Nikdo mne nemá rád

Nikdo mě nemá rád

(festivalový název)

Krimi / Drama

Francie, 1959, 99 min

Já ty francouzské filmy nové vlny moc nemusím. Jsou možná zajímavé a skvěle odtočené, ale chybí mi něco, co by mne do příběhu vneslo rychlostí blesku. Většinou zůstávám před branami filmu a nudím se. 400 Blows rozhodně není film poetický ani tvrdý, je to rádoby sonda do života třináctiletých děcek, kteří se neumí chovat. Spousta zvláštních momentů a víceméně prázdný děj. Čekal jsem teda větší terno. A rozpoložením to určitě nebylo.(9.11.2008)

Po shlédnutí takového kousku si snad vžycky položím otázku, kde přesně se ukrývá podstata toho kouzla nedokonalých filmů 60. let. Snad se schovává ve způsobu, jakým byl příběh vystavěn. Jednoduché obrazy se znásobí jednoduchými (neslučovat s ptázdnými) dialogy, aby nějakým zázrakem vyprávěly široký a hluboký příběh. A ono to skutečně funguje. V příběhu Nikdo mne nemá rád byly postřehnuty snad všechny základní "příčiny" a "pohnutky" v chování budoucího "problémového dítěte" v konfliktu s náhodnými vlivy okolí a celé jeho směřování ke katastrofickému konci. Bezvýchodnost uměl Truffaut prostě dokonale! ...a ačkoli v padesátých letech ještě nebyla rozvinuta teorie problematiky syndromů ADD a ADHD (poruchy pozornosti, chování a to všechno, co si můžeme představit pod širokým pojmem problémové dítě: etiologie, symptomatologie, jeho pravděpodobný konec nedojde-li k vhodným zásahům) apod., je to jako ukradená učebnice až z 90. let! Neuvěřitelné, ale dokonalé!(26.3.2004)

60%(9.7.2010)

V dnešním kontextu a kvantitě rodinných dramat by se film "Nikdo mne nemá rád" snadno ztratil, avšak před padesáti lety to muselo být jiné kafe. Zaujalo mě herectví hlavního hrdiny v podání Jean-Pierre Léauda, který mě o své roli dost solidně přesvědčil. Nejvíce se mi asi do paměti zaryla téměř závěrečná "běžecká" scéna, která mi silně evokovala Forresta Gumpa. Zkrátka film, ke kterému musí být divák shovívavý vzhledem k jeho stáří.(24.11.2011)

Tak si tady čtu ty komentáře, a nechápu kde ty odborníci vzali ty názory, že jedna scéna určuje tohle a další scéna zase tamto. Takhle na film nekoukám a ani nechci. Nejsem žádný odborník a na film jsem koukal čistě jen ze zajímavosti a hlavně proto, že mě to v televizi dokázalo zaujmout. Jenže jak jsem se vžíval do toho kluka, tak mě začalo rozčilovat, že se vlastně příběh nijak zásadně dál neposouvá, hrozně pomalu to ubíhá a šíleně to nudí. Pravda je, že pár scén zajímavých skutečně je, ale proč mám koukat na film, kde mě každá postava strašně rozčiluje a hlavní hrdina, kluk, který neví co si počít, vlastně nedělá celý film skoro nic a na konci se to všecko semele? Má mě to uhranout a držet celou dobu, a ne mě to táhnout jak chlupatou deku po štěrku znaveně a otráveně jako tenhle film.(11.7.2009)