V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

jefff

Viděno po mnoha letech. S odstupem musím říct, že Trošku chápu. Je vlastně technicky zručný režisér s dobrým okem, snahou napsat smysluplný příběh, ale bohužel naprosto bez vkusu. Fajnové pozadí je zadupáno řvaním, padáním, přehráváním, ječením a stupidním čertem. Škoda. ()

Chise

Princezna je nesympatická, čert neroztomilý, vodník perverzní a princ gay. To není žádná pohádka, ale sociální problém. ()

Rousse

1 hvězdu za to, že ne každá princezna musí být ověšená cinkrlátky, zlatem a napentlená v drahých šatech a 2 za naprosto geniální a bezchybnou Lucku Bílou - to ona pro mě byla princeznou tohoto večera... ()

ranp

Já mám tuhle pohádku moc rád. Imho jde o nejlepší naší porevoluční pohádku. Na klasický kousky typu Pyšná nebo Tři oříšky to sice nemá, ale kvalita tady určitě je, jde o jeden z nejlepších Troškových filmů. ()

Cejny

Zemlejnka je dobrá pohádka, ale když už ji vidíte po x-té, tak ztrácí své kouzlo. Navíc, když sám hlavní představitel Jindřicha (Radek Valenta) později v dokumentu ROZMARNÁ LÉTA ČESKÉHO FILMU přizná, že to vůbec nebyl žádný herecký výkon a že vůbec nehrál, tak 3 hvězdičky odpovídají. Ale tuhle pohádku jsem měl vždycky rád. Takže dám o jednu navíc :-) ()

Maynard.

Jedna z těch lepších "nových" českých pohádek... Slabost na ni mám především díky moc hezkejm písničkám, který zde zaznívají a který tak nějak pohladí pro duši. Když to tak vezmu, tak je to celkm i originální příběh, nejedná se o takovou tu klasiku. Díky celkem zajímavým postavám (čert, vodník a hlavně teda knížepán s Županičem :o) ), má svoje kouzlo. Ať si každej o Troškoj říká co chce (taky to není zrovna kdovíjakej maestro), ale tuhle pohádku mám mnohem rači než nějaký ty "novější" pohádky, který stojej za starou belu. ()

herr_carter

Tahleta uječenost se nikdy nezařadila mezi moje oblíbené kusy - Blanarovičovou mám rád, ale pokud jí někdo vychvaluje za zdejší roli idiotského čerta, pak to nechápu..zbytek herců umělých, potažmo nehodících se až hnusných..................moje hodnocení = 1,5 z 10. ()

Kanibal

Světlá chvilka Zdeňka Trošky. Princezna je milá a vcelku nevtíravě spojuje pohádkové postavy. Narozdíl od Troškových dalších pohádek je mezi dětmi oblíbená. ()

Jiří K.

Velká nůďa. A navíc, uvedenou filmovou chaloupku, jež se nachází cca 2 km za Bavorovem, jsem navštívil jen tak ze zvědavosti spolu s kamarádem (bydlí v Bavorově) cca 1 rok po natáčení. Takovej bordel jsem už dlouho neviděl. Filmaři nebyli schopni ani po roce své dílo odklidit. Polorozpadlý dům alá Troubky, zničené kurníky, stodola - díra jak po atomovce. No co Vám mám povídat. ()

rozbris

Nejlepší česká pohádka, která asi nebude nikdy překonána, jelikož Troška ze sebe vyždímal všechno a další takový se už nenarodí:-) ()

Wally

Jedna z těch rozhodně lepších pohádek, které se za posledních 20 let natočily. Za mne určitě pochvala i vzhledem k tomu k čemu se pan Troška pak ve své režisérské kariéře uchýlil. ()

Flaveus

Jedna z nejlepších moderních pohádek. Jednoznačně nejlepší pohádkovské Troškovo dílo. Krásná hrdinka, pěkné písničky a fenomenální čert. Jediné co mě mrzí, že Troška podlehl úspěchu a natočil druhý díl, který je naprosto zbytečný. ()

islanzadi

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek z dětství. Sice není úplně dokonalá, ale to není nic. I když jedno jí zazlívám, všichni na mě křičí eeeliško :) ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje