Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

mira007

80% filmu je popis života na malém italském městečku za 2SV očima malého nadrženého pubescenta a jeho poloerotických fantazijí. Ve světě se válčí, umírá, padají bomby, ale v tomhle poklidném zapadákově nemají obyvatelé nic jiného na práci než řešit místní sexbombu Malenu ( životní role M. Bellucci) zda a s kým spí nebo bude spát. Výpravné, obrazově hezké, parádní retro... ale za tu pohodičku bych dal max dvě hvězdy, naštěstí filmový zážitek zachránil závěr, kdy se projevila frustrace a pokrytectví obyvatel což vyústlo v hromadný lynč. Příjezd manžela, původně prohlášeného za mrtvého , který hledá Malenu a happy end, když ji najde. Tak ještě jedna hvězda. ()

EllienPM

Příběh malého šmíráka, který (bohužel), až na jedinou výjimku, není víc, než jen ten šmírák. Nicméně tyhle "otevřené italské příběhy" mám hodně rád. Oni jsou prostě jiní. Nejdřív řežou, potom, možná, myslí. Kvalitní retro. ()

Renfield

Pouhá Malénina procházka po městě způsobí, když jsme v té Itálii, hotovou erupci závisti. Ty narážky jsou neuvěřitelné, občas až smutně směšné, čekat na nějakého zastánce je marné. To mě dost překvapilo, ale neznám dobře místní náturu, navíc film je především o té závisti a jejich následcích. A samozřejmě i o zamilovaném Renatovi, který dělá v rámci země a jeho věku vše možné, aby Malénu obhájil. Vyprávění z jeho pohledu je výborně pojato, navíc dává prostor kameře, jež z Malény nespustí oko objektivu. Dlouhé scény na jeden záběr vtáhnou do ulic Castelcuta, vůbec když je podbarvuje romantická hudba Ennia Morriconeho. Ale kamerou nádherné jsou i ty, kdy její pohled putuje po postavách, aby každá řekla nějakou tu svou... lež. 80% ()

deiwitch

Při sledování tohoto italského počinu jsem měl pocit, jako když jím oběd, kterému něco chybí, nemohu se ovšem dobrat toho, co to asi je. Atmosféra je příjemná, Monica Belluci sice krásná, ale tak nějak bez duše (to bude možná ta ingredience, která mi chybí) a k tomu skvěle vystižená atmosféra maloměsta. Jde o nadprůměrný film a k dokonalosti mu prostě cosi chybí... ()

Kroupa

Výborné, přímo skvělé. Filmů o dětství a dospívání z pohledu chlapce (chlapců) není sice málo, ale nabízí pohled do světa který mi není nijak cizí a kupodivu mě stále baví, i když u jiných témat to tak není. Celou dobu mi připadalo, že měšťanky nesnášejí Malenu kvůli její kráse a šarmu, kterým dokázala okouzlit takřka každého muže, přestože byla věrná svému manželovi. Vrcholná scéna veřejné potupy zapadala do tohoto klišé velmi dobře. A kdyby to tak zůstalo, hodnotil bych asi 4*. Ale Malenin návrat do města zcela změnil úhel pohledu na tuto věc. Jakoby Malena neprovokovala místní ženy (ale i muže, i když jiným způsobem) svou výjimečností, tím, oč ostatní převyšovala, ale tím, že svou výjimečnost stavěla celému světu hrdě najevo. Ve způsobu, jakým Malena prochází či spíše proplouvá ulicemi Sirakús je silné erotické kouzlo vznešenosti, která životem obyčejných lidí jaksi zhrdá. Pokorná Malena toto kouzlo ztrácí - nelze být elegantní s těžkým nákupem v rukách - přestože je stále krásná, může nalézt odpuštění a smíření s místními ženami, které ji předtím málem ukamenovaly. Prostě báječné! ()

bolan

Ve filmu, který mohl být skutečně dobrým a seriózním, jsem se musel neustále potýkat s nesmyslnými a zbytečnými scénkami, které měli být jakože vtipné, ale působilo to spíš jako kdyby si Forman pozval Trošku, aby dodal jeho dílu trochu toho "šťavnatého" humoru. ()

Vesecký

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, návrat Malenina muže a Malenina procházka mezi ženami, které ji o rok dříve málem utloukli a donutily odejít z městečka, to přiklonily ke čtyřem. Monica Belluciová není vynikající herečka, spíš pro některé muže může mít stejnou přitažlivost jako pro ty Maleniny ctitele. Malena byla za války dlouho věrná svému manželovi a až zpráva o jeho smrti, nenávist měštek a nedostatek financí jí donutily k prostituci. Malý Renato prožívá své první milostnéí vzplanutí, poznává nový svět, svoji proměnu v muže. Bohužel, na plátně se vůbec nemění a nic na tom nemění, že po popravě Mussoliniho mu otec nechá ušít dlouhé kalhoty. Režijně je film zvládnut solidně, po této stránce je vrcholem filmu scéna lynče. Vulgárnost je tak na hranici únosnosti, ale spíš film v mých očích sráží. ()

Brylin

Režisér Tormatore představuje neúprosnou studii toho, jak stádo semele vymykající se jedince, jakmile se jen trochu naskytne příležitost. Vyjímečně krásná vdova nemá šanci udržet si nezávislost a sama točit kormidlem svého osudu. Toto závažné téma však Tornatore velmi citlivě odlehčil úhlem pohledu sladkobolných vzpomínek tehdy dospívajícího chlapce. Solidní herecké výkony a nádherná Monica Bellucci připěly k výslednému dobrému dojmu. Čtyři hvězdičky. ()

petikacka

Mě se tento film velice líbil...Ačkoliv byl takový nenápadný, tak se z něj postupně vyvinulo silné drama o lásce a o tom jak těžké je si trvat na svém za vyhrocené situace jakou je válka...Za mě 85% ()

Grafito

O co je Bellucci větší kočka, o to horší je herečka, takže jsem nečekal nic zázračnýho.. ale byl jsem poměrně příjemně překvapen.. ani ne tak jejím výkonem, ten byl dle očekávání o ničem.. ale samotným filmem.. ten opravdu nebyl špatný.. víc hvězd si u mě paradoxně nezaslouží právě kvůli představitelce hlavní postavy.. ()

Martyr

Tazko povedat ci by bez ucasti Monicy Belluci bola Malena taka uspesna. Pre niekoho to je mozno jemne uchylne zobrazenie zivota dospievajuceho chlapca, ktory sa platonicky zamiluje do bohyne krasy v malom sicilskom mestecku, pre mna dost verna predstava, co by sa so mnou stalo, ak by som sa tam v tom case a vo veku maleho Renata nachadzal prave ja, a denne pozoroval Malenu, ktorej jedinym a neodpustitelnym hriechom proti spolocnosti je jej bozska krasa. Som zaujaty :-) ale 80% ()

ujec

Tento film je nielen o krásnej žene, ale aj o ľuďoch, ktorých sa dá rýchlo zmanipulovať, ale aj ich rýhle premeny v závislosti od situácie. Počiatočná scéna vyhlásenie vojny Francúzsku a Anglicku Musollinim, záverečná vítanie osloboditeľov, ale hlavne pomsta Malene. Krutosť ľudí je najhoršou vlastnosťou človeka. ()

TomasKotlant

Komorní film s velkými davovými scénami a rozsáhlou výpravou. Hlavní role mi přišla trochu nedůvěryhodná, ať už scénáristicky, tak především tím, jak byla zahrána. *** Ve zkratce: Na Malénu si určitě někdy vzpomenu. ()

Matli

Hezký film, co víc dodat. Je to sice o chlapeckých fantaziích, ale ve finále se to zvrtne i k nějakému filmovému ději, což jsem nečekal. Hvězdičku za Monicu Belluci, za prvé ji to sakra sluší a člověk ani nemrkne, když je na obrazovce, jen aby nepřišel ani o jeden snímek záběru a za druhé, scéna ponížení na náměstí nemá chybu, to zase klobouk (a podprsenku) dolu. Hudba od Morriconeho je znát, ale nic výrazného. 70% ()

Rockerman

Když hraje ve filmu Monica, dávám automaticky 2 hvězdy. Další pak přidávám za kvalitu filmu. Nutno říci, že M.B. moc skvělých filmů nenatočila a ani tento není výjimkou. Začátek velmi slibný, ale postupem času, kdy v podstatě Malena celý film odchodí po městě a lidé na ni zírají a pomlouvají ji, začíná to nudit. Takže zase jen průměr. ()