia a celkovo spracovania je veľmi zaujímavé. Kombinácia živých hereckých výkonov a stop-motion. Tiež sa mi páči ako je to rozdelené na jednotlivé časti dňa. Každá z nich je jedinečná a hlavne neskutočne originálna. Tento snímok má v sebe veľmi čudný humor. Bizarne vyzerajúce scény s perfektne zladenými zvukovými efektami a hudbou. Príbeh, ktorými niekde vo svojej hĺbke ukrýva posolstvo, pochádzajúce zo života samotného režiséra. ()

Micka

Když jsem tento počin viděl poprvé, tak už jsem Švankmajera docela znal. Ale i tak jsem zíral s otevřenou pusou.... Marně jsem hledal jak tomu dát 6* :))))))))) ()

Godhaj odpad!

Intelektuálně je to možná na výši, možná je to vysoce umělecké, ale mě se to popravdě nelíbilo až tak, že se mi to hnusilo. Jednotlivé příběhy se za každou cenu snaží být šokující a provokující, to je však ale vše. Celou dobu jsem trpěl nehoráznou nudou, ze které mě nevytrhly ani vizuální (nechutné) nápady. Přesto, že je vidět, že si na tomto díle autor skutečně vyhrál, nemůžu dát za můj zážitek vyšší hodnocení než odpad ()

vetsinezobri

A to přidávám jednu za zajímavé zpracování, šestnáct minut se mi zdálo až moc. Chápu, co tím chtěl básník říci, ale mě to zkrátka nedostalo. ()

sima275

Tak na tenhle film jsme se dívali taky ve výtvarce. Sice kdyby mi někdo předložil přede mě takovou snídani, oběd nebo večeři, tak bych ji asi nejedl, ale film byl natočenej doopravdy dobře. Nejvíc se mi asi líbila večeře, potom snídaně a oběd byl docela nudný. Za oběd hvězdička dolů, jinak tohle byl geniální filmeček a vidět Krause tak mladého je taky docela sranda. 80% ()