Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

3DD!3

Kdysi jsem to viděl jako kluk takže těžká nostalgie. Sheen s Douglasem sice jedou těžký standard, ale téma je naštěstí dostatečně nosné. Idea moderní (tehda moderní) letadlové lodě na prahu druhé světové nahání husí kůži. S dnešními Marvel alternativními vesmíry to nemusí působit tak šokujícím dojmem, ale tehda to bylo vážně něco. Trochu se divím, že nikdy neudělali remake nebo upgrade s tématem 9/11. ()

sud

Velmi zajímavý snímek, který v sobě snoubí několik žánrů najednou. A dobře. Příběh je zajímavý, zápletka neotřelá. O skvělé herce také není nouze, Kirk Douglas, Martin Sheen a Katherine Ross nás o tom přesvědčí. Nadprůměrný snímek, i když v dnešní době trochu zašedlý. ()

Falko

Cestovanie casom bola a vzdy bude moja oblubena tema. V tomto filme presli hrdinovia casom priamo do 2. svetovej vojny tesne pred utokom na Pearl Harbor a tym padom by mohla moznost ovplyvnit alebo zmenit historiu. Celkom zaujimavy napad a dobry scenar s Kirkom Douglasom a Martinom Sheenom. V detskom veku ma skor zaujimali triky, ako scenar, ktorych tam bolo velmi malo, ale dnes sa na tento film divam inymi ocami a preto 4 *... 07.11.2008 ____ Kirk Douglas - (kapitán Matthew Yelland) +++ Martin Sheen - (Warren Lasky) +++ Katharine Ross - (Laurel Scott) +++ James Farentino - (velitel perute Richard T. Owens / Richard Tideman) +++ Charles Durning - (Samuel Chapman) +++ Hudba: Alan Howarth, John Scott +++ ()

psy.cho

Filmy s tématikou cestovanie v čase mám veľmi rád ale tento film neradím medzi tie obľubené ale medzi priemerné filmy. Na filme ma zaujal hlavne ten nápad, ktorý som považoval za originálny ale celkové spracovanie a dojem z filmu mi až tak neučaroval. Dávam 3* za herecké obsadenie. ()

ClintEastwood

Dost si vyčítám, že mi tento malý zázrak tak dlouho unikal. Tajemná záře nad Pacifikem, je poutavý snímek, ve kterém si mj. zahrají slavní otcové slavných synů - Kirk Douglas a Martin Sheen. Letadlová loď se díky záři nad hladinou oceánu, přesune časem z roku 1980 do roku 1941 a může tak v minulosti, s moderní výbavou a znalostí historie (budoucnosti) zabránit útoku Japonců na Pearl Harbor. Povedené herecké výkony, odpovídající stopáž a zdařilé efekty (hlavně v leteckých scénách) jsou zárukou kvalitní zábavy. Vynikající závěr. ()

MM_Ramone

Americká, vojenská, lietadlová loď USS Nimitz CVN-68 vpláva do nepredpovedanej, silnej búrky. Pohltí ich "Tajomná žiara nad Pacifikom". Obrovskú loď i s celou posádkou tento zvlášty jav posunie o štyridsať rokov do minulosti. Ocitnú sa v roku 1941. Pár hodín pred japonským útokom na Pearl Harbor. Majú možnosť zabrániť zničeniu tejto strategickej základne. Majú možnosť zmeniť svetové dejiny. Ako sa rozhodnú? A aké následky bude mať ich rozhodnutie? **** ()

gogo76

Mám rád filmy, kde sa vraciame v čase. Príbeh vojnovej lode, ktorá sa v čase vráti tesne pred útok na Pearl Harbour ma zaujal. Horšie je to so samotným prevedením. Zvlášť človeka naserie celá ta príprava na prekazenie leteckého útoku japonského letectva, ktorá v zápätí spľasne ako bublina a divák dostane namiesto leteckej bitvy iba hromadu blbých žvástov. K. Dougles ako veliteľ lode pri príchode nadriadených povie: "Ako im to len vysvetlím"... A ja na to, že má predsa v podpalubí mŕtveho Japonca a stopy po guľkách, ale o tom nepadne ani zmienka. Film, ktorý veľa sľubuje, ale málo dáva. Škoda. 60%. ()

sepp

V roce 2003 jsem zde napsal komentář, že jde o docela obstojné válečné sci-fi. Bohužel, tento film nestárne dobře, v roce 2021 jde už o těžkou nudu. ()

-bad-mad-wolf-

Nějak nevím, jaký smysl má koukat na stominutovou reklamu na (tehdy) moderní letadlovou loď, když se tam stejně nic moc nesemele. Tomu však paradoxně kontruje fakt, že i díky marnému očekávání akce jsem se vůbec nenudil. ()

A_FISH

Pondělí ráno, spousta volného času a v televizi buď tohle anebo St.tropez. Tož, St.tropez sem sice neviděl, ale ani vidět nechtěl, zavzpomínám tedy... A je to tak, pan větvička má pravdu, na svou dobu to byla celkem pecka. I když si nepamatuju, že bych u "toho" slintal blahem, v kině sem to před lety viděl a fungovalo limo, fungovalo no ... jako příjemná oddychovka funguje i po letech a to nechci vidět co to dělá s fanoušky letectví (ano, těch co mají na zdech plakáty f-14tek a v knihovničce svázanej komplet LaK ) ... ták a už se pomalu dostáváme k takovejm malichernostem, jako jsou měnící se čísla vrtulníků, matty, matty, matty .... ty vrtulníky byly dva, víme?, a ono, kdyby se někdo ve středu blbě nevyspal, možná by si toho všimnul ... Nezajímavé komentáře: Matty, Lima. ()

kinej

Film je sice slušně koukatelný, ale když přijde na náměty, které by ho učinily opravdu zajímavým, tak zůstává jen na povrchu a hlouběji se nepouští. Témata jako časový paradox, vychýlení dějin apodobně jsou jen nastíněny, bohužel si s nimi scénáristé moc nepohráli. Film tak působí jako tuctová sci-fi povídka, kterou někdo roztáhnul do delšího scénáře. Jedna věc ale skutečně stojí za to a to letecké záběry stíhaček. Málokdy jsou k vidění tak dobré nedigitální letecké scény. ()

cheyene

Solidní sci-fi podívaná o cestování časem a alternativní historii. Příběhu dominuje Kirk Douglas a Martin Sheen, samotná myšlenka filmu mě zaujala a scény, kdy vojáci ještě netušili, co se děje, proč rádio vysílá zprávy ze 7. 12. 1941, apod., byly dost zábavné, podobně jako střet amerických stíhaček s japonskými letouny Zero. Celkově tedy velmi příjemná podívaná. ()

paascha

Nebýt tam letadýlka, je to jen průměrná sci-fi, ale takhle je to průměrná sci-fi s letadýlkama a na to já slyším vždycky.-) ()

Shakers

Seriously ? Ja tomu doteraz nechápem. Nechápem, čo je na tom tak super, keď to ma tak vysoké hodnotenie. A ja debil som sa samozrejme na to namotal a zabil som s tým sto minút môjho života, ktoré mi už nikto nevráti. Jediné plus, ktoré na tomto filme vidím je herecké obsadenie (Douglas, Sheen) a miestami fajn dialogy. Inak je to úplne, ale úplne vlastne nudné, slabé, nezáživné a keď vidím ten potenciál slušného námetu modlím sa v remake, pretože tu len čakáte a čakáte a zrazu titulky. A ta hudba ako na prvého mája to už úplne zaklincovala. 40% - 2* ()

Big Bear

V době kdy jsem na to zcela vytřeštěný šel z kina, ještě vládly moři a obloze palubní stíhačky F-14... Uběhlo hodně let a se zájmem jsem snímek zhlédl znovu. A kupodivu účinkoval stejně. Pravda, některé triky dnes působí srandovně, ale např. souboj Zer s Tomcaty je stále atraktivní podívanou. Perfektní drama o tom co by se mohlo stát, kdyby časoprostorem proplula kompletně vybavená moderní letadlová loď USS Nimitz zpět do roku 1941 k pobřeží Havaje. A to zrovna ve chvíli, kdy z japonských letadlových lodí startují směrem k Pearl Harboru první vlny Zer a Valů... Zasáhnout s takovým arzenálem a otočit chod dějin, či nikoliv ? * * * * ()

Boogeyman

To jsou prostě Amíci, i když dostali u Pearlu Harboru na prdel takovým způsobem, že to nejde jako třeba u mnohých filmů z Vietnamu trošku přikrášlit v jejich prospěch aniž by to bylo zcela směšné ignorování historie, stejně si vymyslí způsob jak ty Japončíky u Pearlu Harboru porazit! Vezmou Nimitze plného Tomcatů a vrátí se s ním v čase, kde to pak Japončíkům letícím na Havajský přístav prostě nandají! No blbost jak prase. Naštěstí si to tvůrci uvědomili a nastrkali do filmu pár morálních dilemat ohledně změn minulosti/budocnosti, takže celkový výsledek není tak tragický, jak námět napovídá! ()

Madsbender

Skvele spracovaný zaujímavý námet podporený dobrým scenárom o nečakanom návrate americkej lietadlovej lode Nimitz do dňa ikonického útoku na Pearl Harbor. Na lodi sa nachádza aj jeden záhadný civilista, poslaný ako pozorovateľ ministerstvom obrany prostredníctvom jeho ešte záhadnejšieho zamestnávateľa. Cesta naprieč dejinami sa môže začať... Á propo, je veľmi zaujímvé vidieť tento film dnes, o 33 rokov neskôr, keď sú časové paradoxy vo filme obohatené o toto dlhé obdobie. K tomu skvelé výkony Kirka Douglasa (odporúčam pre neznalcov, ktorý chcú ďalší vojnový film s touto legendou, majstrovské dielo Stanleyho Kubricka Cesty slávy) a nemenej dobrého Martina Sheena. 75% ()

petaspur

Film má skoro třicet let za sebou a bohužel to trochu kazí celkový dojem. Kontrast ultramoderní letadlové lodi s japonským letectvem z 2. světové války, který jsem v kině tehdy obdivoval, z dnešního hlediska už vypadá jako souboj staré a ještě starší techniky. Hrátky s časem tehdy ještě nebyly obvyklé, k mariňákům mě to nenalákalo - já mám pro tajemnou záři prostě slabost. ()