Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Johnny.ARN

No, mal som to pustene ako podmaz, občasne som tam chodil očko a usúdil som, že to budem musieť vidieť ešte raz. Vždy ked som tam niečo zazrel, mala Monica zvodný výraz, alebo tam bola nejaká uniforma, alee hlavne Monica. Evidentne si tento film vypapala a šudia ju milovali. A príbeh je to skoro až autentický. Zatiaľ len 3 z 5 ()

Raven0

Film o kráse, jež je břemenem. O nezlomné touze přežít za každou cenu, o lidské důstojnosti, o nevinné lásce, o krutosti a vypočítavosti... Lidské, příliš lidské. ()

neoBlast

Co si budeme nalhávat, proslulý Sicilián Guseppe Tornatore si natočil v roce 2000 softporno. Ale protože ho "umělecky povýšil" - hudba od kamaráda Ennia Morriconeho, kamera Lajose Koltaie, nějak mu to ve filmových kruzích prošlo a získal i nějaké ty nominace na ceny Akademie (překvapivě ne za cizojazyčný snímek). První polovina je výborná a sledovat mladého Renata dospívat připomíná snad nejvíce uličnické trable chlapců od Poláčka v režii Karla Smyczka. Ale místo Péti Bajzy co uvazuje nespolehlivé dračí smyčku© vyrůstá, "tak trochu jiný" Renato ve společnosti Madam Dlaňa a jejích pět věrných kamarádek. Druhá polovina filmu se ale rozštěpí a Tornatore chce přitrvrdit, jsme přece ve válce, tak musí přijít ty klišoidní propriety jako intriky, nenávist, lynčování (dobrý den pane Verhoevene, četl jsem vaší Ćernou knihu...) a "emocionální" finále... Ale já mu to vlastně chci všechno odpustit, protože vlhkým snem malého Renata je Monica Bellucci v nejlepších letech. Vlastně vlhkým snem nás všech s mužstvím tam dole. ♂ 70 % ()

OHI

Tenhle film je hlavně o Monice Belluciové, která dokezuje, že je nejen neuvěřitelně krásná, ale taky dobrá herečka. Na jejím výkonu stojí celý příběh. ()

shantim

Monica je tu opravdu krásná. Drsné sociální poměry její křehkost jen podtrhují. Tornatore si mě tímto filmem naprosto získal. ()

LEGACY

Vždycky na Vánoce kupuju program, a taky vím, že je dobré zkusit nějaké filmy, na které byste normálně asi jen tak nenarazili. Krásná Bellucci, Itálie a pokroucenost tamní komunity mě budou spolu s představami mladého Renata budit ze spaní a já se asi poohlédnu po nějakém dalším díle od režiséra. Toto ve mně totiž něco zanechalo. ()

Eleanor05

Snímek, v němž je asi tolik citu a zamilovanosti, jako v jedné průměrné epizodě seriálu Spartacus, a v němž je humor na úrovni Troškových taškařic. Film má zřejmě za úkol odsuzovat "ty ošklivé, průměrné ženy", které nenávidí Malénu, protože je krásná, ale divák by si ji měl naopak ze stejného důvodu zamilovat. Protože je krásná. Aby to došlo i poslednímu blbečkovi, její sex-appeal je neustále zdůrazňován opakovanými detailními záběry na její vnady, celkovou postavu, chůzi na vysokých podpatcích, vysvlékání a dlouhé vlasy. OK, I got it - Maléna je krásná, Monica Bellucci je krásná. A dál? Dál nic. Maléna nemluví, Maléna má jeden jediný útrpný výraz, o Maléně, jakožto o osobě se vůbec nic nedozvíme. Její dvanáctiletý nápadník o ní vlastně ani nic vědět nepotřebuje, stačí, že ji každý den šmíruje dírou ve zdi jejího domu a mezitím se ukájí. Tomuhle já neříkám první platonická láska, ale stalkerství a závislost na onanii. Stejně, jako tomuto filmu neříkám "Drama / Romantický / Komedie / Válečný", jak se zde píše v záhlaví, ale povrchní prázdný pokus promítat nahou Monicu Bellucci a vydávat to za umění. ()

VanTom

Romantizované vzpomínání na dospívání (à la Svěrákova Obecná škola) a první platonickou zamilovanost záměrně zkresluje podobu doby – fašistického nadšení, maloměšťáckých klevet, (po)válečného běsnění – až do bláznivé frašky plné přemrštěného italského temperamentu. Jeho středobodem je samozřejmě nádherná Maléna (opravdu božská Monica Bellucci), pomlouvaná celým městem pro svou odtažitou eleganci a nedosažitelnost. O to tragičtěji pak probleskuje tíže jejího osamělého břemene, které musí snášet, aby vůbec měla co jíst, když kolem ní krouží supi (chlapi), co ji chtějí jen využít. O 4. hvězdičce (kromě ní) rozhodl krásný smířlivý závěr. ()

cross

***1/2 - Maléna byla krásná žena, která bohužel žila v době, kdy na její fyzické kvality nebylo okolí připraveno. Právem sklízela neskonalý obdiv mužů a překypující závist žen. A to ji dohnalo až do situce, kdy ji bylo snadné ponížit. Příběh mladého chlapce a jeho celoživotní oddanosti lásce k ní je skrz na skrz cítit poetikou pravého evropského filmu. Je však evidentní, že scénář neboří zrovna hranice originality, ale je přesně v duchu taliánských filmů, tak jak je znám z dřívějších dob. Režisér se nebojí neotřelých pohledů do dětských snů hlavního hrdiny, které mi jsou přeci jen trochu proti srsti, ale jinak musím říct, že Maléna je příjemnou oddychovkou s lehkým erotickým pošimráváním, bohužel trochu až příliž fádním průběhem a filmařsky i divácky velmi pěkným zakončením. ()

jitrnic

Já jsem nějak nepochopil, proč že přesně se z Malény stala prostitutka, po prvních dvaceti minutách plných vlnění se Monicy Bellucci, nadržených pohledů a domácí onanie jsem to chtěl vypnout. U filmu mě udržela opět úžasná Morriconeho hudba, nádherná kamera a povedená postava Renatova tatínka. Nakonec se i ten příběh rozvinul docela zajímavě. Kromě již zmíněné hudby a kamery mají na výsledném příjemně melancholickém vyznění největší zásluhu přesní herci, především ústřední duo Bellucci, Sulfaro. Tornatore pak podal daleko lepší výkon jako režisér než jako scénárista. ()

strelenaL

Film který poukazuje jak lidská závist může vyvrcholit v pokoření, k záměrnému popření svobody. Jak se člověk v nejtěších chvílích ocitá v začarovaném kruhu pomluv a záměrného osočování...musí se, ale vzchopit a začít brát jiné věci jako prioritu. Musí pokořit své já, aby přežil v tak problémové době kdy válka o sobě nechává každý den v rozhlasu zprávy z fronty. Utrpení nad lidským životem a k nezlepšené válečné situaci, která se zdá být neúnosná...Jak se Malénin život pomalu den po dni mění v peklo na zemi. ()

Autogram

Toľko lásky v jednom filme a zároveň toľko zloby a zákernosti. Renato ako chlapec na bicykli až do konca filmu iba v úlohe pozorovateľa s minimálnou možnosťou niečo zmeniť. Aspoň jeho predstavivosť prináša jemu aj nám divákom únik do iného sveta. S hudbou Morriconeho je to lahôdka, ktorú som si vychutnal už dávnejšie a rovnako aj teraz. –––– Ty fetišista jeden, sado-masochista. Máme doma teploša! –––– Renato, prečo sa všetci pozerajú na tú pani? – To nepochopíš. ()

Kaja

Film pro jednu herečku a tou byla Monica Bellucci. Celý film je postaven na jejím výkonu. Režisér Tornatore zvolil opravdu správně. ()

Almásy

naaaaaaaaaaaaaaaaaaaadherny film s fantastickym vykonom bellucci a krasnym amarcordovskym podtonom. jeden z mala skutocne dojemnych filmov. ()

jatamansi

Když pro nic jiného, tak za atmosféru válečné Sicílie a bezvadnou kameru 4* patří. Jakože je toho víc. Prosluněné nebo naopak v oparu zahalené střechy jsou nádherné a když jde Renato nocí a svítí se žehličkou, je to krása. Morricone se nezapře, ale je zde jemný, tlumený, jen když Malena vysypává popel z žehličky, zní tak, že nenechá nikoho na pochybách - je to on. Tahákem má být Bellucci, ale mně fascinoval kluk, který hrál Renata. Utáhnout takovou kládu, klobouk dolů. Jeho scény jsou nezapomenutelné * máš kolo, patříš do party * nemáš dlouhé kalhoty, sedíš u holiče na boku, nesmíš do křesla * koupě desky s „její“ hudbou a pozdější zahození do moře * masturbace pod peřinou a otec vzteklý Ital * tentýž otec mu pak platí první opravdovou zkušenost * černobílé prostřihy Renatových představ * ruka v sádře a tedy uražená ruka svatého v kostele * krásný tesaný artyčok u schodiště k bytu Malenina otce. Film je plný rázovitých figurek, muži sedí, stojí, vyklánějí se z oken a čekají, až Malena projde. Tlusté, vousaté a tmavé ženy ji svorně nesnášejí. Děj graduje po válce, kdy si ženy konečně mohou na té děvce vylít vztek - a nikdo z chlapů nemá odvahu jim v tom zabránit. Plazící se zkrvavená ostříhaná troska má daleko k bohyni s vznosnou chůzí ze začátku. Když se po roce s domněle mrtvým a zázračně se objevícím manželem vrací do městečka, už to není ta Malena s vysokými podpatky, prosvítajícími podvazky a upnutými šaty. Ženské na tržišti ji přijímají mezi sebe. Přibrala, má vrásky, už jim není nebezpečná. Má tlusté punčochy, boty na nízkém podpatku, tašky s nákupem. Shrbená záda a sehnutou hlavu. Renatovými ústy ale musím dodat a přát si: „Každá žena by si zasloužila, aby někde existoval muž, který na ni nikdy nezapomene.“ ()

manonfire

Nejen špagetami a olivami, ale i fatálností prvních polucí jsou ty Apeniny cítit nějak výrazněji, než zbytek světa. Poměry italského maloměsta za války, skupinový obdiv chlapců ke krásné ženě, křehká duše postupem času prodávající svou eleganci a nedotknutelnost za chleba. Upocený závistivý feministický lynč pěkně po "Zorbovsku", který si se vznešeností ženské krásy poradí velice rychle.....Z toho koukají staří italští klasici na sto honů. Tohle je jen takový následník. Nikoliv zlý, ani ovšem význačný čímkoliv doplňujícím. 60% ()

standsiller

Je jedna žena, ktorá je krásna a je objektom túžby adolescentov , rovnako ako i dospelých mužov. Ako sa okolnosti dokážu pohrať s krásou a krása s dospievajúcim duchom mladého chlapca rozpráva do vojny zasadený príbeh. Nápad je pozoruhodný vďaka réžii a femme fatale Monice Bellucci. ()

dr.jacoby

Geniálny režisér Tornatore, krásna Monica Bellucci, vynikajúca hudba od Ennia Morriconeho. Jeden z najsilnejších filmových záverov, na ktorý nikdy nezabudnem. ()