Rok 1781. Stárnoucí a životem zklamaná hraběnka Marie Karolina Chamaré (B. Bohdanová) poskytuje na svém zámku pohostinnost abbému (E. Cupák), jenž se u katolických obyvatel panství těší značnému vlivu. Ve skutečnosti je to bývalý jezuita a fanatický odpůrce jakohokoliv pokroku. Jediný, kdo mu dokáže v názorech na víru a vzdělání odporovat, je mladý vídeňský lékař Kamenický (P. Svoboda). Právě díky němu najde zatrpklá hraběnka novou radost ze života. Její manžel se totiž o ženu ani o panství nestará a věnuje se jen hledání podzemního pokladu a svádění hraběnčiny chráněnkyně Renáty (P. Havlíčková). V té době se do kraje vrací českobratrský emigrant Václav Horák (T. Hanák), který se v jeskynním úkrytu tajně schází se svou milou Frantinou (M. Kuklová). Žárlivý nápadník Tomáš (I. Jiřík) však jejich skrýš odhalí a s pomocí abbého rozpoutá na "kacířského" nepřítele krvavý hon. (oficiální text distributora)

fořtajs

Před patnácti lety jsme na tom byli se školou a všem se nám vryla do paměti ta úvodní scéna - a kdo si pamatuje jen na upalování čarodějnic, tak tam taky byla scéna se železnou pannou... zbytek filmu už mne tak nenadchnul - pokud to po zakoupení v současnosti bude lepší, přidám nějaké to procento... ()

Muttinka odpad!

Od tohoto filmu jsem si slibovala hodně, ale po shlédnutí jsem pochopila, proč se na něj zapomnělo. Film prakticky nemá žádný děj natož nějakou zápletku. Byla tu snaha ukázat jaký měla katolická církev monopol (v podobě zarputilého abbého) a jak se na pověrčivý venkov dostávali novoty (v podobě mladého doktora). Jak už náboženského nebo světského života. Dále je tu ten poklad. Vlastně nebylo řečeno co by měl obsahovat, kdo ho ukryl, proč ho někdo hledá a nakonec je to celé uzavřeno tím, že jedinou stopu po něm zaplaví voda. M. Kuklová měla ztvárnit venkovskou holku, která se zajímá o jiný náboženský směr. Ve výsledku tam jen zmateně pobíhá, řekla sotva pár vět a na konci jí zastřelili. Tohle se opravdu nepovedlo a je možná dobře, že se na to zapomnělo. ()

coulismoulis

Asi nejaky pokus zkombinovat Kladivo na carodejnice s haluskami, ale dopadlo to teda nadocekavani strasne. Hanak byl ale totalni bizar ;)) ()

raininface

Tolik uřvaných karikatur jsem ve filmu už dlouho neviděl. Tak nevím, co je horší: Troška jako manýristický pseudoumělec nebo Troška jako vypravěč kameňáckých vtipů. ()

waxtrax

Je v souvislosti s dnešní Troškovou tvorbou až neuvěřitelné jak kvalitní režiji i kvalitní scénář uměl Troška vytvořit a zpracovat. Bohužel jeho talent podlehl tlaku trhu a ztratil vše co měl. ()