V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

GAVIN17

Letos o vánocích jsem asi po 20-ti letech znovu shlédl tuto pohádku na ČT1 a musím říci, že na mne zapůsobila snad ještě více než tehdy při premiéře o vánocích. Zhodnotil jsem všechny její klady a dal jí nakonec plné bodové ohodnocení, protože mne zaujala její krásná českost, prostá, ale vemlouvavá krása přírody i lidských staveb i velmi sympatičtí mladí hrdinové. Pohádky, které se natáčí poslední léta mi přijdou ve většině moc vyumělkované, přeplácané a málo české, proto jsem v kontextu s nimi po letech tak kladně ohodnotil tuto Troškovu pohádku. je to opravdu náš český režisér, které dovede rozrezonovat naši duši a potěšit i pobavit.. A tak by to mělo u dobrého filmu být - jak řekl jeden z hodnotiltelů zde na ČSFD - je taková ČISTÁ, a to je přesně ono. ()

ing.man

Viděno několikrát, a pochopitelně před i těmi 25ti lety.... Až na postavu Jindřicha, který je stejně jako Venca v S.S.J. je nedostatečný, je zbytek super... Pokrytectví spoluobčanů (členů ČSFD), je třeba si vychutnat a ne kritizovat. ()

rublik05

Princezna ze mlejna má i po těch letech stále velmi příjemnou atmosféru, a to zejména díky krásné hudbě Miloše Krkošky. Své kouzlo má i sympatické venkovské prostředí, jakož i povedené herecké obsazení, kdy snad každá postava dokáže něčím zaujmout. Jako největší nedostatky vnímám především nelogické chování některých postav, pohádka je místy zbytečně moc drsná, pár drobných výhrad bych měl i k příběhu, nicméně jako celek funguje relativně dobře. Nejedná se sice o nejpovedenější pohádku z dílny Zdeňka Trošky, každopádně Princeznu ze mlejna řadím jednoznačně k tomu lepšímu, co pan Troška natočil. 6/10. ()

Dreadlord

Kdybych byl dítětem, tak bych se u toho pěkně nudil. V době kdy jsem byl cílová skupina se točily jiný kádry. Kdyby tenkrát ,když mi bylo šest let, dávali Princeznu ze mlejna tak bych si po patnácti minutách odešel hrát s Legem.A kdybych tenkrát koukal na dvojku tak bych se šel na dvě hoďky kouknout do záchoda jestli se tam náhodou neděje něco zajímavějšího. Těmito dílky totiž Troška uráží i samotné děti. Asi je má za bandu pitomců, kteří mají IQ deseti domácích učitelu přírodopisu.:) ()

tucnak

Jak já žrala tu písničku "Vím jedno oudolí, vím já pěknej mlejn..." Tehdy jsem ještě byla přesvědčená, že až vyrostu budu žít na vesnici a bude to pohádka. Teď hledám stále větší a rušnější města a na vesnici by mě nikdy nikdo nedostal ani heverem. Ale z nostalgie za 4* ()

topi80

Tohle já můžu, ladovsky malebná krajina, sympatické postavy (ty vedlejší jsou tady ještě v pohodě snesitelné), jednoduchý děj, zkrátka taková starosvětská romance. Prosluněné filmy Troška kdysi dávno uměl a i tady to v plné míře ukazuje. A Lucie Bílá byla jako čarodějnice dokonalá, ta se tak prostě narodila. ()

Kozy9

Afektované a trápne. Nadmieru použité rozprávkové motívy z toho robia surrealistický guláš vhodný iba pre najmenšie publikum, ktoré bude aj tak určite znechutené neprimeranými reakciami a škrekom hlavných protagonistov. Troška jednoducho nie je dobrý režisér. Nezvláda ani vytvoriť jednoduchú a prostú rozprávku bez vytvorenia závažných prešľapov a chýb. Celé zle. 35% ()

vZeč

Viděl jsem to poprvé, když mi bylo tak pět let a už tenkrát jsem věděl, že je Éliška ze mlejna strašně mrdatelná. ()

Godhaj

,,Terno udělala! Sám první zámeckej kancelista si vo ni přišel říct.“ Tuto pohádku jsem si oblíbil už jako malý a jsem jen rád, že se mi líbí pořád. Jednoduchý příběh se sympatickými postavami, šikovně vybranými herci a nádhernými lokacemi doplňují chytlavé písničky, které si broukám i ve sprše. Troškův rukopis tu je znát, ale v tom dobrém slova smyslu. Je (nebo spíš byl?) to šikovný řemeslník, který má pohádky v malíku. Samozřejmě se to neobejde bez křičících a křepčících postaviček, ale není jich tolik jako v novější Troškově tvorbě a já si na čerta, vodníka a knížete už zvykl. Princezna ze mlýna se už prostě stala klasikou, které novodobé české pohádky nesahají ani po kotníky. ()

Scraffy

Pre mňa toto ostáva najlepšia rozprávka od Zdeňka Trošky. Už môže natočiť hocičo, ale toto sa mu už nepodarí zopakovať. Veľmi pekná komédia s pekným prostredím a kostýmami. ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje