Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (426)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

V tomto prípade pôjdem opäť proti prúdu a väčšinovému hodnoteniu. Podľa môjho názoru a vkusu si titul "Saturnin" tak vysoké hodnotenie aké sa mu tu dostalo rozhodne nezaslúži. Ja som sa pri tom dosť hodne nudil a nechápavo krútil hlavou nad tým na akú prvorepublikovú retro chujovinu sa to vlastne pozerám. Je pravda, že podivnému Ondřejovi Havelkovi postava, ktorú stvárnil dokonale sadla a aj drevák Oldřich Vízner bol v titulnej úlohe perfektný, ale inak to bola otrasná kokotina. ** ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Knížka je lepší, a to o dost. Převod Jirotkova textu do filmové podoby je však věc ošidná a asi nelze tvrdit, že by se o postižení úžasné atmosféry knihy tvůrci filmu nepokusili... Na druhé straně, někdy na konci osmdesátých let vzniklo na základě knihy divadelní představení, které hrálo (tuším) brněnské Divadlo husa na na provázku, přičemž toto představení, místy s předlohou nakládající i poněkud svérázně, dokládá že převody do jiných uměleckých forem možné jsou. Problém filmového Saturnina je tedy asi v tom, že se k předloze chová příliš pietně a pak také nepochybně i ve slabé režii. S výjimkou Oldřicha Víznera jsou herecké výkony dosti nevýrazné, a to i přes účast velmi dobrých herců. ()

Reklama

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Tato česká komedie se řadí k mým nejoblíbenějším. Množství nezapomenutelných hlášek a výborné herecké výkony mne zahřejí u srdce kdykoli si ji pustím. V knize, pravda, můžete popustit uzdu vaší fantazii, ale když to vidíte ve filmové podobě, musíte se nutně smát. Výborný Oldřich Vízner společně s Ondřejem Havelkou mě dostávají do kolen. Je zde možná pár drobností, co by se daly vytknout, ale jinak je to parádní dílo. 90% ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Vynikající, možná životní, příležitost pro několik zúčastněných. Jedním z nich je samotný režisér, který může tento film považovat za vrchol své režijní dráhy. Poté samozřejmě herci. Lucie Zedníčková zde dostala skvělou příležitost, kterou jí naposledy poskytl Tomáš Vorel ve filmu Kouř , také dvojice matka a syn - Jana Synková a Petr Vacek - kteří se v porevoluční kinematografii prezentovali zcela jinak než zde, a hlavně skladatel a příležitostný herec Miroslav Kořínek, zde má asi nejdelší text v celé své herecké kariéře. I určité nedocenění talentu skvělé herečky Jitky Molavcové, zde má svou lehce kompenzační a naprosto vynikající pasáž, ve které herečka prokazuje výbornou komediální polohu v několika vteřinách. Havelka a ostatní jsou ostřílenými herci, kteří mně přesvědčili i v jiných snímcích a Oldřich Vízner si svojí roli nepochybně a viditelně užil. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Zástupy fanoušků Saturnina se musely rekrutovat ze čtenářů předlohy. Jiné vysvětlení pro oslavné chorály u průměrného televizního snímku nemám. Humor prokládaný příslovími je až moc prkenný. S odstupem času se však obsazení ortodoxního fanouška první republiky Havelky jeví jako geniální tah. Hodně pomáhá i účast jedné z prvních porevolučních štěrbin, jejíž kvality ocenili nejen všichni členové skupiny Lucie. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (13)

  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Také se natáčelo na Valdštejnských zahradách a na Bubovických vodopádech v okresu Beroun. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Ondřej Havelka (Jiří Oulický) pojetí své role a její kontakt/kontrast s jeho vlastní povahou komentoval: "Dohodli jsme se s panem režisérem, že budu hrát co nejcivilněji. Jsem s dobou, v níž se film odehrává, spojován díky muzice, kterou zpívám a skutečně jsem do ní velmi ponořen. Řekl bych, že jsem ve vztahu k meziválečné kulutře jako 'zamilovaný badatel'. V okamžiku, kdy obléknu kostým, jse má vnitřní představa o vnějším chování tak jasná, že bych dalším hraním nějaké stylizace takzvaně zdvojoval informaci, a to je vždycky zbytečné a hloupé. V roli Jiřího Oulického jsem v podstatě Ondřejem Havelkou. Já jsem i v civilu plachý a tichý člověk. Máte-li pocit, že jsem na jevišti energický, je to tím, že sám jazz je vitální a energický. Proměním se až ve chvíli, kdy si obléknu frak a popřípadě i stepařské boty. V ten moment do mě vstoupí zvláštní exhibicionismus, který v civilním životě neznám a nemám." (NIRO)
  • Když sleduje při cestě k hausbótu Saturnin (Oldřich Vízner) Jiřího Oulického (Ondřej Havelka) dalekohledem, nese Oulický v ruce talíř s koblihami, které jsou poskládány do tří pater. Když však v dalším záběru přijde Oulický k Saturninovi, koblih jsou na talíři jen dvě patra. (David7)

Související novinky

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (více)

Reklama

Reklama