Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

berg.12

Ano, v době, kdy jsem tohle v kině viděl, mi bylo přesně tolik, abych tomu dokonale uvěřil. A i po těch letech musím konstatovat, že je to vážně povedená záležitost. ()

MM_Ramone

Ano, je to rozhodne zaujímavý počin dnes už všeobecne známeho a vysoko nadpriemerného režiséra Jana Svěráka. Človeka, ktorý má na konte nejeden výborný snímok a množstvo prestižných filmových cien. Ale prosím uvedomte si, že sa stále jedná len o krátky absolventský film, v ktorom vystupujú samí neherci. Čo je do oči bijúce. Ten starý pán, v úlohe sprievodcu členov vedeckého teamu, je otrasný. Je nefér voči iným dielam hodnotiť tento mini film tak vysoko ako sa mu tu dostalo. Ja dávam "Ropákom" len dve hviezdičky. ** ()

D.Moore

Velmi slibný začátek Jana Svěráka. Jako malý jsem si opravdu myslel, že ropáci existují a bylo mi za ně smutno. Dnes mě na Ropácích s velkým R baví především ta jejich kousavá ironie, nicméně o myšlenku nepřišli, ta platí dál. Bohužel. ()

Davies182

Fantazie. Rozplýval jsem se blahem. Jan Svěrák by natočil nejlepší český celovečerní horor vůbec - nechápu, že k tomu dodnes ještě nedošlo!! ()

Xmilden

Pseudokument o fiktivním živočichovi. Některé hlášky umí říznout do živého, ale čekal jsem větší parádu, když je to tak opěvované. 60% ()

Ampi

Krátký film za který zaslouženě dostal voják základní služby podporučík Pohraniční stráže Jan Svěrák studentského Oskara. Příjemně potěšil kritický úsek Louny - Slaný pro převoz ropáků do Prahy. A stálé jsou lidé, kteří věří, že ropáci existuji. ()

kinej

No zase takový zázrak to není, ale rozhodně zde Svěrák poukázal, že je opravdu talentovaným režisérem a ne jen synem svého slavného otce. ()

filmfanouch

Aneb jak z něčeho tak podivného může vzniknout něco tak zajímavého... Jan Svěrák je už léta jeden z nejlepších českých režisérů což dokázal už u svého debutu. Svěrák za málo peněz zvládl natočit dobrý kraťas který má výborné tempo, výborně vymyšlený druh ropáků, výborně si hraje s češtinou (což je zvykem u Svěrákova otce Zdeňka Svěráka) a především má sympatický humor. Na 20 minut dost dobrá práce ve které šlape dokumentární nádech i hudba. Otázka jak by to fungovalo v celovečerním formátu PS: Postava Nedbala je komediální zlato. ()

Big Bear

Podle Honzy Svěráka by mohla i slavná BBC točit dokumenty o divokých zvířatech :-) ! Neskutečná záležitost natáčená v neskutečném prostředí. Sám jsem se jeden čas v oblasti Libkovic (těžaři zbouraná vesnice stojící na ložisku uhlí) pracovně nějakou dobu pohyboval. To prostředí zatopených jam, odkalovacích páchnoucích lagun, šachet, větracích průduchů i rekultivovaných ploch... Moc bych za to nedal, kdyby tam Ropáky skutečně jednou někdo objevil. * * * * * ()

GilEstel

„S nalezencem zacházíme podle zkušeností s mláďaty jiných živočichů. 92 oktanový benzín je to nejlepší, co máme.“ Originální myšlenka, na jejímž základě by šlo natočit i celovečerní béčkové sci-fi. Záběry povrchového dolu a zdevastované krajiny dodávají filmu punc přidané hodnoty. Kvalitní absolventský film. ()

mchnk

Ókolo Móstu cestička, ókolo Móstu cestička a na ní se šédiví a na ní se šédiví chémička, šel jsem tam tůdy jedenkrát, šél jsem tam tůdy jedenkrát, viděl jsem tam rópáka, viděl jsem tam rópáka v blátě stát... Zdravím všechny spoluobčany z Mostecka. Tak takto nějak by se mělo upozorňovat na ekologické problémy naší planety. Jednoduchý krátkometrážní diktátek, který má v sobě filmovou kvalitu předlistopadové doby a takovou lehkou naději na možnou novou vlnu, která v 90tých letech přišla jen částečně. Aniž by Jan Svěrák mohl předvídat události roku 1989, pustil se do filmového novátorství, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby listopad neproběhl a nadále by se točilo, bez nutnosti výdělku filmu. Zpracování je 100%. Vypravěč a zúčastnění neherci v čele s panem Nedbalem, které ho si snad Svěrák vypůjčil od Schorma z povídky Dům Radosti, jsou opravdu výborní. Svěrák pokračuje v kvalitní rodinné tradici, která byla, je a bude vždy velkým příspěvkem do naší kinematografie. ()

pornogrind

Už jsem to kdysi viděl ale vůbec jsem si to nepamatoval. Sice nemůžu říct, že je tenhle fiktivní dokument o fiktivním živočichovi špatnej ale za mě to není ani nic převratnýho. ()

kingik

Jan Svěrák ve svém studentském, potažmo debutovém krátkometrážním snímku, dokázal vytvořit iluzi, že živočišný druh Ropáci skutečně existuje. Dal si záležet ve svých důkladných režijních postupech, které přirozeně postupem jeho režijní kariéry ochably. Oproti tomu mě nedokázal zaujmout naplno svým příběhem, který je zhusta točen dokumentární formou,která mě nikdy neoslnila a není mně ničím blízká. Když k tomu připočtu, že "vzácný" živočich je také vzácně pozorován, a to převážně v noci, tudíž si ho nelze dostatečně prohlédnout, vychází mně z toho na tehdy čerstvého absolventa FAMU velice slušný snímek, který na poprvé dokáže překvapit a stejně rychle při druhém zhlédnutí poměrně rychle odezní. Tedy v mém případě ano. Kdyby ale takhle kvalitně režírovalo víc našich režisérů, tak by česká kinematografie mohla slavit. 60% ()

Jordan

niet nič, čo by ma potečilo viac, než fiktívne, mystifikačné a recesistické dokumenty; tento má navyše nadčasovú myšlienku, univerzálnu a nečudo, že dostal študentského oscara - predsa len, američania majú s ropou svoje skúsenosti, toto ich jednoznačne muselo zaujať; ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)