Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

Qitek

Sandler, Hanuš, krásný, citlivý konec a ten velký výprask od kritiků zvedá Spacemana s klidem i na poctivou čtyřhvězdu. O půlnoci unaven vším, mi to sedlo jak prdel na hrnec. ()

Mrkvič

Jak mě kniha bavila v první polovině a ve druhé už moc ne, tak u filmu to mám přesně naopak. V začátku mi scházelo to propojení s českým prostředím a historií. Chápu, že do amerického filmu bych toho chtěl moc, ale bylo to to kouzlo, které se mi v knize líbilo. Ve filmu je rozjezd hodně pomalý a dalo by se i říct, že nezajímavý. Celkem tak i chápu ty davy, které film po čtvrt hodině vypnuly. Zbytek je ale odměněn silným příběhem o lásce a sobeckosti. Na konci filmu jsem byl dojatý a po něm jsem si říkal, jak se scifi s obřím pavoukem povedlo člověka vrátit do reality. Přitom mám na filmech paradoxně radši, když mě od té reality odtáhnou. ()

Ryuuhei

Něco mezi Interstellarem, Moonem, Ad Astrou, s příměsí fantasmagorie z Vesmírné odysey, nicméně ani jednomu nesahající byť po kotníky. Téměř dvouhodinová psychologická rozmluva astronauta a bludu ve formě inteligentního, přerostlého pavouka. Snaha o atmosféru, thrillerový nádech, nějaké to drama a nakonec výjevy, co by měly pokořit lidské chápání. Pro mě relativně nudná a neustále se opakující spleť pohledů do hrdinovy minulosti, kde mě držela akorát zvědavost, co se z onoho pavouka nakonec vyvine a co hrdina nalezne v mlhovině. Výsledek byl veskrze zklamání. Pointa tkvící v tom, že člověk si začne něčeho vážit až když to ztratí, a že není dobré myslet jen na sebe, ale naslouchat druhým a zajímat se, je extrémně banální a nepřináší do kinematografie nic nového, ani zajímavého. Rozhodně zvláštní, až artistický film, kde Sandler snad prvně exceluje v naprosto vážné roli, ale žádné zázraky se nekonají. Třeba na Ad Astru jsem schopen se podívat pokaždé, co někde běží, ten film mi svou melancholičností imponuje. Toto? Asi si už znovu nedám. ()

geklon

Teda, atmo to má jak za Husáka. Tahle utrápená utopy scifi, je troško víc na sílu, než by snesla, ale z předlohy se to dalo vytušit. Petr původem z Indie very cool. Muzika výborná, tísnivá a dost intergalactic. Sandler je taky dost přesvědčivej, pavouk už míň. Repliky bohužel vůbec. ()

Master19

Vůbec jsem netušil o co jde, knihu jsem neznal a zaujal mě jen ten název. Čekal jsem nějakou parodii ve stylu Kosma, ale tohle je "normální" biják s celkem nabušeným obsazením. Tedy normální... Normální není, takovýchto filmů na Netflixu moc není a ani se jich moc netočí. Důvod je prostý, doba se strašně zrychlila a současné diváctvo potřebuje akci, vyprávěčský rytmus a doslovné scény. Jinak je bezradná. Já jsem "stará škola" a už jsem pár podobných filmů viděl a musím uznat že herecky je zvládnutý perfektně. Vizuální stránka je taky dobrá, jen ten pavouk mi tam vadil a pak ty časté prohřešky proti fyzice, které jsou celkem časté... Rozporuplné pocity mám z českých reálií, jednak mě těší přítomnost české vlajky skoro všude, ale Sandler s nášivkou "Procházka" mi prostě nějak nejde do mozku. :-D Každopádně jde o nezapomenutelný film se scénkami které lezou pod nehty. ()

JohnSmith

Začátek a konec zajímavý, zbytek příšerná nuda. Nebýt Hanuše s pixlou čokolády a jeho loučení, tak bych nedal ani jednu hvězdu. ()

Sany33

Príbeh: Český kozmonaut má jedinečnú možnosť dostať sa ako prvý k záhadnému fialovému prachu. Na ceste za týmto prvenstvom ale obetuje to, čo je mu na zemi najcennejšie. O svojich porblémoch sa zhovára s tvorom z vesmíru. Herecké obsadenie: Je celkom zaujímavé vidieť Sandlera v takejto dramatickej rovine a poviem vám, že ma baví viac ako v jeho komediálnych úlohách. Prevedenie: Z prvu som si myslel, že pôjde o klasický nízkorozpočtový film o vesmíre a hľadaní hlbšej pravdy ale na moje prekvapenie to vôbec nevyzeralo béčkovo a pozeralo sa na to prekvapivo dobre. Pocity: Najviac som sa zarazil, keď som svojej žene chcel interpretovať obsah. Znelo to asi takto: "Čech opustený na vesmírnej lodi, rieši svoje manželské problémy s obrovskou tarantulou". A po tomto sa sám sebe čudujem, že ma to celkom dostalo. Jediné čo by som vytkol je, že dej mohol ísť ešte viac do hĺbky a vyťažiť ešte viac emócií z diváka. Pridaná hodnota: Sympatický príbeh o hľadaní priority v živote. 79% ()

V.Silver

Moc nechápu celkově nízké hodnocení právě u tohoto filmu. Je skvěle zahraný i natočený, vtáhnul mě a nepustil. Nebudu rozebírat zápletku, která samozřejmě v jádru není nikterak složitá - ale to ty nejlepší příběhy nikdy nejsou. Jde o to, že tento film má tu příběhovou linii skvěle postavenou a vše stojí na Adamu Sandlerovi, který opět dokázal, že je herec mnoha talentů. Skvěle zachycená samota, pochyby i smysl existence. Nejvíc mě na tom ale baví, že to není takové to artové honění si trika, nebo to tak aspoň nepůsobí - přes spoustu zajímavých prvků to celé vyznívá civilně, dokonce s pokorou k pointě přibéhu. Za mě jeden z nejhezčích filmů “z vesmíru” a těším se, až se na něj podívám znovu. 90 %, protože do role Petra obsadili snad jediného člověka, který to prostě neuměl pořádně zahrát… ()

Skeksis

Autor zrejme vyfajčil minimálne pol kila trávy, keď to písal. A zahraničný vydavateľ, ktorý mu vydal knihu zožral asi pol kila lysohlávok. Plus režisér vypil tri litre vodky každý deň počas natáčania. Rozmazané, rozkývané zábery (spomienky) striedajúce sa s predpotopnou vesmírnou loďou - to nie je nič pre mňa. Ale námet bol celkom sympatický, rovnako ako ten pavúk. Keby sa film netiahol ako ranná slina dole krkom, tak by to bolo ešte lepšie. ()

dragon94

Film o tom jak si astronaut za pomocí imaginárního pavouka uvědomil, že je rodina důležitější než objevení fialové mlhoviny. To celé natažené na stopáž celovečerního filmu. Mít to 20 minut tak se to asi docela dá, ale takhle je to po všech směrech ztráta času. Slabé 2* 30% ()

sedm.1

Jako Čech bych měl být konkrétně k této podívané co nejshovívavější, ale nemohu, co nemohu, nechci, a to z jednoho jediného, ovšem naprosto zásadního důvodu. Celý tento počin mi totiž po celou dobu připomínal tvorbu Terrence Malicka, kterou opravdu z hloubi duše nenávidím. Každopádně, kdybych měl ale co nejvýstižněji popsat konkrétně tuto nesnesitelnou obludnost, tak bych to vystihl asi slovy sto minutové existencionálně-filozofické vztahové blábolení. Knižní předlohu tedy vůbec neznám, nicméně být cynik, tak by se tato podívaná ještě zlehčeně dala označit také jako story o zoufalém kosmonautovi, co mu po půl roce stráveném o samotě ve vesmíru bez ženské, hráblo, ale jelikož nechci být hrubý, tak to prostě jen nekompromisně odsoudím jako nestravitelný filmový žalozpěv, postaveným na ve vesmíru se odehrávajícím dialogu hlavní postavy s jakýmsi přeludem, pokud jsem to tedy správně pochopil, jehož tématem je krachující vztah, no a pointu pak tvoří už cosi, co jsem rozhodně absolutně nepobíral a co mě nasralo tak definitivně, že z dvouhvězdičkového hodnocení jsem byl rozhodnutý pro ryzí Odpad!, který ovšem nakonec nedám, a to jen kvůli přesvědčivému hereckému výkonu Adama Sandlera, a jen tak mimochodem, kdo by se těšil na další strhující výkon úžasného Paula Dana, tak jako třeba naivně já, tak ať si nechá také rovnou zajít chuť, jelikož z něj tu je k dispozici jen jeho hlas. A jelikož mě ani trochu neoslovila ani atmosféra a vizuální podoba filmu, tak za mě se ve výsledku jedná o skutečně především v závěru nesmyslné, a jinak po celou dobu totálně nestravitelné a naprosto nesympatické meditativně-pseudo-ártové trápení, které běžnému (rozuměj normálnímu) publiku nemá absolutně co nabídnout. ()

BlackTom

Vedeli ste, že ten, čo pomáhal Mojžišovi niesť tabule s desatorom mal tetu z Příbrami? A že druhý dôstojník na Noemovej arche sa priženil do Chomutova?? Achdomatkypiči, to zas bola chujovina... Plytký vzťah dvoch cudzích ľudí, efekty ako z ekvalizéru Windows media player a navrch megachytrý CGI pavúk, na ktorého je aj LSD prikrátke. Už hodinu pred koncom to bolo utrpenie... Nejaký uslintaný český jebo si zaplatil u Netflixu dvoch komikov, aby neboli vtipní a kulisára v jednej osobe so scenáristom, aby namrdal čecháčkovstvo do každej tretej scény. To čo bolo toto? Ani ako študentský film by to neuspelo... Zvezdička zato, že som na stotinu sekundy zapochyboval o tom, že to bude beznádejná kokotina. Lenka je píča! ()

Dallon

Absolutně nerozumím tomu slabému hodnocení. Samozřejmě tohle není žádný epos ale tvl... tak strašně mě to vtáhlo a nepustilo že jsem se ke konci fakt divil. Možná je to především Adamem Sandlerem kterýho žeru a jsem rád že se zhostil další dramatické role. Hodně lidí mrmlá že neumí hrát, ale už po několikáté přesvědčil že jsou lidi na omylu a zde tomu není jinak. Celkově mě hrozně vtáhla ta myšlenka za sebepoznáním a uvědoměním. V podstatě je to naprosto jednoduchý a upřímně nijak extra originální příběh ale jde to tak nějak ze srdce. Pár mínusů se najde ve scénáři a film někdy působí zvláštně když probíhají dialogy mezi jednotlivými charaktery. Hanuš je jako doplněk parádní a samotný konec perfektně drnká na tu správnou strunu. Natočený to je taky slušně a na Netflix produkci to vypadá super. Upřímně mě fakt mrzí to slabý hodnocení protože si to tenhle film podle mě nezaslouží. 7/10 ()

klukluka

Čechy (latinsky Bohemia, německy Böhmen, polsky Czechy) jsou region na západě České republiky. Zdroj: Wikipedia. Takže když si to nenechám pokazit tím bezejmeným kokotem odněkud z Prahy, kterej si ten film tím českým názvem nepochopitelně přivlastnil, tak to bylo nádherný a ještě mě to po celou dobu naplňovalo hrdostí, protože sice nejsem z Čech, ale z Česka jsem taky (Amíci vědeli, proč film pojmenovali jinak, než pan Kalfař svoji knihu) a je úžasný, jakou nám (celýmu Česku, nikoliv pouze Čechám) tenhle velkej film věnoval pozornost. P.S.: Plus ta neskutečná hudba…Kam se hrabou ….qatsi. Sorry, Phile. ()

Adramelech

Český kosmonaut se nachází v raketě poblíž Jupiteru. Interiér kosmické lodi připomíná něco mezi skladištěm a dílnou domácího kutila. Část kamer nefunguje, záchod je porouchaný. Řekl bych, že filmoví tvůrci nám tím chtěli naznačit, že česká ekonomika je totálně v hajzlu. Kosmonaut při spojení se Zemí každou chvíli prezentuje reklamy na zboží sponzorů. Jak příznačné pro období sklonku kapitalistické éry! Do rakety vleze nějakou dírou pavoukovitý mimozemšťan. Kosmonaut je už tak dost na nervy ze stavu značně poruchového vehiklu, v němž cestuje, a teď se s ním ještě začne bavit výbornou češtinou nějaký obří pavouk. Téma rozhovoru se nabízí samo. Kosmonaut má na Zemi manželku, s níž mu to neklape, a mimozemská příšera mu přátelsky radí, jak by si měl počínat, aby s tou svojí brécou dokázal vyjít. No a tak dále. Jde o melancholickou až ponurou komedii, která obsahuje politicko-kritický osten. Líbila se mi scéna, jak kosmonaut vyzval mimozemšťana, aby opustil jeho raketu, a přitom použil slovo „Padej!“ Tvor to však pochopil doslovně a spadl ze stropu, kde seděl, na podlahu. Kdyby ve filmu nebylo tolik hluchých míst obsahujících plytké psychologicko-filosofické řeči, dal bych i tři hvězdičky, ale bohužel... ()

Ledkodlaq

Ind v předrevolučním Československu? Jasně, proč ne, ještě tam mohli vrznout pár černochů a k tomu ještě třeba pár nebinarních lidí, ať je to správně politicky vyvážené. Jinak příběh sám je poněkud plochý, nezajímavý, plný psychoanalytických klišé a sociálních stereotypů. Záhadou zůstává, proč si Sandler vybral právě tuto knihu. Jedna hvězda je za české reálie a kulisy. ()

Hanys_

Sandler fakt není hubený človíček, dialogy s manželkou trhají uši, české reálie jsou tady zbytečné, protože je film až na příběh s Hanušem nedokáže využít...ale díky hudbě a Danovi je to vlastně hezky meditativní. Fakt se to ve mě pere a nejsem si jistý jestli se mi to líbilo nebo ne. 5/10 ()

Prochy38

Nevím, asi jsem byl na té správné vlně. Filmek mi naprosto sedl, uchvátil mě dabing, nadchl mě výkon A. Sandlera a C. Mulligan. To celé české prostředí. Nádherné scenérie, technicky za mě jednička s hvězdičkou a i když bych měl dát 4*, sáhnu po 5ce, protože to ve mně nechalo strašně moc pocitů. ()

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (více)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (více)