Nikdo mne nemá rád

Nikdo mě nemá rád

(festivalový název)

Krimi / Drama

Francie, 1959, 99 min

Na svět jsem zanevřel, protože mne nikdo nemá rád. Proto zapaluju svíčku pro psavce Balzaca, proto se uzavírám do sebe a utíkám po pláži. Tak tedy Truffaut? Pán filmu? Napadne mě to ve chvílích, kdy se koukám na filmy, které nemají duši. Jeho snímky v sobě nosí pomátku na něco nezapomenutelnýho. Snad ho i podezírám, že má pod bundou křídla. Čtyřista ran směřovalo na mou hlavu, pak na city. Někdy jsem nechápal, někdy se zdráhal uvěřit, ale vždycky se přilévala otázka, proč filmy z let minulých mají větší hodnotu lidskou, než filmy dnešní? Hodnocení tomu neodpovídá, jasně, ale když přemejšlím, tak přemejšlím. Mnoho lidí mě za to odsoudilo, ale pokud budu sledovat filmy podobného kalibru, budu v tom pokračovat nadále. Ten klučina taky nechtěl životně zakrnět, já taky ne!(26.3.2010)

Les quatre cents coups je plným právom považovaný za jeden zo základných kameňov francúzskej novej vlny. Chudoba už len sama o sebe je deprimujúca, a tu ju autor na základe svojich vlastných skúseností z detstva dal pekne pocítiť. Ide o akési spojenie civilnej drámy s dokudrámou, ktoré je navyše obohatené o všadeprítomnú symboliku ešte viac prehlbujúcu duchovný rozmer snímku a pocit nepríjemnej reality. To, že ide o jednoduchší a priamočiary príbeh nie je ani tak dôležité, dôležitejšia je atmosféra snímku, ktorá je teda poriadne špinavá, drsná a naturálna. Vyžaduje si to však značnú empatiu s chlapcom. Jeho samota, bieda a špinavé prostredie rušného veľkomesta, ktoré ho obklopuje tak nadobudne úplne iný rozmer. V tomto smere bol plagát deratizácie na stene policajnej stanice viac ako výstižný, len žiaľ, tým by sa problém neodstránil. Tým problémom boli hlavne nezáujem rodičov a hlúpa zaujatosť učiteľa, a to na zmenu charakteru smerom k negatívnym vlastnostiam u detí bohato stačí. 85/100(21.4.2016)

Po shlédnutí takového kousku si snad vžycky položím otázku, kde přesně se ukrývá podstata toho kouzla nedokonalých filmů 60. let. Snad se schovává ve způsobu, jakým byl příběh vystavěn. Jednoduché obrazy se znásobí jednoduchými (neslučovat s ptázdnými) dialogy, aby nějakým zázrakem vyprávěly široký a hluboký příběh. A ono to skutečně funguje. V příběhu Nikdo mne nemá rád byly postřehnuty snad všechny základní "příčiny" a "pohnutky" v chování budoucího "problémového dítěte" v konfliktu s náhodnými vlivy okolí a celé jeho směřování ke katastrofickému konci. Bezvýchodnost uměl Truffaut prostě dokonale! ...a ačkoli v padesátých letech ještě nebyla rozvinuta teorie problematiky syndromů ADD a ADHD (poruchy pozornosti, chování a to všechno, co si můžeme představit pod širokým pojmem problémové dítě: etiologie, symptomatologie, jeho pravděpodobný konec nedojde-li k vhodným zásahům) apod., je to jako ukradená učebnice až z 90. let! Neuvěřitelné, ale dokonalé!(26.3.2004)

Já ty francouzské filmy nové vlny moc nemusím. Jsou možná zajímavé a skvěle odtočené, ale chybí mi něco, co by mne do příběhu vneslo rychlostí blesku. Většinou zůstávám před branami filmu a nudím se. 400 Blows rozhodně není film poetický ani tvrdý, je to rádoby sonda do života třináctiletých děcek, kteří se neumí chovat. Spousta zvláštních momentů a víceméně prázdný děj. Čekal jsem teda větší terno. A rozpoložením to určitě nebylo.(9.11.2008)

Moje dlouhodobá nedůvěra vůči francouzské kinematografii mi brání si to užít naplno, přestože de jistě o pěkný film. 70%(13.3.2011)

• - Název filmu pochází z francouzského rčení "faire les quatre cents coups", což znamená "burcovat peklo". (džanik)

• - Věnováno filmovému teoretikovi André Bazinovi. (džanik)

• - Všechny role byly po skončení natáčení herci samotnými předabovány. Natáčelo se na pařížských ulicích a François Truffaut si tak nemusel dělat starosti s nákladným zvukovým vybavením a okolním hlukem. (džanik)