Maso a krev

• Česko Krev a maso (více)

Na začátku šestnáctého století zuří kdesi v západní Evropě jedna z mnoha šarvátek podporovaných dosud ještě stále netuchající morovou nákazou. Italský šlechtic Arnolfini (Fernando Hilbeck) se snaží za každou cenu dostat zpátky svůj hrad a slíbí bandě žoldáků několik hodin plenění, pokud se jim podaří ho dobýt. Jenže žoldnéři jsou horší jak smečka vlků a tak se rozhodne svůj slib změnit. Odebere jim zbraně i kořist a pár jich pro výstrahu nechá pověsit. Malá skupina z nich vedená Martinem (Rutger Hauer) se ale rozhodne svou křivdu napravit loupením. A jaké je jejich překvapení, když se jim do kořisti připlete i sličná nastávající choť Arnolfiniho syna Stevena (Tom Burlinson) Agnes (Jennifer Jason Leigh). A netrvá dlouho a Martin se zamiluje... (monolog)

Scaevola

Naturalistický příběh bez zjevného rozlišení, co je dobré a co špatné ať už z pohledu implicitního diváka, tvůrců či děje samotného, vypráví příběh malé mršky a bláhových mužů, kteří o ni bojují. Na relativně jednoduchém poli tak může P. Verhoeven rozehrát svou (obvyklou) hru krutosti, lehkovážnosti a nahoty a kupodivu se mu daří udržet snímek v celku, aniž by se dopustil vážnějších odboček od své koncepce, přičemž rušivě působí snad jen technické vynálezy a až příliš bleskově se šířící mor. Jen si nejsem jist, zda kvituji interpretaci, že tělo a krev muži bez ohledu na své postavení přijímají s radostí, leč představují si je úplně jinak, než kážou preláti. ()

kpt_ROCOR

flotila rumů: no ten konec byl naprosto úžasnej - taková pěkná větévka archetypálního obrazu "Táhněte do hajzlu!" ()

johny.mad

Ve své době naprostý šok...S několika S...Středověk...Syrovost....Sex...a hlavně i po letech slušná zábava, která sice místy vyvolá pobavený úsměv na rtech ale který film z osmdesátek ne? ()

teseth

Nebylo to špatné ale na můj vkus tam bylo příliš moc scénáristických hloupostí. Přílišná krvavost a špína upoutává diváka a nutí ho přemýšlet o tom jak to muselo být asi drsný žít v tehdejší době. Bohužel bez tohodle by film byl naprosto nudný a fádní. ()

mujotec

Dost rozporuplný film, syrovost mi nevadila, stejnak byla s nadsázkou, ale blbosti, jako že blesk přetaví řetěz, ale nezabije člověka na řetězu si mohli odpustit. Druhá půle a konec je špatný. ()

Nocturnum

V 57. minutě mohl Hauer říct něco pravičáckého jako "Tak. Tohle všechno jsem poctivě získal. A začal jsem od píky!" Raný novověk v celé své kráse. A všechno ve jméno Božím! Když to takhle vypadalo v celé Evropě, nemůžeme se divit, když parchanty, kteří za to mohli, nechali o pár set let později bolševici rozpustit v kyselině. ()

RoyBatty444

Film je živelne obscénny a prezentuje mrzačenie spolu so stredovekým zabijakom číslo jedna morom na nechutnom tanieri. Čo sa na spracovanie tejto tematiky hodí skvele. Nanešťastie dej je moc jednoduchý nato scény sú hollywoodske až až. Kamera občas preťahuje obraz. Vcelku je to pozerateľné, ale nič preborné nečakajte až na drsnosť ale aj tá sa drží v medziach. ()

rozum i cit odpad!

Nestává se až tak často, že bych udílela odpad, ani abych litovala, že jsem daný snímek viděla, avšak v tomto případě tomu tak je a tento absolutní škvár si nic jiného než odpad nezaslouží. A to se to prvních cca 15 min tvářilo jako docela slušná záležitost. Po pravdě udělila bych hodnocení ještě mnohem nižší, kdyby to bylo možné. Dokonce jsem přemýšlela i tom, zda si vůbec tento blábol zaslouží, aby marnila čas psaním komentáře. Ale když jsem si přečetla ty ódy, tak mi to nedalo. Naprosto odporná sračka (Snad mi čtenáři prominou tento vulgarismus, jehož rovněž neužívám často, ale každý jiný výraz je příliš slabý.). Nikoli ovšem pro míru krve, té je překvapivě málo a kromě pár nechutných věcí typu vyříznutého jazyka a rozkládajících se mrtvol se tu nic extra drastického v porovnání s mnoha současnými filmy nevyskytuje. Znechucení vyvolávají spíše zdejší naturalistické sexuální scény redukující daný akt prakticky jen na zvířecí chtíč. Tento snímek totiž ve skutečnosti není ničím jiným než velmi laciným béčkovým pornem, které oděním postav do historických kostýmů předstírá, že jde o skutečný film nebo nedejbože dokonce umění. Dnešní oblíbené výrazy, kterými jsou podobné duchaprázdné a nevkusné úchylné braky obvykle maskovány, jsou ,, neotřelý, originální, neberoucí si servítky, bez příkras, nekonvenční “ apod. Pár z nich ostatně zazní i ve zdejších komentářích. Absence jakékoli logiky, příběhu i sebemenší myšlenky díla a nulová psychologie a vývoj postav, díky němuž by divák jejich konání rozuměl. Jednoduše mění strany, protože teď se to autorovi zrovna hodí, smysl v tom nehledej. Zvláště u hlavní hrdinky je to patrné (že by stockholmský syndrom?), ale stejně tak u ostatních včetně postavy Rutgera Hauera, kvůli němuž jsem si tento film pustila. Jakž takž kladnou postavou s pochopitelnou motivací zde byl mladý šlechtic a jediný drobný vývoj bylo možné pozorovat v případě vojáka, který omylem zmrzačí jeptišku. Zbytek postav je redukován na komparz, pro něhož jediným hereckým zadáním ze strany režiséra a scénáristy bylo chovat se prostě co nejvíce jako dobytek. A bezradnost herců, kteří svým postavám rovněž nerozumí a nevědí, co mají vlastně hrát a proč, jelikož je nikdo nevedl a ve scénáři oporu nenaleznou, je zjevná. Vnitřní rozměr veškerý žádný. Režie špatná, kamera vlastně taky. Jediným cílem snímku bylo očividně pouze šokovat a patrně i uspokojit perverzní choutky režiséra, jinak si to neumím vysvětlit. Něco obsahově tak neuvěřitelně stupidního jsem totiž už dlouho neviděla. Vnímání středověku či raného novověku (on ten předěl je jen historiky uměle vytvořenou dělicí čárou) jako zcela temného, plného jen špíny a násilí je přitom stejně zcestné jako jeho pojetí v čistě romantické podobě. Takže o nějaké realističnosti, kterou se zde recenzenti nadšeně ohánějí, nelze vůbec hovořit. Zajímalo by mne, vážení, co tím myslíte, protože tady hapruje i fyzika. Vniknutí do hradu komínem přes hořící krb, přetnutí řetězu bleskem (a to navrch bez zranění protagonisty), úžasné zotavení starého šlechtice po probodení kopím, rozvoj bakteriální morové nákazy pár vteřin po požití infikovaného jídla či co vlastně? A to zmíněné nesmysly jsou jen špičkou ledovce. Tento snímek mi připomněl mého učitele na fakultě, který jednu ze svých historických přednášek uváděl publiku slovy: ,, Dnešní výklad se vám bezpochyby bude líbit. Obsahuje totiž sex, násilí a ničení cizího majetku." Přesně tím vystihl mentalitu některých dnešních diváků, kterým holt pouze toto stačí. No, každému, co jeho jest. Pro mne jde v případě tohoto filmu o neuvěřitelnou ubohost po stránce obsahové i filmařské, která aspiruje na jeden z nejhorších snímků (ne-li vůbec ten nejhorší), co jsem kdy v životě viděla. Jsou filmy, které jsou sice tísnivé co do atmosféry, ale svou myšlenkovou hloubkou donutí člověka přemýšlet, jsou filmová díla, která povznášejí duši a probouzejí v člověku to nejlepší, a pak jsou výtvory, po jejichž shlédnutí se člověk cítí až duševně pošpiněn a stydí se za to, že na ně vůbec kdy popatřil. A to je přesně tento případ. Totální paskvil mající na čsfd zcela nemístné hodnocení. () (méně) (více)

vinducha

Drsný středověk , kde vítězi bylo dovoleno vše. Viděl jsem to poprvé po 37 letech od premiéry a velká spokojenost. Rutger si toho samolibého grázla Martina zahrál vskutku parádně. ()

Bragi66

Drsný středověk? To možná tak z pohledu osmdesátých let. Ve své době jistě provokativní, ale je z toho vidět, jak tu tlačí na pilu drsňáctví, ale je to spíše naivní pohádka bez řádu. Sice výpravné, ale dost naivní. Bez těch režisérových úletů do samoúčelné brutality by po takovém škváru ani pes neštěkl. ()

Kikoo

Tohle má něco do sebe, žádné laciné prostředí středověku, ale opravdu syrové vyprávění z prostředí a doby, kdy život člověka neměl žádnou cenu, prostě se umřelo, no a co. Dokonale o tom vypovídá romantická scéna pod oběšenými a hnijícími těly. Příběh je zajímavý a nenudíte se. Co mi však přišlo velmi trapné byla scéna, kdy řetězem ke stromu připoutaného hrdinu osvobodí blesk. No..., to sem si říkal, jestli se Verhoeven nezbláznil. Buď to byla slabá chvilka, nebo mi něco uniklo a nepochopil jsem to. Ale jinak každopádně doporučuji!! ()

bocy

Nebyť sexuálnych scén, tak by som tomu nedal ani jednu hviezdičku. Aj tam najlepšia pasáž bola tá, keď do mladého šľachtica udrel blesk a namiesto toho, aby ho zabil, prepálil reťaz, ktorou bol priviazaný. Tak, za toto by som dal tomuto filmu do žánru SCI-FI.:-) ()

Peregrina

Zase tak drsný a brutální film, jak to tu někteří prezentují, to nebyl...našlo by se v něm i spousta kravin - typu blesk atd...:-D - Nic to nemění na tom že tohle byla (mimo Blade Runnera) Rutgerova nejlepší role. Dovedl svému Martinovi dát charisma, lásku, nenávist, pokušení, pokoru, chamtivost, chtivost, chlípnost, poražení, vítězství, zradu,...tohle vše Rutger Hauer dovedl zahrát mistrně. I rozhoďnožka Agnes se do něj zamilovala!!! Maso a krev zůstane navždy mým the best filmem!!!!! ()

JARDAHONDA

Středověký film : Maso a krev, mě hodně zklamal a tak nechápu červené hodnocení. To hodnotili zřejmě lidi, kterým se líbí znásilnování žen a jiné úchylárny. Tento žánr opravdu nemusím, absolutní neúcta k ženám.. Dávám jednu hvězdičku pouze za to, že si ve filmu zahrál Rutger Hauer ()

Bald

Výpravna obrazová epika o tom jak to tehdá vypadalo, když matičkou evropou táhly pluky landsknechtů a to dost přesně vypovídající. ()

bratr_jezek

Středověk byl drsný, ale asi trochu jinak než servíruje režisér. Z jeho pohledu se tak dostává průměrného náhledu, kdy jednání některých postav není příliš vysvětleno, tam, kde dochází dech nadejde čas na odhalování křivek mladičké princezny či nějakou tu drsnější scénu. Nejzajímavější je pak nápad porazit nepřítele tím, že ho nakazím morem, zní totiž víc fantasticky než mnohé sci-fi filmy. ()

Lew.Ashby

Parádní retro odehrávající se ve středověku s rukopisem režiséra, který se nezdráhá zobrazit středověkou kulturu takovou jaká s největší pravděpodobností byla. ()