Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

stilgar1

Jako absolventský film je to opravdu pecka a jinak je to velmi povedený pseudodokument :) A úplně nejlepší z celého filmu byl ten starý děda se svou hláškou "a jsou v prdelííí" :D :D Ale teda klobouk dolů, pane Svěrák ;) :) 8/10 ()

Kothy

Zvláštní fiktivní dokument z oblasti podkrušnohorské pánve a zároveň Svěrákova prvotina. Chápu určitou kritiku neekologie socialismu, ale jinak sem tam toho asi moc nenašel... "A jsou v prdeli." :D ()

swamp

Tuhle Svěrákovu FAMU hříčku jsem poprvé viděl na videokazetě v hodině zeměpisu jako ekologický příspěvek. Hrozně jsem byl tedy zvědav, jestli mě osloví stejně i po mnoha letech..a stalo se tak. :) ()

Slarque

Když jsem tenhle mystifikační ekologický dokument viděl v patnácti, tak jsem na to tvůrcům skočil. ;-) Jan Svěrák tehdy přišel s výborným nápadem a přesvědčivou formou zpracování. A díky svému námětu je film nadčasový. ()

Chrustyn

Působivě natočená a věrohodně vypadající mystifikace o jednom záhadném českém tvorečkovi. Start Honzy Svěráka. ()

marhoul

Bezvýhradných pět hvězdiček. Zasloužený studentský Oscar. Já naprosto chápu světový ohlas a i to, že se našli v cizině lidé, kteří Janovi skočili na špek a ropáky mu uvěřili. Našinec věděl přesně, našinec má smysl pro humo, vyrostl na jinačích srandičkách, ale venku to musela být tehdy solidní show. :) ()

Šandík

Stoprocentní Ropáci nejsou, ale osmdesátiprocentí určitě. A že jde o absolventský film? O to větší je to zázrak ;o) ()

heyda

Nevím, co na tom všichni vidí. Je to jen prachobyčejný kraťas, u kterého než se stihneme vůbec sžít s jednotlivými postavami, tak už je dávno konec závěrečných titulků. Nicméně myšlenka je to zajímavá a kritika bolševického likvidování přírody je mi taky sympatická, takže 3 hvězdy dám. ()

honajz

Na svou dobu, kdy to ještě nešlo brát jako módní ekologickou agitku, zvláště Greenpeace, jako je tomu u dnešních frikulínských dokumentů, šlo o nesmírně zajímavý a aktuální počin. Líbí se mi ten naprosto vážně představený paradox, kdy až s pokerovou tváří britského komika se nám dostává absurdních hodnocení a scén, že je jako potřeba zamořit republiku smogem, aby se ropákům (a tací mezi lidmi skutečně v reálu existují, lidé, kteří nesmějí do přírody, protože se začnou dusit, a tak setrvávají ve smogu měst, kde se jim dobře dýchá) dobře žilo. Myslím, že i v oblasti sci-fi dokumentu jde o ojedinělý unikát, absurdní hříčku s tragickým podtextem. Navíc skvěle natočenou (Svěrák měl vždy cit - tehdy ještě ne tak kýčovitý - pro výběr dobrých záběrů pro kameramany) a uvěřitelně zahranou. ()

jonyyy

Bez řečí toho dědy by to bylo jen poloviční. Rýpavé ponaučení na konci, že ropákům se může dařit už jenom líp, krásně shrnuje pointu filmu. ()

Xeelee

Dvaadevadesáti oktanový benzín je to nejlepší co máme. Geniální eco fiction s petroleum mostensis – ropákem bahnomilným v hlavní roli. V Praze jsem zatím žádného neviděl. Asi ovzduší není tak znečištěné, jak si všichni myslí. Ještě že se to zlepšuje a snad nám badatelé za pár let aspoň jeden exemplář přivezou ukázat. Jezděte autem! | ► Ropáci ()

Exkvizitor

Za vůbec nejlepší český fiktivní dokument považuji Dudkův snímek Byla jednou jedna budoucnost (který ze záhadných důvodů nemůžu najít v databázi ČSFD), poté následuje v mém žebříčku Zelenkův Rok ďábla, a hned za ním Ropáci. Ropáci jsou hravým a vtipným počinem, nicméně by se zde ještě pár věcí dalo dopilovat. Ale postava dědy Nedbala, připomínající Formanovy první neherecké filmy, je úžasná! A ještě by mě zajímalo, jestli teď v roce 2005 už je trasa Louny-Slaný pro ropáky průjezdná - obávám se však, že naše necitlivá ekologická politika posledních let těmto stvořením čím dál více komplikuje život. Až nám emigrují do USA, tak se nedivme! ()

JASON_X

Na to, že se jedná o studentský film, a navíc o studentský film z časů reálného socialismu (i když už perestrojkového), je tenhle kraťas nebál bych se říct geniální. V dnešní době se to může zdát už směšné, ale já si dobře pamatuju, jak tehdy spousta prostších lidí z generace mých rodičů i prarodičů tuhle okatou habaďůru nepochopitelně neprokoukla a věřila, že ona zvířata opravdu existují ("protože to přece dávali v televizi...") Svatá prostoto. Nad mladým i starým Svěrákem jsem po obludném megashitu Kolja nadobro zlomil hůl, ale na tuhle lahůdku jsem nezanevřel. ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)