foto

Katharine Ross

  • nar. 29.1.1940 (77 let)
    Hollywood, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Katharine Juliet Ross, americká filmová a divadelní herečka, se narodila přímo v Hollywoodu, když byl její otec u námořnictva. Její rodina se později usadila ve Walnut Creek v Kalifornii, východně od San Franciska (v sanfranciském Workshopu také horko-těžko získala svoji prvotní hereckou průpravu). Střední školu absolvovala v Las Lomas.

Televizním debutem pro ni byla postava zhýčkaného “týnejdžra” zapleteného do osudové autonehody v “Are there any more out there like you?” - což byl jeden z dílů antologie KRAFT SUSPENSE THEATRE (1963) stanice NBC. Její nejznámější rolí je nejspíše postava studentky Elaine Robinson ve filmu ABSOLVENT (1967) s Dustinem Hoffmanem (hrál jejího přítele) a Anne Bancroftovou (její filmová matka). Spolu s nimi byla také nominována na Oskara.

Jako Etta Place se nám o dva roky později představila po boku Paula Newmana a Roberta Redforda ve slavném westernovém snímku BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID. Kvalita její následující filmografie pak neustále klesá. V 80. letech účinkovala jako Francesca po boku Charltona Hestona v nepříliš kladně přijímaném televizním seriálu COLBYOVÉ.

Od konce 60. let žije v kalifornském Malibu. Je vdaná za herce Sama Elliotta, kterého poznala při natáčení hororu DĚDICTVÍ (1978). Vzali se v roce 1984 a mají jednu dceru - Cleo Rose. Dohromady s manželem si napsali scénář a také ztvárnili hlavní postavy v béčkovém televizním westernu KOVBOJ CONAGHER (1991). Naposledy ji můžeme vidět například jako psychiatričku v DONNIE DARKO (2001), úspěšné mysteriózní sci-fi nadějného režiséra Richarda Kellyho.

Během své filmové kariéry se Rossová sešla na jednom plátně dále s takovými legendami jako byli James Stewart – SHENANDOAH (1965), John Wayne - HELLFIGHTERS (1968) nebo Laurence Olivier – BETSY (1978).

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace